אילוף גורים

תוכן עניינים

אילוף גורים הוא נושא גדול, שחייבים לשים עליו דגש.
רוב השאלות שיש לכולם הם בדרך כלל מתי מתחילים באילוף גורים? מה כולל בתוכו אילוף גורים? איך זה עובד? והאם לכלב שלי מתאים כרגע תוכנית של אילוף גורים.

התחלת תהליך אילוף גורים

אחרי הרבה מחשבות, התייעצויות ולבטים, הבאתם הביתה את גור הכלבים החדש שלכם. וואוו, איזה אירוע מרגש!
יש כל כך הרבה דברים ללמד את החבר הכי טוב החדש שלכם, ולמרות שאילוף גורים עשוי להיראות מעט מורכב בהתחלה, החדשות הטובות הן שיש לכם תלמיד להוט לרצות בקצה הרצועה. בניגוד לתינוקות אנושיים, גורים מסוגלים להתחיל ללמוד איך להתנהג כבר ברגע שאתם מביאים אותם איתכם הביתה, אז הזמן הטוב ביותר להתחיל באילוף וחינוך גורים, הוא בדיוק עכשיו! כן כן, הבנתם נכון מאוד.
מתחילים במהרגע שהגור מגיע אליכם הביתה, ומתמקדמים באילוף וחינוך אשר מקנה הרגלים נכונים, כבר מהרגע שהגור נכנס אליכם הביתה, מהיום הראשון.

חשוב לציין שלכל אחת מהאינטראקציות שלכם עם הגור החדש שלכם יש פוטנציאל לימודי וחינוכי, כל דבר שנעשה מקדם את נושא אילוף הגור, או מפריע ומקשה על התהליך שלכם עם הגור החדש בבית. מהאופן שבו הוא מקדם את פניכם כשאתם מגיעים הביתה (האם אתם מאפשרים לו לקפוץ על הרגליים שלכם? מלטפים אותו כשהוא בוכה?) ועד לדרך שבה אתם מטיילים איתו עם הרצועה (האם הוא גוררים אתכם? אוכל דברים מהרצפה?). כך שכל התנהלות כזו מלמדת את הגור שלכם איזו התנהגות מקובלת עליכם ואיזו לא.

תהיו עקביים באילוף גורים

אחד הדברים החשובים ביותר באילוף גורים הוא העקביות שלכם, של כל בני הבית.
לשמור על שפה אחידה בעת לימוד פקודות, לשים את אותם הדגשים כמו שאר בני הבית (כמו לא להתפרץ מדלת הבית למשל) ועד לסלבנות בעת מתן האוכל של הגור.
תוכנית האילוף, התרגולים והעבודה עם הגור, חלה על כל בני הבית, שווה בשווה, וכולם חייבים לקחת בו חלק.

אחרי כל ההתחלה הארוכה הזו, מוכנים להתחיל?
המדריך שלנו ידריך אתכם בכל מה שתצטרכו לדעת על אילוף גורים בסיסי.

הדרך הטובה ביותר לאלף גור

גם לגורים בני 8 שבועות יש את היכולת העקרונית ללמוד את יסודות ההתנהגות הנכונה, אך זכרו: ככל שהגור צעיר יותר, כך טווח הקשב והסבלנות שלו יהיו קצרים יותר. לכן, סשנים של אילוף גורים צריכים להיות קצרים, מהנים ומכילים הזדמנויות רבות להצלחה משותפת, מה שיעודד למידה והמשך ניסיונות מצד הגור, בתהליך אילוף הגור שלכם
.
הדרך הטובה ביותר לאלף גור בצורה מכוונת וממוקדת היא לערוך את השיעור כשהוא רגוע ונינוח. ודאו שהגור מוכן לשתף פעולה אך לא מתרגשים מדי, מכיוון שכשגור מתרגש, יתכן שיהיה לו קשה יותר להתמקד. לפני שתתחילו, קחו את הגור שלכם החוצה לעשות את צרכיו, והקפידו להוציא אותו שוב לעשות זאת, מיד לאחר שתסיימו את השיעור הקצר.

במהלך אילוף גורים תזדקקו לחטיפים ולפינוקים אטרקטיביים המיועדים לגורים. אילוף גורים, במיוחד בשלבים הראשונים, מצריך הרבה תגמולים, כך שאנחנו ממליצים לעבוד עם הגור החדש שלכם, בעזרת המזון הרגיל שלו, ולא בעזרת חטיפים או מזון מיוחד עבור זמני האילוף המשותפים שלכם. המזון הרגיל של הגור שלכם, הינו מספיק בכדי לשמור על הגור שלכם מפוקס, ומוכן ללמוד בצורה מספקת בהחלט.

בחרו סביבה שקטה

אילוף גורים בסיסי צריך להתקיים בסביבה מוכרת, ונטולת הסחות דעת. אתם והגור תגיעו, בסופו של דבר, גם לעבודה בחוץ ובמקומות חדשים ולא מוכרים, אבל השלבים הראשונים של האימון והאילוף צריכים להתרחש במקום מוכר, כך שיהיה קל לגור שלכם להתמקד בכם ולא בסביבה או בהסחות הדעת.

מועיל גם להחזיק כמה צעצועי-גורים בהישג יד, כדי שאתם והגור שלכם תוכלו לקחת הפסקות-משחק. צעצוע משיכה או כדור להבאה יכולים להיות אפשרויות נהדרות שמאפשרות לגור להוציא קצת התרגשות גורית לפני שמגיע הזמן להתמקד שוב באילוף גורים.

אילוף גורים – שלבי התפתחות

אם הגור שלכם בגיל שמונה עד עשרה שבועות, כנראה שבדיוק קיבלתם את הגור החדש שלכם. הטיפים העיקריים לאילוף גורים בשלב זה מתמקדים בעזרה לגור להתאקלם בסביבתו החדשה ובהתחלה בהקניית הרגלי ההתנהגות הנכונים, לפי השלבים הבאים:
הגדירו לוח זמנים יומי סדר יום – כלבים, כמו בני אדם, חשים בטוחים ורגועים כשיש להם שגרה קבועה. אז תכננו לוח זמנים שכולל את הארוחות של הגור, טיולי עשיית צרכים, זמני משחק, שיעורי אימון, זמני נמנום ואת זמן סיום היום.

אילוף גורים לצרכים

התמקדו בלימוד עשיית הצרכים ומקומו של הכלב בבית (המיטה או המרבץ שלו) – כשאתם מלמדים את הכלב שלכם ללכת למקום שלו, אתם גם עובדים על אילוף בבית באותו הזמן. המטרות החשובות ביותר שלכם בשלב זה הן לעזור לגור שלכם ללמוד שה"מקום" שלו הוא מקום כיפי ושמח (ולא עונש שמרחיק אותו מכם), ושהוא מקבל תגמול בצורת טיול נעים בחוץ, מיד לאחר שהוא עושה את צרכיו בחוץ.

כלבים אינם עושים צרכים במקום שבו הם אוכלים וישנים, לכן, ההמלצה שלנו היא לרכוש עבור הגור שלכם גדר גורים וכלוב אילוף, אשר ייסיעו לכם בתהילך אילוף וחינוך לצרכים ויקל על הגור שלכם. בסופו של דבר, צריך להבין שיש לכם גור צעיר אינו יכול להתאפק הרבה זמן (אם בכלל), ועדיף שיעשה את צרכיו במקו אחד מוגדר בתור התחלה, מאשר בכל רחבי הבית.

אילוף גורים – חשיפה

התחילו בחיברות (סוציאליזציה) של הגור – גור שזוכה לחשיפה נכונה וטובה יגדל להיות כלב בוגר שמח ובטוח בעצמו. ברוב המקרים, אם זה הגור הראשון שלכם, יתכן שתתקשו מעט לעשות זאת בדרך הנכונה. תוכלו להירשם לקבוצת אילוף גורים רשמית באזור מגוריכם ולעבוד על המיומנויות החברתיות הללו בסביבה מבוקרת.

עבדו על יכולתו של הגור להישאר לבדו – עד כמה שזה מפתה (במיוחד בהתחלה) לבלות כל שנייה פנויה עם הגור שלכם, חשוב גם שילמד איך להרגיש בנוח כהוא נשאר לבד. ברגע שהגור שלכם חש בטוח במקום שלו, תרגלו יציאות קצרות (הן לא צריכות להיות ארוכות יותר מ-3-4 שעות עבור גורים בני 6 חודשים ומטה), שבהן אתם יוצאים לגמרי מהבית או פשוט עוברים לחדר אחר שבו אתם מחוץ לטווח הראייה של הגור שלכם.

חשוב מאוד להעזר בתיחום לאורך כל שלבי ההתפתחות, וחיי הגור.
השימוש בתיחום יהיה לא רק כאשר אנו יוצאים מהבית, אלא גם כשאר אנחנו בבית.
מוזמנים לקרוא את המדריך שלנו להרגלה לכלוב אילוף.

הרגלה לרצועה

הכירו לגור את הרצועה – הגור שלכם עומד לקיים מערכת יחסים לכל חייו עם הרצועה והקולר או הרתמה שלו. חשוב להבין, שגורים לא נולדים עם קולר מסביב לצווארם, וכי יש להרגילם לאביזר זה. ההמלצה שלנו, כחלק מאילוף גורים להשאיר את הקולר והרצועה על הגור החדש שלכם, במהלך היום, ובזמן השהות בבית. כך הגור החדש שלכם יוכל להתרגל אליה, ולפתח אליה אדישות כמו כל כלב בוגר אחר ורגיל. אז תרגלו איתו את התחושה של לבישתם לפני תחילת היציאה לטיולים הקבועים.

אילוף גורים לפקודות

למדו את הגור את הפקודה "שב" – אחת מפקודות אילוף גורים המוקדמות ביותר שגור יכול להכיר היא פקודת ה"שב" הבסיסית התחילו ללמד אותו בסביבת נטולת הסחות דעת, ולאחר מכן עבדו איתו על זה במגוון מקומות. פקודה זו היא הצעד הראשון בלימוד השליטה בדחפים, מכיוון שאתם יכולים לבקש מהגור שלכם "לשבת" לפני שאתם נותנים לו דברים שהוא רוצה, כמו קערת האוכל שלו או צעצוע.

עשרה שבועות ועד שנים עשר שבועות

חיברות (סוציאליזציה) של הגור

המשיכו את החשיפה של הגור שלכם לעולם על ידי אירוח חברים חדשים הולכים על שתיים בביתכם ומתן האפשרות לפגוש אותם. תוכלו לחשוף אותו לחוויות נוספות באמצעות לקיחתו איתכם לסידורים במקומות כמו הבנק או המכבסה, אבל אל תשכחו לוודא כי כניסת כלבים מותרת למקום עצמו. מאד לא מומלץ להשאיר גור או כלב קשור בכניסה לסופרמרקט (או לכל מקום אחר!) במיוחד במציאות הישראלית העגומה, בה כל התנהגות תמימה שכזו מצד הבעלים, מיד עולה לרשת וזוכה לכותרת של התעללות.

צעצועי לעיסה

בשלב הזה בחייו, הגור שלכם ירצה לשים את הפה שלו (ושיניו החדות שמתחילות לבקוע!) על כל דבר שאליו הוא מצליח להגיע. כחלופה, ספקו לגור שלכם מגוון של צעצועים רציניים שמיועדים, מלכתחילה, למטרה זו. בובות בד ממולאות, למשל, לא מתאימות, לא רק מכיוון שהגור עלול לפרק אותן וללכלך את הבית, אלא גם מכיוון שהוא עלול לבלוע אקרילן, בד או חומרים נוספים ולגרום לעצמו לחסימת מעיים!

מה שכן מומלץ מאוד, הוא צעצוע האכלה והתעסקות של חברת קונג.
למדריך המלא והסברים מלאים על קונג כחלק מאילוף גורים, לחצו כאן

כדי ללמד את הגור שלכם לשלוט בכוח הנשיכה שלו, תצטרכו ללמוד לשחק איתו בצורה נכונה, גם על מנת לווסת נשיכה, וגם על מנת לאפשר לגור שלכם לפרוק את היצרים שלו בצורה נכונה, ובעזרתכם בלבד.
גור עייף ומסופק, הוא גור שמח. ובכלל, מעבר לאילוף גורים לפקודות משמעת שהם פריקה מנטלית, גם פריקה פיזית ויצרית בעזרת משחקי משיכה, מאבק, רדיפה והבאה הם הכרחיים וחשובים מאוד עבור פריקת אנרגיה פיזית, וקבלת גור עייף בבית.

אילוף גורים למגע

לאורך חייו, כלב עובר טיפולים שונים (בין אם קבועים כמו הברשה וסירוק, ובין אם על פי הצורך, כמו קיצוץ ציפורן שלא נשחקה או טיפול רפואי וטרינרי). במהלך אילוף גורים חשוב לעבוד על הרגלה למגע אצל הגור שלכם, וחשוב שהוא יחוש בנוח עם כל מיני טיפולים וצורות מגע שלעיתים לא נעימים (ונעזוב את זה שהווטרינר שלכם, גם הוא, יודה לכם על כך!).

חשוב ליצור אינטראקציות טיפול עדינות עם האוזניים, הפה, כפותיו ועם הזנב שלו. ברגע שהגור שלכם לא יתרגש מעצם המגע בו, תוכלו להתחיל להכיר לו גם את הכלים שבהם תצטרכו להשתמש, כמו מגבת לניגוב וניקוי הגוף, קוצץ ציפורניים ומברשת על מנת לנקות ולהוריד פרווה שאינה נחוצה.

להישאר לבד בבית

בזמן אילוף גורים, למדו את הגור שלכם להישאר לבד בבית על ידי עזיבת הבית, או הוצאת עצמכם לחדר אחר לפרקי זמן ארוכים יותר (שוב, לא יותר מ 3-4 שעות בגיל זה). לפני כן, עבוד עם הגור שלכם, תרגל איתו פקודות משמעת קלות שהיו יודע לבצע, וצאו לטיויל נעים ואורך יחסית. המטרה, לעייף את הגור שלכם, וכשהוא יהיה עייף הוא לא ישים לב בכלל שיצאתם מהבית, א שהלכתם לחדר אחר. כמובן, כמו שאמרנו קודם, מומלץ להסתייע בכלוב אילוף וגדר גורים.

אילוף גורים לפקודות בסיסיות

התחילו לעבוד על פקודות פשוטות כמו הגעה בעת קריאה עם תגמול וחיזוק חיובי.
בעת הטיול בחוץ, אפשר ורצוי להסתתר מאחורי שיח או עצם גדול אחר, ולקרוא לגור החדש שלכם. כשהוא יחפש אתכם, ולבסוף יגיע, תראו לו שאתם שמחים על כך, ותנו לו המון דברים טובים וטעימים.
בעת אילוף גורים, אחד הדברים החשובים ביותר הוא שהגור החדש ישים אליכם לב בחוץ, במהלך הטיול. ממש שיחפש אתכם, ויראה כל הזמן איפה אתם, במקום שאתם תאלצו לחפש אותו כל הזמן.

טיפ לאילוף גורים

הקפידו על סשנים קצרים ושמחים, כדי שהגור ימשיך להתעניין בעבודה המשותפת.
השתמשו באוכל של הגור שלכם כפרסים טובים בעת ביצוע משימות.
אל תשכחו שזה עובר מהר, פתאום, יום אחד, אתם תתעוררו ותגדלו שיש לכם כלב בבית.
הגור הקטן שלכם גדל, וכל ההשקעה באילוף גורים שעשיתם, השתלמה בענק!!!

לסיכום

אילוף גורים זה תהליך מהנה ומשמח. לעיתים, יש קשיים, וזה הגיוני שיהיו קשיים.
חשוב לזכור, שבהמשך, זה הולך ונהיה קשה יותר, כך שכדאי להשקיע עכשיו כמה שניתן וכמה שיותר, כי אילוף גורים הוא לא שלב שיכול לחזור על עצמו שוב.

אם אהבתם את התכנים שלנו, נשמח שתכתבו לנו, או שתשתפו אותם עם חברים.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן