אילוף כלבים

כשאנחנו פונים עבור אילוף כלבים זה אומר שמשהו השתנה אצלנו ו/או אצל הכלב שלנו.
בזמן המפגש אנחנו למעשה מתייחסים למאלף שמגיע אליכם הביתה, ובונים תוכנית עבודה שמתאימה לכם הבעלים, ולכלב כמובן.
באילוף כלבים יש הרבה דברים שצריך לדעת מראש, לכן הפגישה הראשונה תהיה פגישת אבחון.
בפגישת האבחון צריך את כל בני הבית נוכחים, וכמובן את הכלב.
בפגישת אבחון נרצה לאבחן את הכלב ואתכם בצורה הכי מדויקת שניתן.
נרצה לבחון תכונות אופי של הכלב, יכולות למידה של הכלב, נבחן יצרים פעילים, נראה את אזור הרביצה של הכלב, ונשמע מכם את הדברים החשובים.

מה חשוב לדעת בזמן עבודה על אילוף

כשאנחנו מתחילים תהליך חשוב להבין את הרקע הכולל.
מעבר לאבחון, או בנוסף אליו, אנחנו חייבים לשתף מידע על הכלב.

המידע הזה יכול להיות קריטי בתהליך האילוף –

 • כמה זמן הכלב אצלכם.
  במידה ואימצתם, מה ההיסטוריה שלו ומהיכן הגיע
 • מתי עזב את האמא והאחים (יציאה מהשגר)
 • מתי התחילה הבעיה או הבעיות.
  האם היה שינוי כל כלשהו בחייו של הכלב
 • האם מישהו עזב את הבית (צבא, לימודים, זוגיות וכו')
 • ועוד שאלות שעולות תוך כדי

החלק החשוב ביותר, זה לשמוע אתכם ולהבין כיצד ואיך אפשר לסייע.

כמה מפגשים צריך בדרך כלל?

זאת שאלה גדולה מאוד.
זה מאוד תלוי מה רוצים לעשות.
בניית תוכנית טיפול מונעת, בניית תוכנית טיפול לפתרון בעיות התנהגות או בכלל לפתור בעיה יחידה שלא מצריכה הרבה עבודה מצידכם ומצד המאלף כלבים.
ברוב המקרים, רוב הטיפולים מסתיימים סביב שישה מפגשים.
במקרים קשים וחריגים צריך מספר מפגשים רב יותר.
המפגשים מתקיימים אחת לשבוע, או פעמיים בשבוע, תלוי מה רוצים להשיג.

האם אילוף כלבים הוא רק טיפול ביתי

תכנית האילוף יכולה להתבצע אצלכם בבית, בהחלט.
אך יש מקרים, שבהם הוצאת הכלב מהבית היא הכרחית, ומכמה סיבות –

 • לבעלים אין זמן לעבוד ולתרגל עם הכלב
 • לבעלים אין יכולת פיזית לעבוד ולתרגל עם הכלב
 • הבעיות כל כך חמורות שמצריכות את הוצאת הכלב מהבית
 • הסביבה מזינה את הבעיה אצל הכלב
 • לבעלים אין רצון לעבוד ולתרגל עם הכלב
 • הבעלים רוצים עבודה ממוקדת ומדויקת יותר
 • ואפשר לחשוב על עוד כמה סיבות….

בכל מקרה שצריך, אנחנו יכולים לתת מענה.
בין אם טיפול ביתי בבית הלקוח, ובין אם נחליט על אילוף כלבים בתנאי פנסיון.

כמה זמן אורך שיעור אילוף כלבים

מפגש או שיעור (אתם תחליטו איך לקרוא לזה) אורך כשעה.
לפעמים פחות ולפעמים יותר.
זה מאוד תלוי ביכולת העבודה של הכלב, ביכולת עבודה של הבעלים, ביכולת הלמידה של הכלב והבעלים, ולעיתים השגנו את מה שרצינו, ואין טעם להמשיך עוד בשיעור הנוכחי.
המטרה בשיעור אילוף כלבים הוא לייצר המון הצלחות לכלב ולכם, מה שמייצר למידה ויכולת התמדה גבוהה יותר של הכלב לאורך זמן ועמידה במשימות לאורך זמן.
אם הכלב יכול ללמוד, לעבוד ולתרגל יותר משעה, אני יותר מאשמח שנעבוד ונמשיך לתרגל, זו תמיד תהיה העדפה שלי.
אך לא על חשבון להעמיס על הכלב יותר מידי בזמן שיעור אילוף כלבים, עד שכבר כל מה שהוא למד זה רק שהוא לא רוצה לעבוד איתנו.

האם אפשר לעבוד גם עם הילדים באילוף כלבים

אחרי שאבחנו את הכלב, ובנינו תוכנית מתאימה, אנחנו מתחילים לעבוד.
אם הבעיות הן לא חמורות, ובאמת מאפשרות לשלב את הילדים, אז בהחלט כן.
ילדים שרוצים לקחת חלק, מוזמנים בהחלט, אבל בתנאי שהילדים יכולים לקדם את העבודה עם הכלב, יכולים ללמד את הכלב דברים, בתנאי שיש להם יכולתת ליישם את הדברים הנלמדים, וכמובן אחרי שנתאים להם תוכנית עבודה משלהם עם הכלב.
מה שאני אוהב לעשות בדרך כלל זה לעבוד עם ההורים ראשית, לייצר את הלמידה והמוטיבציה אצל הכלב, ולאחר הצלחות באילוף לאפשר לילדים לקחת חלק באילוף כלבים כשהכלב שלהם כבר יודע מה הוא צריך לעשות.
בצורה הזו, גם אם הילד לא כל כך מצליח או מעט מתקשה, הכלב ידע את מה שהוא צריך לעשות, ולכם ההורים תהיה את היכולת לתווך לו את הדברים בצורה שהכי מתאימה לילד שלכם, בטח אחרי שאתם והכלב כבר יודעים את הדברים.

כדי לדבר איתי ולקבוע שיעור אילוף כלבים, השאירו פרטים.

אילוף כלבך בעצמך

אחת מהדילמות הגדולות ביותר שאיתה מתמודד כל מי שמגדל כלב, היא הדילמה האם הוא רוצה / מסוגל לאלף את כלבו בעצמו, או, לחילופין, עדיף לו לפנות אל איש מקצוע ולקבל אילוף כלבים מקצועי.

בואו נבהיר דבר אחד, כבר בהתחלה – הרגלה לחיים משותפים בבית אינה אילוף כלבים ואינה מצריכה אילוף. יש פער גדול בין להרגיל את הכלב לחיות לצידכם ואיתכם בבית, מבלי שהוא מזיק לעצמו או לסביבה, לבין אילוף כלבים מקצועי.

במרבית המקרים, עבור מרבית האנשים, כמו גם מרבית הכלבים, כלב שיודע לעשות את צרכיו בחוץ, לא קופץ על האורחים, לא גורר בטיולים, יודע "שב", "למקום" (ועוד כמה פקודות) – הרגלה לחיים משותפים מספיקה לחלוטין, ואותה, כמעט כל מי שיש לו מעט זמן פנוי וקרא מאמר אילוף כלבים מקצועי (או שניים ברשת), מסוגל לעשות.

אילוף כלבים מקצועי

ישנם מקרים בהם אילוף כלבים מקצועי על ידי איש מקצוע עדיף על פני ההרגלה העצמית לחיים המשותפים. הנה מספר דוגמאות בולטות:

הראשון בהם הוא המקרה שאימצתם / קניתם כלב ולא עשיתם בדיקה ומחקר מקדימים. זו סיטואציה עצובה ומתסכלת למדי, שגורמת לאי התאמה וקשי בגידול הכלב, אך לצערנו היא קיימת, ולא מעט שהיא קיימת. הרבה פעמים אנשים מאמצים או קונים כלבים לפי טרנדים. כרגע, למשל, הטרנד החם הוא מלינואה, כלב רועים בלגי, כלב עבודה מאתגר (ומתיש) שבצורה הכי נחושה ונחרצת נגיד כאן – הוא לא מתאים לכולם. למעשה, יש מעט מאד אנשים שמסוגלים באמת להתמודד עם גור מלינואה מתבגר בלי ידע מקצועי או בלי ליווי ואילוף מקצועי.

המקרה השני הוא צורך בפתרון של בעיה ספציפית. כלבים עלולים להפגין בעיות התנהגותיות מסוגים שונים, בין אם הכלב הגיע איתה ובין אם מתרחשת בגלל חוסר ידע של מי שמגדל אותו. בעיה כזו, למשל, היא חרדת נטישה. אם אתם, למזלכם, לא מכירים אותה באופן אישי, אתם בטח מכירים אותה כשהיא לובשת דמות של כלב בבניין שלכם או בבניין ליד, שמייבב שעות ובלי הפסקה.

מהרגע שבו האנשים שלו יוצאים מהבית ועד לרגע שבו אחד מהם (או האחד הספציפי מהם שאליו קשור הכלב) שב הביתה. זו, לדוגמה, בעיה שבה חשוב לערב אילוף כלבים מקצועי, כי נדירים המקרים בהם הידע והניסיון האישיים של האנשים שמגדלים את הכלב יספיקו כדי לפתור את הבעיה.

מקרה נוסף שבו אילוף כלבים של איש מקצוע יכול לסייע לכם, הוא המקרים בהם המציאות והתנאים משתנים. כך, למשל, כשנולד (במזל טוב!) ילד, כשאתם מכניסים כלב / חתול נוסף הביתה, כשבן משפחה בוגר (למשל הורה קשיש או סבתא) עובר לגור איתכם או כשבן משפחה (חו"ח) נפטר ושגרת החיים שלכם (וכתוצאה מכך – גם של הכלב) משתנה, חשוב להיעזר באיש מקצוע מתחום אילוף כלבים.

עוד הזדמנות טובה להיעזר באילוף כלבים ואיש מקצוע מיומן, היא כשאימצתם גור כלבים כי הילדים מאוד ביקשו ורצו, ועכשיו – כל הנטל של הטיפול בכלב נופל עליכם. אילוף כלבים יכול לקרב ביניכם לבין הכלב, לעזור לכם להבין האחד את השני טוב יותר וליצור ביניכם את הקשר והתקשורת המפורסמים שמאפיינים בכל הסרטים והספרים את האדם וחברו הטוב ביותר.

אילוף כלבים מהנה

החיים לצד כלב יכולים להיות חוויה מדהימה, כשאתם מוצאים את הדרך לתקשר האחד עם השני ולעשות פעולות ששניכם נהנים מהם. חבל להחמיץ את החוויה הזו רק בגלל חוסר ידע או חוסר ניסיון. כך שאיש מקצוע שתחום התמחותו הוא אילוף כלבים מסוגל לסייע לכם להפיק את המרב מהקשר שלכם עם ההולך על ארבע החי לצידכם.

חשוב להבין, כי אילוף כלבים הוא השקעה לטווח אורך, ולא הוצאה בטווח הקצר.
אם הבאתם גור קטן ואתם נעזרים בחינוך גורים או אילוף גורים זה אומר שאתם מחנכים ומגדלים את הכלב הבוגר שלכם, וכשאתם מגדלים אותו מגיל גורות, זה אומר לפחות 17 שנים קדימה, כך שאילוף כלבים הוא בעצם השקעה לטווח רחוק, ולא הוצאה בטווח הקצר.

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

אולי יעניין אתכם גם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן