כלב לילדים עם צרכים מיוחדים

תוכן עניינים

כלב לילדים עם צרכים מיוחדים

כלב לילדים עם צרכים מיוחדים זה עניין גדול, ומורכב. ילדים עם צרכים מיוחדים זה נושא גדול מאוד. מה הצורך? מה צריך? מה דרוש מהכלב? מה האבחנה של הילד? מי מכשיר כלבים כאלו? מה זה דורש מהמשפחה? ועוד הרבה…

במאמר הזה נסביר את הנושא של כלב לילדים עם צרכים מיוחדים, וניתן מענה לכל השאלות שיש לכם ההורים, או המטפלים.

שימו לב, המאמר יהיה מקיף מאוד. לכן, מומלץ להסתכל בתוכן העניינים למעלה, ולעבור לחלק שחשוב עבורכם. תוכן העניינים יאפשר לכם התמצאות במאמר.

מה זה ילדים עם צרכים מיוחדים

ילדים עם צרכים מיוחדים יכולים להיות בעלי לקויות מסוגים שונים, למשל –

 • ילדים על הספקטרום האוטיסטי PDD

 • אוטיזם

 • אספרגר

 • ילדים בעלי הפרעות רגשיות או נפשיות

 • ילדים עם ליקוי בלמידה

 • הפרעת קשב וריכוז

 • ילדים בעלי ליקויי ראיה, שפה ושמיעה

 • ילדים עם מחלות כרוניות, מערכתיות ו/או גנטיות

 • ילדים בעלי נכות פיזית כגון CP (שיתוק מוחי) או מחלות שלד-שריר (יכול להיות גם לאחר תאונת דרכים ועוד)

 • ילדים עם מוגבלות שכלית

 • ילדים עם תסמונות גנטיות

 • ועוד ….

ההגדרה של ילדים עם צרכים מיוחדים, כוללת קבוצה מורכבת של הפרעות הגורמות לקושי גופני, מוגבלות שכלית, הפרעות דיבור ומצבים רפואיים שונים ונוספים.

ילדים עם צרכים מיוחדים מאובחנים לעיתים בלידה, אך לעיתים קרובות יותר, הם אינם מזוהים בקלות עד גילאי שלוש עד שש.

איך כלב יכול להתאים לילד עם צרכים מיוחדים

בשביל להבן איך כלב יכול לסייע לילדים עם צרכים מיוחדים, צריך להבין מה הצורך של הילד. אך בואו ננסה רגע אחד להבין את הדברים בצורה כללית.

אחד הדברים החשובים ביותר, הוא כמובן קידום הילד. כלב יכול לסייע בשיפור יכולות קיימות, שימור יכולות קיימות, ובין היתר לייצר חברות בריאה, חזקה ואיתנה שתשרת את הילד במהלך חייו.

בנוסף, הכלב מפיג בדידות, ואפילו משמש כמקדם חברתי בין הילד לבין הסביבה. הסביבה יכולה להיות ילדים נוספים בני גילו, מטפלים, משפחה ואנשים זרים. הנוכחות של הכלב שדבר חיובי עבור הילד. מסייע ביצירת אינטראקציה בריאה ונכונה, שחשובה כל כך לילדים עם צרכים מיוחדים.

מה דרוש מהכלב

כשמדובר על כלבים לילדים עם צרכים מיוחדים, הדרישה מהכלב תהיה שונה, ובהתאמה לכל ילד וילד, דורש השירות בעצם.

אם נרצה רגע אחד לפשט את מורכבות הדברים ולפרק אותם, נצטרך כלב שמסוגל להכיל את הילד, להיות קשוב אליו באופן אישי ולא לסביבה (וכן חשוב כלב סוציאלי לאנשים וחיות אחרות), כלב שיהיה לצידו בכל עת, ואפילו שיוכל לסייע בדברים יומיומיים.

מבין היכולות האלו של הכלב, יש גם את העניין החיצוני, הנראות של הכלב. דבר זה ישפיע על הילד עצמו, על הסביבה, וכיצד הדברים נראים מהצד. כלבים עם צבעים חמים, בעל מראה נעים, וגודל מנחם לרוב יעשו את העבודה בחלק הזה בצורה נהדרת.

מי מכשיר כלב לילדים עם צרכים מיוחדים

ישנם מרכזי אילוף שמכשירים כלבי שירות לבעלי צרכים מיוחדים, וישנם גם מאלפי ומאמני כלבים שמכשירים כלבים לילדים עם צרכים מיוחדים בפרט.

הבחירה של המרכז הכלבני, שיכשירו עבורכם את הכלב, צריך להיות כזה בעל ניסיון רב ומוכח בעבודה עם כלבים לילדים בעלי צרכים מיוחדים. לא כל המקומות מסוגלים להכשיר כלב לילדים בצורה שמתאימה בדיוק מוחלט עבור הילד.

הכשרת כלב לילדים עם צרכים מיוחדים דורשת זמן, ניסיון, והבנה רבה בתחום האילוף והכלבנות הטיפולית בפרט. מאמן כלבי שירות מיומן יהיה מי שילווה את התהליך כולו יחד עם צוות מאלפים מיומן.

בנוסף, הדבר החכם והטוב ביותר יהיה לשלב את כל הצוותים הטיפוליים של הילד לתהליך, על מנת לבצע את ההתאמה על הצד הטוב ביותר עבור הילד, המשפחה, והתהליך.

מעורבות המשפחה בתהליך ההכשרה

מעורבות המשפחה היא קריטית להצלחת התהליך, ושילוב של הכלב בתהליך הטיפול וחיי היומיום של הכלב והילד יחד. כחלק מהתהליך, יש פגישות מקצועיות בין צוות המאלפים, יחד עם הכלב, הילד בעל הצרכים המיוחדים, ושאר בני הבית.

המפגשים נועדו על מנת לביים מצבים וסיטואציות בהם הכלב צריך לדעת לפעול, להציע התנהגות מסויימת, ולבחון את המשך התהליך יחד עם הילד. שילוב של כלב עם ילדים בצורה נכונה ומקצועית, יכולה לקדם את הילד, ולשפר את איכות חייו באופן משמעותי.

מה הכלב יכול ללמוד לעשות

כשמדובר על הכשרה של כלב לילדים עם צרכים מיוחדים, ראשית צריך להבין מה הצורך.

ברמה המעשית, אפשר ללמד את הכלב לבצע פעולות פשוטות ומורכבות, למשל –

 • ללחוץ על כפתור מצוקה

 • ללמד את הכלב לקרוא לעזרה

 • ללמד את הכלב להביא חפצים שונים לפי צורך

 • פתיחה או סגירה של דלתות, מגרות, כיבוי או הדלקה של אורות

 • הרגעה של הילד במצבי לחץ וחרדה

 • שיפור יכולות תנועה ויכולות שפתיות

 • עידוד ליציאה מהבית וביצוע פעולות

 • הפגת בדידות ויצירת חברות אמיתית וחזקה

 • הגברת תחושת הביטחון אצל הילד

כמה עולה להכשיר כלב לילדים עם צרכים מיוחדים

כשמדברים על העלות של הכשרה של כלב לילדים עם צרכים מיוחדים, אנחנו לחלוטין מדברים על כלב שירות, לכל דבר ועניין.

עניין העלות הוא מה שיכריע בסופו של דבר האם יהיה כלב, או לא. עניין של יכולת כלכלית, וזה ברור.

כיום, אין מחיר אחיד או מחירון שניתן להסתמך עליו. מה שכן אנחנו יודעים ויכולים להגיד, שהעלות להכשרה של כלבים לילדים בעלי צרכים מיוחדים יכולה לנוע בין טווח המחירים של 45,000 אלף ₪ ויכולה להגיע גם למחיר של 90,000 אלף ₪.

כן, ישנם מרכזי שירות שיגבו סכומים גבוהים יותר, וללא שום סיבה מוצדקת.

מרכז הכשרה כלבני שמכבד את עצמו, יגבה מספיק כדי שהמשפחה תוכל לממן את העלות, מאמני הכלבים שעובדים ומכשירים את הכלב יוכלו להתפרנס בכבוד, וכולם יהיו מרוצים.

יש מרכזי אימון ואילוף של כלבי שירות, שאתם תגלו שהם יכולים לעשות עבורכם עבודה מדהימה ואישית, וגם תישארו עם עודף מהמחירים שהזכרנו בכמה משפטים מעלינו.

המלצה להכשרת כלב לילדים עם צרכים מיוחדים

ההמלצה שלנו תהיה על הרמוניה – בית הספר להכשרת כלבנים | מרכז לכלבי שירות ותרפיה.

זיו רביב ואנוכי (יוגב עופר), נפגוש אתכם, נבין כיצד ניתן לסייע, איזה כלב יתאים לילד, למשפחה כולה, ובאילו משימות הכלב יצטרך לעמוד, ולהתמודד. זיו רביב הוא מאמן כלבי השירות הותיק והמנוסה ביותר במדינת ישראל.

לאורך השנים הכשרנו מאות כלבים מיוחדים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, וכלבי שירות בפרט.

אילו גזעים יתאימו לילדים עם צרכים מיוחדים

רשימת גזעי הכלבים הזו גם היא, כללית.

הסיבה שהיא כללית, היא שאנחנו מדברים על צרכים מיוחדים באופן כללי, ולא על מקרה ספציפי. לכן, ניתן רשימה מספיק רחבה ומגוונת של כלבים שיכולים להתאים למשימות שונות.

 • גולדן רטריבר

גולדן רטריבר הוא גזע כלבים ממשפחת כלבי הרטריבר. מדובר על גזע עדין וטוב, ולכן הוא מועמד עבור הכשרה לילדים בעלי צרכים מיוחדים. כלבי הגולדן רטריבר הינם עדינים, בעלי מזג רגוע ומסוגלים לגלות סבלנות רבה.

בנוסף לאופי הידידותי והנוח שלהם שלהם, הם אינטליגנטים מאוד, לומדים מהר ומאוד אוהבים לרצות. תכונות אלו הופכות אותם לקלים ונוחים לאילוף ואימון למשימות שונות.

הגולדנים משמשים לרוב ככלבי שירות במרכזי הכשרה שונים בארץ ובעולם, ובדיוק בגלל זה כדאי שתכירו אותם, ותאפשרו להם להיות ברשימת הגזעים עבור הילדים שלכם.

גולדן רטריבר
 • לברדור רטריבר

הלברדורים ידועים ומוכרים מאוד בתחום כלבי השירות ככלבי עזר לבעלי לקויות ראיה, ובנוסף והם מצוינים עם ילדים. מדובר על גזע כלבים סוציאלי מאוד, אינטליגנטים, חכמים, ולומדים בקלות יחסית.

הלברדור ידועים כגזע אשר דורשים הרבה פעילות גופנית מחוץ לבית או בחצר, מהסיבה שהם מאוד אנרגטיים ונמרצים, מה שיכול להתאים לילדים שצריכים לצאת קצת יותר החוצה. אך לא, אל תתנו לדבר הזה להטעות אתכם, אפשר ללמד את הכלבים להיות רגועים, נינוחים ושלווים בכל סיטואציה שהיא.

כלבי לברדור רטריבר לחלוטין יכולים להיות בדיוק מה שאתם מחפשים, כלב לילדים עם צרכים מיוחדים.

לברדור רטריבר
 • פודל בכל גדליו

כשמדברים על כלב מתאים לילדים עם צרכים מיוחדים, הפודל תמיד נמצא ברשימה, ויש סיבה טובה  לכך.

גזע הכלבים הזה הוא גם ידידותי ונאמן ורק לעיתים רחוקות תפגשו פודל עם בעיות התנהגות חריגות כמו תוקפנות לאנשים וחיות אחרות.

תתי הגזע של הפודלים מגיעים בגדלים מיניאטוריים, סטנדרטיים וגדולים, כלומר תוכלו לבחור את גודל הפודל הספציפי המתאים ביותר לסביבת המגורים שלכם, למשפחה שלכם, ולהפוך אותו לכלב מתאים לילדים שלכם ללא שום בעיה.

אחת הסיבות העיקריות שמשפחות בוחרות בפודל היא השיער שלהם. פודלים אינם משירים פרווה, כך שהבית נשאר נקי משיערות הכלב ואינו מלכלך את הבית או הבגדים.

כלבי הפודל מאוד צייתנים, חכמים, שובבים ומלאי חיים ואנרגיות. למרות שלעתים קרובות הם עלולים לחשוש ממפגש עם זרים, הם מסתדרים מצוין עם אנשים וילדים שהם מכירים.

פודל חום
 • ברנר זננהוד – ברניז

כלבי ההרים השווייצרים, הברניז.

ברנר זננהוד מזוהים עם הפרווה הנעימה שלהם, ובאופי הנוח מאוד שלהם. מדובר על כלבי הרים גדולים מאוד, וידידותיים לילדים ולסביבה כולה. יש להם טמפרמנט נעים, רצון עז לרצות, הם עדינים ומגיעים בגודל אחד בלבד, ענק!!

שילוב כל התכונות האלו הופכים אותם לבני לוויה ומשפחה נהדרים ומצויינם מצוינים לילדים עם צרכים מיוחדים. כדאי לדעת שהכלבים המתוקים האלו משירים הרבה פרווה, ומזילים הרבה ריר.

בנוסף, מדובר על כלב בעל תוחלת חיים קצרה למדי, מה שאומר שצריך לחשוב על הנושא הזה בכובד ראש. ובכל זאת, יש להם פוטנציאל ליצור קשר מדהים עם ילדכם  ועם הסביבה. מתאים מאוד למי שמחפש כלב ענק.

כלב הרים ברניז – ברנר זננהוד
 • קאבליר קינג צ'ארלס

קאבליר קינג צ’ארלס ספנייל, גזע קטן, בבעל צעים חמים, וכאלו שמראים ונותנים הרבה חיבה ואהבה לבעליהם. למרות הגודל הקטן יחסית שלהם, הקינג צ’ארלס הוא גזע אתלטי וכלב פעיל שיהיה נהדר למשחק בחוץ.

הכלבים הסבלניים והנוחים האלו, הם בני לוויה נהדרים, ויכולים החלט לשמש ככלב לילדים עם צרכים מיוחדים. הם קלים לאימון ולא נבחניים מדי (יתרון גדול אם ילדכם רגיש לגירויים חיצוניים) ואוהבים להפעיל את הסביבה בצורה נעימה ונחמדה.

קאבליר קינג צ'ארלס
 • בורדר קולי

מדובר על אחד מהגזעים האינטליגנטיים שקיימים. כלב רועים בגודל בינוני, עם פרווה לא ארוכה מידי. מדובר על גזע אתלט, חכם, קלים לאילוף, וכאלו שיכולים לבצע מספר רב של משימות, ולעיתים אפילו בו זמנית.

כלבי הבורדר קולי יתאמו למגוון רחב של דרישות, החל מהחלק החיצוני שהם מגיעים במגוון גדול של צבעים נעימים וחמים, מגע מנחם ויופי שייחודי רק להם.

מהחלק של היכולות הפיזיות, מדובר על כלבים קלילים מאוד, שיכולים לבצע הבאה של חפצים, למשוך דברים, לגעת בדברים לפי דרישה, ללמוד להפעיל בצורה חיובית את הסביבה, לקפוץ בקלות למקומות מסויימים ולהיות לצד ילדיכם לאורך שעות, ומתוך רצון של הכלב.

כלבי הבורדר קולי לחלוטין יכולים להיות בדיוק מה שאתם מחפשים, כלב לילדים עם צרכים מיוחדים.

בורדר קולי – צילום : מאיר גור צלם כלבים
 • גזעים נוספים שיכולים להתאים –

כן, ישנם גזעים נוספים שיכולים להתאים. כאלו שיתנו תמיכה פיזית, תחשות ביטחון, גזעים שיתנו מענה רחב יותר או דומה למה שכבר כתבנו כאן.

בול מסטיף, רועה אוסטרלי, שנאוצר ננסי, שלטי, קולי ומספר גזעים נוספים שבהחלט יכולים להיות כלב מתאים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

זה הכל בסופו של דבר, עניין של התאמה לילד ולמשפחה כולה.

לסיכום –

כלב לילדים עם צרכים מיוחדים הוא לא עניין של מה בכך.

חשוב להבין את כל נושא הגזעים שיכולים להתאים, ההכשרה של הכלב והדרישות ממנו, המרכז הכלבני בו מתבצעת ההכשרה ועוד הרבה…

צריך גם לקחת בחשבון שמעבר לעלות הכשרת הכלב לילדים עם צרכים מיוחדים, ישנם עלויות נוספות כמו חיסונים אצל וטרינר, פנסיון לכלבים, הוצאות רפואיות, מזון לכלב, עבודה על חינוך גורים ועוד הרבה.

את רוב הדברים האלו יממן המרכז אשר אותו בחרתם להכשיר עבורכם את הכלב, כל עוד הכלב בהכשרה. לאחר מכן, כשהכלב אצלכם, העלויות האלו יחולו עליכם בני הבית, כמו גם האחריות לדאוג לדברים האלו.

אנו מזמינים אתכם לעמוד שלנו של מידע מקצועי, לקרוא עוד על דברים שמעניינים אתכם אודות עולמם של הכלבים.

שלטי – כלב רועים שטלנדי – צילום: מאיר גור צלם כלבים

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן