זמם לכלב – מחסום פה

תוכן עניינים

נתחיל עם עובדה – יש הרבה סטיגמות ודעות קדומות לגבי זמם לכלב – מחסום פה. יחד עם זאת, אביזרי אילוף אלה עשויים להיות חיוניים, הן לבטיחות הכלבים והן לרווחת האנשים שנמצאים בסביבת כלב שזקוק וצריך לחבוש על פיו זמם. במאמר זה נבהיר כל מה שצריך לדעת על זמם לכלב שנקרא גם על ידי הרוב מחסום פה.

זמם לכלב

נתחיל רגע מהבסיס, ומהטעות הנפוצה ביותר, וזה השם של הכלי.

 • רסן – זה של סוסים

 • זמם – זה מה ששמים לכלב על הפה

במאמר הזה אני אשתמש במילה מחסום פה, כי זו המילה שאנשים רגילים אליה, ובנינו, היא אחת ממילות החיפוש המובילות בגוגל בנושא הזה, אז היא תהיה פה במאמר. אבל, כשאני אומר מחסום פה, הכוונה היא כמובן לזמם.

מטרתו של מחסום פה לכלבים

חשוב להבהיר, זמם לכלב – מחסום פה לא נועד בשום אופן להעניש או לפגוע בכלבים. אלה אביזרים שנועדו להגן על הכלבים שלכם ועל כלבים ואנשים אחרים שבאים עם הכלבים שלכם במגע. ניתן להגדיר כמה מטרות עבור שימוש בזמם:

 • בטיחות אצל הווטרינר – מחסום פה עשוי לשמש כדי להבטיח את שלומם של הכלב ושל הצוות במרפאה. אפילו הכלבים שמתנהגים בצורה הטובה ביותר ביום יום, יכולים להיות חרדים או מפוחדים במהלך בדיקות או הליכים רפואיים. מחסום פה יכול למנוע נשיכות לא מכוונות.

הזמם – מחסום הפה שיש לווטרינר, יהיה כזה שלא רצוי להשתמש בו בכלל באופן יומיומי. הזמם של הוטרינר אינו מאפשר שתיה, פתיחת פה והלחתה בצורה תקינה לכלב, מה שמסכן את חייו בשימוש ארוך טווח.

 • מניעת פציעה – כלבים עשויים לעיתים לפצוע את עצמם. מחסום פה יכול למנוע נזק עצמי, במיוחד לאחר ניתוח או אם לכלב יש פצע הזקוק להגנה בזמן החלמה.

 • אילוף – מחסום פה עשוי לשמש באילוף. עבור כלבים עם נטיות תוקפניות או תוקפנות המבוססת על פחד, מחסום פה מאפשר למאלפי כלבים לעבוד איתם ביעילות ובבטחה.

 • שיקום – כלבים פגועים או עם היסטוריה של תוקפנות עשויים להזדקק למחסום פה במהלך אינטראקציה עם אנשים או בעלי חיים לא מוכרים. זה מבטיח את הבטיחות של כולם בזמן שהכלב לומד לשחק עם כלבים אחרים או להסתגל לסביבה חדשה.

תפיסות מוטעות

ישנן מספר תפיסות מוטעות לגבי זמם לכלב ומחסום פה, התורמות לתפיסתם השלילית או האכזרית. חשוב  להפריך את המיתוסים הללו. קודם כל, בניגוד לאמונה הרווחת, הזמם אינו אביזר אכזרי. כאשר עזרים אלה מולבשים כראוי ומשתמשים בהם בצורה המתאימה, הם יכולים לשפר את איכות חייו של הכלב.

כך למשל על ידי מניעת התנהגויות מזיקות ועל ידי שילובו בהצלחה עם חברת כלבים. כך אפשר לתת כלבכם להשתתף בפעילויות שאינן אפשרויות ללא המחסום, כמו להיכנס לגינת כלבים למשל.

זה מקובל להניח, שמחסום פה קשור עם כלבים תוקפניים, אבל זה לא הכרחי. מחסומי פה משמשים גם למטרות לגמרי אחרות, כפי שהוזכר קודם לכן. גם כלבים בעלי מזג שלוו ורגוע יכולים להפיק תועלת מלבישת מחסום פה במצבים מתאימים.

יש הסבורים כי זמם לכלב – מחסום פה נועד להשתיק כלבים. למעשה הוא אינו מונע מכלבים להשמיע קול, וגם לא מפריע לשתות או להתנשף (להלחית, לקרר את הגוף). מחסומי פה מודרניים נועדו לאפשר לכלבים לבצע התנהגויות טבעיות אלה ללא שום קושי.

סוגים ועיצובים של זממים לכלבים

זמם לכלב – מחסום פה לכלב מגיע בסוגים ועיצובים שונים, כך שיתאימו לסוגי כלבים, גזעים שונים ומצבים מסוגים שונים. חשוב להביא זאת בחשבון לצורך בחירת מחסום הפה המתאים ביותר לכלב שלכם.

 • סוג אחד הינו מחסום פה בעיצוב רשת קשיחה או כלוב. זה הוא אחד הסוגים הנפוצים ביותר. מחסומי פה אלה עשויים בדרך כלל מחומרי פלסטיק, גומי או רצועות קשיחות. הם מציעים אוורור מעולה ומאפשרים לכלב לפתוח את הפה, להתנשף ולשתות מים ללא הסרת המחסום. עיצוב זה ומתאים למצבים שונים, כגון אצל הווטרינר, טיולים, בגינות כלבים ועוד.

 • סוג נוסף הינו מחסום פה רך, שבנוי בצורה של שרוול. דגמים כאלה עשויים מחומרים כמו ניילון או רשת רכה. דגמים כאלה קלים ונוחים, ומאוד מתאימים לשימוש קצר במהלך פעילויות כגון סירוק, תספורת וכדומה. חשוב להבין שהם אינם מתאימים למצבים ממושכים, למשל כאשר הכלב עשוי להתנשף בכבדות או להיות ללא תנועה לאורך זמן.

 • מחסום פה בהתאמה אישית הינו פתרון שמתאים עבור כלבים עם צרכים ספציפיים, מבנה פנים מיוחד וכדומה. זה פתרון מותאם אישית בצורה מושלמת, ומבטיח נוחות ויעילות מקסימליים. דגמים כאלה משמשים לעתים קרובות באילוף מקצועי או לכלבים בתהליך שיקום.

שיקולים לבחירת זמם לכלב

בעת בחירת מחסום פה עבור הכלב, הביאו בחשבון גורמים כגון גזע, גודל ושימוש מיועד.

 • גזע וגודל – גזעי כלבים קטנים יותר עשויים להזדקק למחסומי פה זמם אחרים לעומת גזעים גדולים. גזעים בעלי פנים פחוסים או חוטם קצר עשויים להזדקק למחסום בהתאמה אישית.

 • אוורור ונוחות – קחו בחשבון את האקלים ואת נוחות ההלבשה והנוחות לכלב, בעת בחירת מחסום פה. במזג אוויר חם, חשוב מחסום עם אוורור מיטבי.

 • משך השימוש – חלק מהמחסומים יתאימו רק לשימוש לזמן קצר בעוד שאחרים מתאימים לפרקי זמן ארוכים יותר.

מתי נכון לבצע הרגלה ושימוש

ביקור אצל הווטרינר יכול להיות חוויה מלחיצה עבור כלבים רבים, שבדרך כלל מתנהגים יפה וכראוי בכל מקום ובכל זמן שהוא, למעט הביקור אצל הווטרינר.

מחסום פה יכול למנוע עימותים, תוקפנות ואפילו נשיכה. כך אפשר להפוך את הביקור לבטוח יותר הן עבור הכלב והן עבור הצוות הווטרינרי.

מפגשי טיפוח כגון תספורות כוללים לעתים קרובות מגע קרוב עם אזורים רגישים בגוף הכלב. מחסום פה יכול לעזור לשמור על בטיחות הספר או הספרית ומאפשר חווית טיפוח נוחה יותר עבור הכלב.

כאשר עובדים על אילוף עם כלבים המפגינים נטיות תוקפניות או התנהגויות חששניות, מחסום פה יכול לספק בטיחות במהלך תרגילי אילוף ושינוי התנהגות. זה מאפשר למאלפי כלבים לטפל בבעיות מהותיות ללא הסיכון של נשיכה.

כלבים משוקמים או בעלי עבר תוקפני עשויים להזדקק למחסום פה בעת אינטראקציה עם אנשים או בעלי חיים.

איך להרגיל את הכלב לזמם – מחסום פה

היכרות רצויה עם מחסום הפה היא בעלת חשיבות, כדי להבטיח שהכלב שלכם יקבל וילבש את האביזר בנוחות.

 • בחרו את המחסום פה הנכון – סוג שמתאים לצרכים ולגודל של הכלב שלכם. ודאו שזה נוח ומאפשר תנועות רצויות כגון התנשמות.

 • חיזוק חיובי ותרגול רגוע – התחילו בכך שתתנו לכלב שלכם לרחרח את המחסום הפה ללא כל לחץ של הלבשה.  

 • הרגלה הדרגתית – במהלך סדרה של אימונים קצרים, מקמו בעדינות את המחסום הפה ליד אפו של הכלב. אם זה מתאים, הקפידו על הלבשה קצרה, הפסקות מרובות וחיזוקים קוליים, חיזוקים במגע או חיזוקים בעזרת מזון. כל מה שנכון ועובד לכלב שלכם.

 • תרגול הידוק והסרה – תרגלו הידוק של הזמם והסרתו, כמה פעמים רצופים ועם הפסקות. הקפידו לשדרג רוגע, לא כפייה או מתח.

 • לבישת המחסום פה יותר באריכות – ברגע שהכלב כבר מרגיש בנוח עם מחסום הפה, השאירו את המחסום לפרק זמן יותר ארוכים, בסביבה בטוחה למשל בבית. המשיכו לשבח ולהציע חיזוקים חיוביים כמו חטיף כלבים טעים.

 • הגדילו בהדרגה את משך הזמן שבו הכלב לובש את המחסום פה. וודאו שהוא מרגיש בנוח, יכול לשתות, לנשום ולא חווה אי נוחות.

מוזמנים לצפות בסרטון, שמראה כיצד נכון לבצע את תהליך ההרגלה.

סרטון הסבר – הרגלה לזמם לכלב – מחסום פה לכלב

בטיחות בזמן השימוש

כמה טיפים לשימוש בזמם לכלב – מחסום פה לכלב:

 • מחסום פה צריך להיות צמוד אך לא הדוק מדי

 • צריך שיאפשר התנשפות ותנועת לסת טבעית אצל הכלב שלכם

 • בדקו באופן קבוע שהמחסום שלם, ולא בלוי, לא קרוע ולא יבש

 • החליפו אותו אם הוא ניזוק. מחסום פה פגום עלול שלא לספק הגנה מספקת

 • השגיחו על הכלב שלכם בזמן שהוא עם הזמם – מחסום פה. עקבו מקרוב אחר התנהגותו

 • ודאו שהכלבים שלכם לא חווים ומראים סימני מצוקה, אי נוחות וכדומה בזמן לבישת הזמם

 • אם יש מצוקה, הסירו את הזמם ללא דיחוי ומבהירות האפשרית

 • כמו כן, השתמשו במחסום או זמם רק בעת הצורך, ותנו לכלב הפסקות

 • השתמשו בזמם עם סגירות בטיחות וביטחון, אשר לא יאפשרו לכלבכם להסירו

המלצות וחוות דעת:

יש כמה זממים נהדרים, שיספקו מענה מעולה לכם ולכלב שלכם.

 • בסקרוויל – מגיע במידות שונות, וניתן לשנות את גודלו בעזרת חימום הזמם במים חמים, עיצוב הגודל המתאים, ולאחר מכן קירור הזמם. פעולה זו תאפשר לכם להתאים את גודל הזמם לפי ופניו של הכלב.

 • “סל” ממתכת (basket muzzle) –  מחסום כזה מורכב מסורג שמקיף את לסתותיו של הכלב ואת חוטמו מבלי לגעת בהם ישירות.

 • “סל” מפלסטיק – מחסום כזה מורכב מחלקי פלסטיק מחוררים לדוגמא מחסום (Jafco)

 • זמם בד (ניילון) – זמם עשוי בד, אשר עוטפים את חוטמו של הכלב ופועלים באמצעות הידוק הלסתות עם פס נצמד, כך שהכלב אינו יכול לפתוח את פיו. מסיבה זו, הכלב גם לא יכול להלחית, ולכן מחסומים כאלה מסוכנים לשימוש בחוץ.

מכיוון שרובם עשויים מניילון, הם גם גורמים להצטברות חום סביב זרבובית הכלב – ולכן הם גורמים להתחממות יתר ומסוכנים גם כאשר לא מהדקים את המחסום עד הסוף (ואם לא מהדקים את המחסום אזי ממילא הוא אינו ממלא את תכליתו).

לסיכום, זכרו:

 • מחסום פה אינו הופך כלבים לאגרסיביים יותר.

 • מטרת המחסום למנוע התנהגויות תוקפניות ולשמור על בטיחות כולם.

 • המחסום איננו עונש. זהו כלי שיכול לסייע לבטיחות, אילוף, התחברות נוחה עם כלבים חדשים.

 • מחסום פה או זמם לא נועד להשתיק כלבים נבחניים. זמם יעיל מאפשר לכלבים לנבוח,  לשתות ולנשום בחופשיות.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן