מה זה אוננות אצל כלבים

תוכן עניינים

אוננות אצל כלבים

אוננות אצל כלבים זו התנהגות נפוצה, ודי מוכרת. אך האם כלבים באמת מאוננים? מה ההתנהגות הזו אומרת לנו, ולסביבה? והאם כלבים מאוננים מסיבה מסויימת, או שכלב מאונן לשם ההנאה?

במאמר הזה אנחנו נדבר ונסביר את ההתנהגות הכי לא מנומסת אצל הכלבים שלנו. אוננות בכלבים.

מה זה אוננות אצל כלבים

ראשית אנחנו הבעלים צריכים לדעת ולהבין, שאוננות אצל כלבים היא התנהגות שמושרשת ב-DNA של הכלבים  שלנו.
גם זכרים וגם נקבות, מראים התנהגות של אוננות, וכן, מדובר על התנהגות היא נורמלית לחלוטין.

אוננות אצל כלבים זה עניין התנהגותי מובהק, וזוהי שפה ויזואלית להרבה דברים.

חשוב להבין על מה הכלב מאונן, ולמה.

אוננות אצל כלבים מתחילה בסופו של דבר ממעד. בעצם להגיד ולסמן שאותו הדבר, שייך לו, הוא שלו, או שהוא נמצא גבוה יותר בהיררכיה אל מול הכלב או הגירוי שגרם להתנהגות.

אז ואו המנה דברים שכלבים מאוננים עליהם, ונבין למה זה קורה.

כלב מאונן על כלב אחר

כשכלב מאונן על כלב אחר, זה נובע מתוך מעמדות, היררכיה ותכונות אופי. כשזה קורה, זה מעיד על כמה דברים.

  • הכלב המאונן בעל אופי דומיננטי

  • הכלב המאונן הוא חלש יחסית, שמנסה לקבוע את מעמדו מחדש

  • הכלב שההתנהגות מופנת כלפיו על ידי כלב אחר, הוא בעל אופן כנוע, ולכן ההתנהגות קוראת.

  • הכלב המאונן הינו כלב חזק מאוד פיזית, בטוח בעצמו, ודואג שכולם ידעו את זה

  • אופייני מאוד אצל זכרים לא מסורסים

למה כלב מאונן על מיטה

כשכלב מאונן על המיטה שלו, סביר מאוד להניח שהיא חדשה, או שהיא בדיוק עברה כביסה. התשובה לשאלה למה כלב מאונן על המיטה שלו, היא כדי להראות שהיא שלו, שייכת לו, ושיהיה את הריח שלו שם. אם במקרה מישהו יתקרב, הוא ידע בעזרת הריח, למי במיטה הזאת שייכת.

התנהגות זו יכולה גם להתבטא בהשתנה על המיטה. השתנה על המיטה היא בעצם סימן, היא הדרך של הכלב לסמן שזה שלו. במקרים כאלו, בדרך כלל יש איזשהו משחק פינג-פונג סביב החלק הזה. הכלב משתין על המיטה – הבעלים מכניסים לכביסה – יצא מהכביסה – הכלב משתין על המיטה – ואז שוב…

אולי נתפס בשעת מעשה?

למה כלב מאונן על הרגל של הבעלים

כן, אוננות אצל כלבים זה נושא גדול. כלבים מאוננים גם על רגליים של בני אדם.

אז למה הכלב מאונן על הרגל הבעלים? בדרך כלל התנהגות זו נובעת מפינוק יתר של הכלב, ומתן יחס לכלב כאילו הוא תינוק, ילד או בנאדם אהוב מאוד. זה בסדר לאהוב את הכלב שלך, ואפילו חשוב, אך ברוב המקרים ההתנהגות הזו מובילה לבעיות התנהגות. אחת מהן, היא אוננות על הרגל של הבעלים.

ההתנהגות הזו מצביעה ומעידה על מערכת יחסים לא תקינה בין הכלב לבעלים, ובמקרה הזה, הכלב חושב שהוא מעל הבעלים, ובהתנהגות של האוננות על הרגל של הבעלים הוא גם דואג שזה באמת יקרה, ושכולם ידעו את זה.

זה מצחיק, אין ספק, אך צריך להבין שמדובר בהתנהגות לא מקובלת, שיכולה להוביל את הכלב להתנהגויות נוספות כמו תוקפנות, גרגור על בני הבית, לקיחת חסות על אחד מבני הבית, נשיכות קשות, וכלב שחושב שהוא ה"בוס" של הבית, וכולם נמצאים תחתיו בהיררכיה בבית.

כל מאונן על הבעלים

למה כלב מאונן על צעצועים

כלבים מאוננים על כל דבר שהם רוצים לנכס אליהם. כל דבר שהם רוצים שהסביבה תדע שהוא שייך להם באופן אבסולוטי. במקרה כזה, גם צעצועים, בובות, נעליים ושאר דברים שהכלב רוצה לקחת אליו, ושיהיה שלו.

כלב מאונן על צעצוע

רמות סרוטונין גבוהות 

התנהגות של אוננות יכולה להופיע גם מתוצאה של רמות גבוהות של סרוטונין. סרוטונין הוא כימיקל שבגדול אחראי לוויסות המזג, התנהגות, דחפים מיניים, והתנהגות חברתית במוחו של הכלב.

אם הכלב שלכם מרגיש בלחץ מסוים, או שהוא מתרגש מידי עד לכדי בלבול רגעי, הוא עלול להתחיל את ההתנהגות של האוננות כדי לנסות לאזן את עצמו בסיטואציה. הדבר הזה, ההתנהגות הזו תופיע ותהיה נפוצה בעיקר אצל כלבים עם מעט מאוד פעילות גופנית, או שיש להם אינטראקציה מאוד קטנה עם כלבים אחרים.

אוננות אצל כלבים בכל הגדלים

אוננות אצל כלבים זו היא לא רק נחלתם של כלבים קטנים, או גזעים זעירים ומיניאטורים. לרוב, זה יהיה מצחק יותר בכלבים קטנים וזעירים, אך אל תטעו. אוננות הוא אקט של כל הכלבים מכל הגזעים ומכל הגדלים. גם גזעים בינוניים, גדולים וענקיים.

איך פותרים אוננות אצל כלבים

הדבר הראשון והכי חשוב, הוא סירוס. סירוס הכלב מקטין את רמות הטוסטסטרון בגוף, מה שמפחית משמעותית את ההתנהגות. אצל כלבים לא מסורסים, שעוברים סירוס בגיל בוגר, נצטרך להמתין כשישה חודשים עד שכל הטוסטסטרון יתפרק מהמערכת של הכלב, ויעלם. אז ורק אז, נראה כיתד ההתנהגות חולפת מעצמה, אך גם לא תמיד.

אצל כלבים בעלי אופי דומיננטי, גם אם יסורס, זה יכול לקרות ולהמשיך להופיע.

חשוב לדעת – זכרים לא מסורסים, וגם מסורסים, יכולים לפלוט חומר סיכה בזמן האוננות.

דרך נוספת וחשובה לא פחות, היא פשוט לעצור את הכלב, ממש לקטוע את ההתנהגות בתחילתה או באמצע, ולומר לכלב לעשות משהו אחר. פקודות כמו ללכת למקום, ביצוע פקודת ארצה, וכל דבר אחר שיסיח אותו מההתנהגות הזו, ויעסיק אותו במשהו אחר.

לסיכום –

אוננות אצל כלבים זה עולם גדול, וזו שפה ייחודית. צריך לקחת את הדברים שהכלבים נותנים לנו, הסימנים שהם מראים לנו, ולהבין אותם כמה שיותר. ככל שנדע יותר אודות הכלבים, כך נהיה בעלים טובים יותר, ויהיו לנו כלבים טובים יותר עם חיים נוחים יותר.

על ההתנהגות הזו לומדים בבתי ספר מובילים להכשרת מאלפי כלבים, בקורס להכשרת מאלפים.

כמו כן, ניתן גם ללמוד על ההתנהגויות האלו, ולפתור אותם באילוף בתנאי פנסיון בפנסיון כלבים מקצועי ומומלץ או באילוף כלבים בקבוצה.

תודה רבה שאתם קוראים את המאמרים שלנו.

לעוד מאמרים מעניינים, אפשר להיכנס למידע מקצועי או שפשוט תלחצו כאן.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן