חוג אילוף כלבים לילדים

תוכן עניינים

חוג אילוף כלבים לילדים במיוחד בימים אלה, כשהרבה אנשים והרבה משפחות, שוקלים לאמץ כלב.

חוג אילוף כלבים מתאים למשפחות שיש להם ילדים כמובן, ושכבר אימצו כלבלב או כלב בוגר, ורוצים לחנך אותו למשמעת ולחזק את הקשר בין הכלב לבין הילדים. זוהי הזדמנות טובה להבין יותר על החוג, ולרשום את הילדים חוג שכזה.

כלבים הם לא רק חברים נאמנים, הם גם בני משפחה לכל דבר. מלבד זאת, צריך לזכור שאלה בעלי חיים ייחודיים, מרשימים, שיודעים לתת המון אהבה וגם ראויים לאהבה, וכן גם לכבוד. זהו בתמצית, הרקע לחשיבות של חוג אילוף כלבים לילדים.

בשורות הבאות נסביר על החוג הזה, מי מעביר את החוג, מה משמעותו, ומהם יתרונותיו עבור הילדים ועוד.

מי מעביר חוג אילוף כלבים לילדים

חוג אילוף לילדים מועבר על ידי מדריכי כלבנות טיפולית ומאלפי כלבים מנוסים ומיומנים. החוג מעביר מגוון של תכנים והתנסויות, לרבות תרגול מעשי עם כלבים, ולמידה תיאורטית שמועברת באופן חוויתי ונעים, לילדים המשתתפים.

התכנים בנויים בדרך כלל בשיטת "מהקל אל הכבד".

הילדים תחילה צוברים ניסיון ולומדים כיצד להתנהג עם הכלב, ואז איך לגשת אליו, איך להשגיח עליו, ולבסס כבוד ומשמעת על ידי פקודות. את החוג מעבירים מדריכים בעלי ניסיון רב בעבודה עם כלבים ובהדרכת ילדים כך שהתוצאות מצוינות. זהו רווח נקי הן עבור הילדים המשתתפים בחוג והן עבור הכלבים.

מה נותן חוג אילוף כלבים לילדים

אחד הדברים החשובים שמקנים חוגי אילוף לילדים, אלה הם הפקודות וביסוס המיקום של הילד אל מול הכלב. אבל, לפני שנרחיב על כך, לעיתים יש מקום לדברים בסיסיים אף יותר.

במסגרת חוג אילוף כלבים לילדים, הילדים לומדים או מרחיבים את הבנתם לגבי הצרכים הבסיסיים של הכלב, חשיבות טיולים משותפים, מתן מזון איכותי, משחק ועוד הרבה.

הכרת הכלב, בטיחות ובניית ערכים

לכלבים צרכים הדומים לצרכים אנושיים ויש להם כמובן גם צרכים ייחודיים משלהם. לפני שילד יכול לגלות אחריות מלאה עם כלבים, חשוב להקנות לו אמפתיה, אכפתיות, והרבה הבנה ביחס לכלבים. הבנה כזאת עוזרת לילדים לא רק ביחסים עם הכלבים אלא גם ביחסים עם חברים ובני משפחה, ומעניקים כלים חשובים להמשך החיים.

מעבר לכך, החשיבות של חוג אילוף כלבים לילדים ניכרת בהקניית כלים מעשיים בנושאים כמו בטיחות והתנהגות ליד הכלב. בטיחות היא בעלת חשיבות עליונה כשמדובר בקשר בין ילדים לכלבים וראוי קצת להרחיב על כך.

כיצד ניגשים נכון לכלבים

תוך כדי חוג אילוף כלבים לילדים, המדריכים המיומנים מעודדים את הילדים להתקרב לכלבים בצורה נכונה, ללא ביצוע תנועות פתאומיות או רעשים מלחיצים, ובעצם מלמדים ומייצרים חברות עם בסיס חיובי, חזק ואיתן.

היתרונות הן שזה לא רק מבטיח את בטיחות הילדים ונוטע ביטחון, אלא גם מוריד רמת לחץ וסטרס אצל הכלב אם יש. הילדים שמשתתפים בחוג לומדים את המשמעות של סביבה רגועה, כיבוד גבולות של הכלב אך גם הקניית גבולות לכלב שלהם.

תקשורת כלבית בחוג אילוף כלבים

בזכות הדרכתם של המדריכים המנוסים, הילדים לומדים כיצד לזהות את שפת הגוף וההתנהגות של כלבים, גם מחוץ לחוג אילוף כלבים. הילדים לומדים לזהות סימני לחץ אצל כלבים, סימני נוחות ושביעות רצון לעומת אי נוחות.

לומדים להבין מה אומרות הנהמות, חשיפת שיניים, סימני כניעה של הכלב, סימנים מרגיעים, סמנים שמבקשים מגע וליטוף ועוד הרבה.

חשוב מאוד לילדים להבין היטב את הסימנים הללו, וכך להבין את המצב בו נמצא הכלב בכל רגע. בזכות זה לומדים הילדים להגיב בהתאם. זאת ועוד, חשוב במידה שמדובר בילדים די קטנים או כאלה שלא כל כך נחשפו לכלבים בעבר, לאשר חשיפה חיובית לכלבים, ללמוד איך ללטף את הכלב ואיך לכבד את המרחב שלו.

פקודות ומשמעת

המדריכים של החוג מלמדים כיצד להתבונן ולהקשיב, להסתכל על המסרים שעוברים דרך זנב הכלב, כיוון אוזניים ואפילו במידה מסוימת הבעות פנים ושאר חלקי הגוף.

הילדים מבינים לזהות מתי הכלב מוכן למשחק, מתי הוא זקוק למרחב, איך להתעקש על פקודות משמעת כאשר הכלב לא מקשיב או מסרב, ולהגיע לכדי הצלחה משותפת.

יסודות האילוף עבור הילדים מספקים כלי רב ערך גם בחיזוק יחסי אנוש, ביטחון עצמי ומיומנויות תקשורת עם אחרים, בכל הגילאים.

חוג אילוף לילדים

לאחר שהילדים מפתחים בסיס חזק בהבנת כלבים ובהתנהגות בטוחה סביבם, זה הזמן להבין ולהעמיק בעניין הפקודות והמשמעת. חוג אילוף מאפשר לילדים לתקשר עם הכלב ולבסס פקודות חיוניות שכל כלב צריך ללמוד ולדעת. כל זה מעניק שליטה בסיטואציות, ביטחון וכמובן תקשורת טובה.

פקודות משמעת שלומדים בחוג אילוף

פקודות בסיסיות שלומדים במסגרת חוג אילוף כלבים לילדים –

 • שב

 • ארצה

 • רגלי

 • אליי

 • למקום

 • הישאר

 • עזוב

 • הליכה ברצועה רפוייה

 • קבלת אנשים ואורחים בצורה יפה

 • ביצוע ולמידה של טריקים פשוטים ומורכבים

פקודות אלה אינן רק חשובות ובעל ערך מעשי ביום יום, אלא גם בונות יותר אמון בין הילד לבין הכלב. זה הבסיס שיאפשר משמעת ולמידת פקודות אפילו מורכבות ומתקדמות מעבר לזה.

ביסוס יכולות הילדים המשתתפים

ילדים שמתרגלים פקודות אלה עם כלביהם, תחת פיקוחו של מאלף ומדריך מנוסה, לומדים גם עד כמה חשובה העקביות. סבלנות מהווה כלי חיוני ביותר!

הילד וגם הכלב לומדים את הדברים ביחד, וזו למידה מתמשכת שצריך לבסס בה את הלמידה ומיקום הילד, עד שהכלב מפנים ומבצע את הדברים. התהליך לא רק מלמד את הכלב, אלא גם מקנה לילד תחושות של אחריות והצלחה!

לא "שוברים כלים" בחוג אילוף כלבים לילדים

במהלך חוג אילוף כלבים לילדים ניתן ללמוד דברים נוספים, כגון איך להתמודד עם קשיים או בעיות התנהגות של הכלב.

 • איך מתמודדים עם קפיצות של הכלב על הילד או על זרים

 • מה עושים במקרה של משיכה חזקה ברצועה

ילדים לומדים טכניקות יעילות להתמודדות ולתיקון התנהגויות לא רצויות. אין ספק כי בזכות שליטה בפקודות אילוף, הילדים עקביות מה היא, והתמדה עד להצלחה.

כישלון, הינו חלק מרכזי בחיי האדם, אך חשובה לא פחות הדרך בה צומחים מן הכישלון או המשבר הנקודתי.

פעילויות מרתקות עם כלבים

אילוף ופקודות זה לא הדבר היחיד במסגרת חוג אילוף כלבים לילדים. בנוסף, אפשר לתרגל בחוגים כאלה פעילות משחק, עבודת צוות וזריזות (אג'יליטי). כלומר, מוליכים את הכלב במסלול מכשולים והכלב מבצע את הפעולות בהדרכת המדריך ולאחר מכן בהובלת הילד.

יש כאן חשיבות של עבודת צוות ומשמעת. פעילות כזאת כמו גם משחקים עם הכלב (למשל כדור או פריזבי), מעודדים שיתוף פעולה, הנאה וקרבה. משחק חשוב לבריאות הכלב, מחזק את הקשר וגם מועיל מאוד לילדים עצמם. הרי זוהי פריקת אנרגיה והנאה הן לילדים והן לכלבים יחד.

ללמוד על בריאות ופיזיולוגיה של הכלבים  

חוג אילוף כלבים לילדים מהווה הזדמנות מצוינת עבור הילדים, ללמוד גם על חשיבות הבדיקות והחיסונים. בעזרת למידה, אפשר ללמוד לזהות סימנים נפוצים של מחלות או אי נוחות, מתי הכלב עייף, מה זה אומר אובדן תיאבון או התנהגות יוצאת דופן.

זיהוי מוקדם של סימנים אלה יכול להועיל מאוד. בנוסף, ילדים יכולים לקבל את הכלים למתן עזרה ראשונה בסיסית לכלבים, ברמה של ניקוי פצע, חבישה וכדומה. חשוב לא פחות, ללמוד טיפול מונע, תזונה נכונה, חשיבות פעילות גופנית לבריאות ושביעות רצון הכלב ועוד.

נזכיר כי כלב הוא לא רק אחריות אלא נותן שיעור לחיים. הילדים לומדים להבין לעומק את ההשלכות של הזנחת צרכי הכלב. זו הזדמנות ללמוד בחוג מה זה אומר אי נוחות או האומללות של הכלב, אם הוא לא מקבל מזון, טיול או תשומת לב.

ככל שילדים מפתחים אמפתיה עמוקה כלפי כלביהם ומטפלים בהם, הם נעשים אנשים יותר אחראיים, בעלי מודעות לעצמם ולסביבה. תחושת האחריות החדשה הזו מתרחבת לתחומים אחרים בחייהם, כגון שיעורי בית, יחסים עם בני משפחה וחברים. זהו תהליך של העצמת הילדים וצמיחתם ברמה האישית והחברתית.

מה עוד הילדים מרוויחים מחוג אילוף כלבים לילדים

הידעתם? הפעולה הפשוטה של מגע בכלב, חיבוק או ליטוף, גורמת להורדת לחץ דם, מפחיתה סטרס אצל בני אדם, ואפילו תורמת לתחושה של אושר. נמצא כי ליטוף או חיבוק של כלב ממש משפר בריאות, משחרר אנדורפינים (כימיקלים טבעיים של אושר) בגוף האדם.

זה תורם לשלווה והפחתת סטרס. כפי שלומדים במהלך החוג, המגע הזה מחולל פלאים בכל הילדים לרבות ילדים בעלי ביטחון נמוך, בעיית שליטה או קשיים אחרים.  עצם נוכחותו של כלב, הטיפול בו והבנת האילוף, יכולים ביחד לחולל פלאים בהרגעת דאגותיו של ילד בכל גיל.

לצד הכלב, הילדים לא מרגישים לעולם לבד והם כבר לא חסרי ביטחון. כלב מאולף יכול להיות פתרון מושלם, בן לוויה שתמיד נאמן, משגיח ומרגיע את הילד.

לסיכום –

חוג אילוף כלבים אינו עוסק רק בלימוד של פקודות. זהו מסע מעניין של צמיחה והתפתחות אישית. ילדים לומדים להיות אנשים יותר בוגרים, אחראיים, אמפתיים ויעילים. אלה מיומנויות שישמשו אותם לאורך כל חייהם.

במהלך החוג, ישנה אפשרות ואף כדאי להגיע לפנסיון לכלבים שבו יש כלבים מאולפים לאימוץ, ולהתנדב שם למען הכלבים והקהילה. זה יתן ערב רך לילדים המשתתפים.

ישנם כלבים מתאימים לילדים שכדאי מאוד להכיר, ואולי במהלך החוג או לאחריו, לאפשר הכנסה של כלב אליכם הביתה.

להרשמה לחוגים, הכנו לכם רשימה קצרה –

חוג אילוף כלבים לילדים – מתנ"ס ומרכז קהילתי כפר יונה

חוג אילוף כלבים לילדים – מרכז קהילתי "עיר ימים" נתניה

חוג אילוף כלבים לילדים – מרכז קהילתי "אגמים" נתניה

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן