כלבים ואזעקות

תוכן עניינים

כלבים ואזעקות זה דבר שכל בעלים של כלב, באיזושהי נקודת זמן, חווה אותה.

לצערנו, זה מגיע לכולנו, ותופס אותנו לא מוכנים.

אזעקה בזמן הטיול עם הכלב, אזעקה בזמן הנסיעה ברכב, אזעקה בזמן הכי לא טוב עבורנו.

במאמר הבא, כלבים ואזעקות, נסביר ונדבר על איך להכין את הכלבים שלנו (ואותנו) למצב אמת, במינימום בעיות, ועם כמה שיותר מוכנות למצב.

כלבים ואזעקות – הכנה מוקדמת

כדי שכלב ידע משהו, וכדי שנוכל לבקש ממנו משהו, אנחנו חייבים ראשית ללמד אותו מה אנחנו רוצים שהוא יעשה, ובאיזה מצב. אנחנו מלמדים בעזרת חיזוקים חיוביים, את ההתנהגות שאנחנו רוצים בסיטואציה שאנחנו רוצים.

הכנה מוקדמת היא נכונה לכל דבר ולכל תרחיש, לא רק לכלבים ואזעקות, אלא גם בטיול ברחוב וכל דבר אחר. אבל, במאמר הזה, נכין את הכלבים ואתכם למצב של שהייה במרחב מוגן.

במקרה הצורך, טוב וכדאי להיעזר במאלף כלבים. כלבים ואזעקות, ממשיכים.

מה צריך להכין ולעשות

מקמו בממ"ד דברים חשובים והכרחיים. כאן, אנחנו נמנה אותם ברשימה מסודרת –

 • כלוב אילוף או מיטה נוספים –

אם הכלב שלכם רגיל לרביצה ממושכת בכלוב אילוף או במיטה שלו, מקמו אחת כזו גם בממ"ד. אם מדובר על מקלט משותף בבניין, הסביר לשאר דיירי הבניין את חשיבות הישארות החפצים של הכלב שם. כמעט לכל בניין יש קבוצת וואצאפ של השכנים.

 • אוכל או חטיפים –

דאגו שיהיה לכם באופן זמין אוכל שהכלב שלכם מאוד אוהב, או חטיפים מאוד שווים, זה ישרת אתכם בהמשך לצורך חיזוק התנהגויות טובות, והיסח דעת במקרה הצורך.

 • למדו אותו התנהגויות דרושות –

למדו את הכלב שלכם את המסלול לממ"ד או למקלט של הבניין. הובילו אותו בעזרת מזון או חטיפים שווים את כל הדרך, תוך כדי שהוא מקבל המון פרסים. בהגיעכם למקום הדרוש, בקשו והנחו את הכלב לגשת למקומו, ולחכות שם עד אשר יקבל מכם הוראה אחרת. בזמן ההמתנה, ואם הכלב מציע התנהגות רגועה, המשיכו לחזק אותו במזון האהוב עליו או בחטיפים שווים.

 • שדרו קור רוח –

היו "קוליים". הכלבים שלכם מרגישים אתכם. אם תהיו מתוחים וקפוצים, אם תרתעו מכל רעש קטן, ותראו שאתם חוששים, הכלבים יחשו את זה וזה ישפיע עליהם באופן ישיר. לכן, נסו לשדר לכלב שלכם "עסקים כרגיל" למען השקט והביטחון שלו. נגלה לכם סוד – זה יעזור גם לכם.

כלבים ואעזקות – שהות בממ"ד

בזמן השהות בממ"ד או המקלט המשותף של הבניין, השאירו את כלבכם עם רצועה עליו. דאגו תמיד שהרצועה תהיה רפויה ככל האפשר, וללא מתח או לחץ מיותר.

אם הכלב אינו נינוח ואינו רגוע

 הנחו אותו לגשת למקומו (שאותו הכנתם מבעוד מועד), אם הכלב לחוץ ואינו מסוגל לבצע את ההנחיה שלכם, נסו להשתמש בחטיפים טעימים על מנת לגרום לזה לקרות.

אם הגשתם לכלב חטיף שכדרך קבע הוא אוהב מאוד ואוכל ללא בעיה, אך עכשיו הוא מסרב, זה אומר שהוא בלחץ. במקרה כזה נשתמש במתח ברצועה, כאשר המתח יכוון למקום של הכלב. כאשר הכלב יכנס למקום שלו (כלוב אילוף או מיטה) המתח ברצועה יוסר.

כלבים בזמן אזעקות לעיתים נלחצים, ויכולים שלא להקשיב לנו עד הסוף, וזה בסדר. התפקיד שלנו הוא לשמור עליהם, ולדאוג שהם יהיו רגועים ככל האפשר.

אם הכלב רגוע ונינוח

במקרה שהכלב שלכם רגוע ונינוח בזמן השהות בממ"ד או במקלט, אפשרו לו להסתובב מעט. במקרה זה, אפשר ללטף אותו, לתת חטיפים טעימים, לאפשר לאנשים לגעת בו ולדבר אליו. כלב במקרה כזה, יכול להוריד ולהסיר מאנשים המון לחץ וחששות. גם במקרה כזה, השאירו על כלבכם רצועה שתהיה מחוברת לקולר שלו כל הזמן.

כלבים ואזעקות –

עשה ואל תעשה

הכנו לכם רשימה של דברים שצריך לעשות, ויש דברים שממש חשוב לא לעשות!

מה כן לעשות

 • להשאיר על הכלב רצועה כל זמן האזעקה והשהייה במרחב מוגן

 • כלבים עם בעיות תוקפנות לאנשים וכלבים, חיבשו זמם על פיו של הכלב

 • כלבים פחדנים – הנחו אנשים שלא ללטף!

 • לדאוג לבקבוק מים וקערה

 • לדאוג לחטיפים שווים

 • להכין במרחב המוגן ציוד עבור הכלב, כבר מראש!

מה לא לעשות

 • לא ללטף את הכלב בזמן שהוא מפחד, זה עלול לחזק פחד

 • לא לאפשר לזרים ללטף את הכלב כאשר הוא לא רגוע

 • לא לצעוק ולא לשדר פחד ליד הכלב

 • לא לייצר מתח ברצועה

 • לא לרוץ עם הכלב בבהלה

 • לא לתת חטיפים בזמן אזעקה או פיצוצים, זה עלול לחזק פחד!

 • לא לאפשר לכלב להסתובב במרחב בצורה לא רגועה

מומלץ לקרוא ולהבין את נושא ההתניות בכלבים, במיוחד למקרים כאלו.

סיום שהייה במרחב מוגן

כלבים ואזעקות זה מורכב, קראנו והבנו את זה. אבל, מה עושים אחר כך? מה קורה כאשר האזעקה נגמרה, וחוזרים לשגרה?

בואו נסביר את זה, כי זה לא פחות חשוב.

חזרה לשגרה

לאחר השהייה במרחב במוגן, צריך לצאת מהממ"ד או לחזור הביתה מהמקלט המשותף.

במקרה כזה, כדאי גם כאן, לנהל את הכלב.

ממ"ד בבית

לצאת מהממ"ד, ולקחת את הכלב למקום שלו שנמצא בבית (מחוץ לממ"ד). השאירו על כלבכם את הרצועה, ואל תורידו עדיין. בקשו ממנו והנחו אותו להישאר במקומו לפחות לעשר הדקות הבאות.

מה הסיבה?

להוריד מתח, לחזור לרוגע, וכמובן להתעדכן מול הטלוויזיה או הרדיו, אם באמת הכל נגמר, או שעוד מעט יהיו שוב אזעקות. במידה והכל נגמר, ואין עוד אזעקות והתראות, קחו את כלבכם לטיול קצר של 15 דקות לפחות. אפשרו לו לתת צרכים ולהתרוקן. שחקו איתו בכדור, ושדרו לו חזרה מלאה לשגרה.

-חזרה ממקלט משותף

בין אם הייתם במקלט המשותף של הבניין, או במקלט הציבורי, יוצאים רק כאשר בטוחים וסמוכים שהכל עבר, ובהתאם להנחיות פיקוד העורף.

במידה ויצאתם, קחו את הכלב לטיול, משחק, צרכים, ואפילו אפשר לחזק מעט פקודות משמעת.

ומה עם כלבים פחדנים?

גם כאן, טיול ארוך בסביבה מוכרת. חזקו התנהגויות רגועות וסימני רוגע מצד הכלב. סימני רוגע יכולים להיות התנערות או פיהוק. במקרה כזה לטפו את הכלב ואפילו אמרו לו כמה מילות שבח. בכל מקרה, אל תשחררו את הכלב מהרצועה, ולכו לטיול ארוך קליל ונעים.

כלבים ואזעקות – אזעקה זמן טיול עם הכלב

במקרה כזה, עם כל הקושי, נסו לשדר לכלב שהכל בסדר.

אם צריך לרוץ, תרוצו בהחלט, רק בבקשה, נסו לעשות זאת בצורה שמחה ככל הניתן עבור הכלב שלכם, ולא בבהלה גדולה. אם תרוצו בשמחה, הכלב שלכם יתרגש מזה באופן חיובי ונעים. אם תרוצו בבהלה, הכלב יכול להתכנס בעצמו ואפילו לנסות לעצור אתכם מלרוץ לכיוון שצריך.

כנסו למקלט ציבורי משותף או לבניין סמוך, והישמעו להנחיות פיקוד העורף ביישומון.

להורדת יישומון פיקוד העורף, לחצו כאן!

כלבים ואזעקות – אזעקה בנסיעה עם הכלב

במידה ואתם נוסעים עם כלבכם ברכב, ושומעים את סירנת האזעקה שעולה ויורדת, ההנחיה היא לעצור לצד הדרך, להסתתר, לשכב על הבטן ולשים ידיים על הראש.

אבל מה קורה כשהכלב האהוב שלנו איתנו? הוא צריך הגנה.

חוזרים להכנה מוקדמת, גם כאן.

הכנה לאזעקה בזמן נסיעה

כמו כל מקרה, גם לזה צריך להערך. למדו את כלבכם שיוצאים מהרכב, ורצים למקום מסויים. שכבו על הארץ, ובקשו מכלבכם לעשות בדיוק את אותה הפעולה, לשכב בפקודת ארצה ממש לידכם.

יש כלבים, שאפשר אפילו ללמד אותם שאנחנו ממש מחבקים אותם על מנת להגן עליהם, וזה בסדר. רק למדו את כלבכם לקבל חיבוק מכם, לא לכל הכלבים זה דבר קל אורך זמן ממושך.

כלבים ואזעקות
שוטרת מחבקת כלב – צילום: משטרת ישראל בפייסבוק

לסיכום –

הלוואי, שהמאמר הזה יהיה הכי לא רלוונטי שיש. אבל נכון לעכשיו, הוא חשוב מתמיד.

לצערנו, יש אנשים שהכלבים שלהם בורחים בזמן הישמע האזעקה, ונעלמים.

הכנה מוקדמת ולמידה של הכלב מה מצופה ממנו בזמן הישמע אזעקה, גם יקל עליכם בזמן אמת, וגם ימנע מהכלב בלבול גדול, ופחד גדול. במקרים רבים, זה מונע בריחה של הכלב וזה בדיוק מהסיבה שהוא יודע מה הוא צריך לעשות.

כלב הוא בן משפחה לכל דבר, וכמו שלא הייתם משאירים אח, אחות, אמא, אבא, סבתא, סבא או כל בן משפחה אחר לבד בזמן כזה, כך תנהגו גם בכלבכם שלכם.

אם החלטתם לנסוע עד שהמצב ירגע, דאגו לקחת את הכלב אתכם, או לשכן אותו בפנסיון לכלבים, שם ידאגו לו בהעדריכם.

הגיבורים של יוגב מאחלים לכולם שיהיו זמנים שקטים, רגועים, שלווים, שמחים, ושלא נשמע סירנות עולות ויורדות.

כלבים ואזעקות, מאמר בזק וחשוב מתמיד.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן