כלב שירות

תוכן עניינים

כלב שירות מוכיח שלא לחינם אומרים את המשפט, שהכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם. בעולם שבו סיוע ועזרה מגיעים בצורות רבות ומגוונות, כלבי שירות הם בהחלט גיבורים של ממש.

כל כלב שירות אחראי על מתן תמיכה, ליווי וגם חברות וידידות, עבור אנשים בעלי מוגבלויות שונות. כלבים מאומנים אלה ממלאים תפקיד חיוני בשיפור איכות החיים של בעליהם. אז מה זה אומר? למשל סיוע בליווי של לקויי ראייה. מתן התראה לאנשים הסובלים ממצבים רפואיים שונים אך גם מעבר לזה.

על כל פנים, כלבי השירות הם תמיד בני לוויה נאמנים, יוצאי דופן במסירות שלהם, עם אינטליגנציה ונאמנות בלתי מתפשרת. בשורות הבאות נתאר את עולמם המרתק של כלבי השירות. נתאר כמה מתפקידיהם החיוניים, דגשים משפטיים, צורות אילוף ועוד. חשוב לא פחות, נחשוף טפח מהקשרים העמוקים שהם חולקים עם בעליהם.

מהו בעצם כלב שירות

בשורש של הדברים, כלב שירות הוא הרבה יותר חיית מחמד (מבלי לזלזל בחיות מחמד אחרות). זהו שותף מלא ומאומן בקפידה, המבצע משימות ספציפיות שנועדו לסייע לאנשים עם מוגבלויות. לקויות ומגבלות אלה יכולות לכלול הרבה מצבים ולא רק לקות ראיה. למשל ליקויים פיזיים, מצבים רפואיים כגון אפילפסיה, מחלת סוכרת או הפרעות פסיכולוגיות כמו הלם קרב או הפרעת דחק פוסט טראומטית אחרת. מה שמייחד את כלבי השירות הוא לא רק האופי. יש גם הכשרה מתקדמת, המאפשרת להם לסייע לבעליהם באינספור דרכים שמקלות באופן ישיר על בעלי מוגבלויות מגוונות.

היבטים משפטיים וחברתיים של כלב שירות

בסביבה החברתית, תרבותית ומשפטית כיום, יש הרבה הכרה בזכויות בעלי מוגבלויות. זה מתקשר גם עם כלבי השירות. יש הכרה בכלב שירות גם מבחינה משפטית וזה מוכר הרבה מעבר לתפקידם כבני לוויה או חיות מחמד בלבד. חוקים ותקנות נקבעו כדי להבטיח שאנשים עם מוגבלויות יוכלו להיעזר באופן מלא בסיוע שבעלי חיים יקרים אלה מספקים. חוקים הקשורים לבעלי מוגבלויות מגנים על זכויותיהם של אנשים עם המוגבלויות שנעזרים בכלבי השירות שלהם. חקיקה או תקנות עזר מעניקים לבעלי מוגבלות את הזכות להיות מלווים בכלבי השירות שלהם במקומות ציבוריים, כגון מסעדות, חנויות ומסחר, תחבורה ועוד.

בנוסף, מקובלת מאוד ההגדרה שמגדירה חיית שירות ככלב שאומן באופן פרטני, כדי לבצע משימות שמקטינות את ההשפעה של המוגבלות על האדם. הבחנה משפטית זו חשובה, שכן היא מסייעת להבדיל בין כלבי שירות במלוא מובן המילה לבין כלבים טיפוליים רגילים שאין להם אותה רמת אילוף או זכויות משפטיות רחבות. דבר אחד ברור, יש כיום הכרה רחבה בכך שכלבי שירות הם חיוניים כבני לוויה ומקורות עזר, המעצימים ומחזקים אנשים עם מוגבלויות. הם מקנים ביטחון, יכולות וחופש להשתלב בחברה למרות המגבלות.

סוגי כלבי שירות

כלבי שירות יכולים להיות עם התמחויות שונות. כל אחד מהם מאומן היטב להתמודד עם אתגרים ספציפיים העומדים בפני האדם שאליו הוא צמוד ולו הוא מסייע. אחד הסוגים המוכרים ביותר לכולנו הוא כלב הנחייה. אלה כמובן מלווים נאמנים שמספקים סיוע שלא יסולא בפז לאנשים עם ליקויי ראייה עד כדי עיוורים במאה אחוז. הכלבים מלווים אותם היטב בין מכשולים ומבטיחים מעבר בטוח.

קטגוריה חשובה נוספת של כלב שירות היא כלב השמיעה. כלב כזה אומן במיוחד להתריע בפני חירשים או כבדי שמיעה אם נשמעים צלילים וקולות חשובים. למשל הם מגיבים למשמע אזעקות, פעמוני דלת או כאשר קול מעיד על כלי רכב שמתקרבים. כלבים אלה קשובים מאוד לצלילים שאחרת היו סמויים. הם מאפשרים לבעליהם להיות מעורבים באופן מלא בסביבתם, במצבים משתנים.

בנוסף, כלבי שירות ממלאים תפקיד מרכזי בסיוע לאנשים נכים, כלומר עם מוגבלות בניידות. כלבי סיוע בניידות מאומנים לסייע במשימות כמו הבאת חפצים, פתיחת של דלתות ואפילו תמיכה מתן יציבות בזמן הליכה ברחוב או בבית. משימות כאלה משפרות ללא ספק את העצמאות והניידות של הבעלים. זה מאפשר להם להתגבר על מגבלות פיזיות בצורה ניכרת.

וזה לא הכל. כלבי התראה רפואיים מאומנים לזהות שינויים במצב הפיזי של בעליהם. לדוגמה, כלבים של חולי סוכרת יכולים לחוש תנודות ברמות הסוכר בדם. כך הם יכולים להתריע בפני בעליהם לפני שמתרחש מצב חירום רפואי. באופן דומה, כלבי התראה מפני התקפי אפילפסיה יכולים לספק אזהרות קריטיות לאנשים שחווים התקפים לא צפויים. זה יכול לאפשר להם למצוא סביבה בטוחה או לבקש עזרה בזמן.

כלבי שירות פסיכיאטריים תומכים באנשים עם מצבים נפשיים שונים כגון פוסט טראומה, הפרעות חרדה קשות או דיכאון. כלבים אלה מציעים תמיכה רגשית, מספקים נחמה במהלך אירוע קשה ויוצרים תחושת ביטחון משופרת בכל עת.

תפקידים לכלבי שירות

כלבי שירות ניתנים להכשרה למשימות רבות. בואו נמנה חלק מהם –

 • כלב שירות לאפילפסיה

 • כלב שירות לפוסט טראומה

 • כלב תמיכה רגשית

 • כלבי שמיעה לחירש או בעלי לקות שמיעה

 • כלב שירות לניידות

 • כלבי התראה לזיהוי שינוי לחץ דם

 • כלבי התראה לזיהוי שינוי רמת סוכר בדם

 • כלב התראה לזיהוי אלרגנים מסכני חיים

 • כלב שירות לנפגעי עבירות מיניות

 • כלב חבר, להפגת בדידות

 • כלב ללחיצה על כפתורי התראה/מצוקה

והרשימה ארוכה מאוד. ניתן להכשיר כלב, כמעט לכלב משימה ועבור כל אדם שהוא.

תהליך ההכשרה של כלב שירות

המסע שלוקח גור כלבים והופך אותו לכדי כלב שירות מיומן הוא תהליך אינטנסיבי ומאתגר. אילוף כלבי שירות מתחיל בדרך כלל כאשר הכלבים הם בני מספר שבועות בלבד. התהליך נמשך מספר חודשים, לפעמים גם מעבר לזה. כמו כן התהליך כולל מספר שלבים, כגון אילוף למשמעת בסיסית, הכשרה למשימות מיוחדות והכשרה בגישה כללית לאנשים.

במהלך אימוני המשמעת  הבסיסיים, הכלבים לומדים פקודות בסיסיות כמו "שב", "הישאר" וכדומה. אילוף בסיסי שכזה מהווה בסיס למשימות מתקדמות יותר. זה מבטיח שהכלבים יוכלו להתנהג כראוי בסביבות שונות.

לאחר מכן מתבצע אימון לטובת משימות מיוחדות. פה הכלבים לומדים לבצע משימות ספציפיות העונות על צרכי הבעלים. לדוגמה, כלב שירות עבור מישהו בעל קשיי ניידות עשוי ללמוד להרים חפצים שנפלו, לקרב כיסא גלגלים או לתמוך אם יש צורך ביציבות.

אילוף כללי לגישה כלפי אנשים הוא מרכיב הכרחי נוסף. יש לזכור כי כלבי שירות חייבים להתנהג ללא דופי במרחב הציבורי. הם לומדים, אם כן, להישאר רגועים וממוקדים תוך התעלמות מהסחות דעת. לפעמים הם צריכים לנהוג הפוך מכלבים אחרים, באינטראקציה עם אנשים או בעלי חיים אחרים. הם חייבים גם להגיב מיד לפקודות של הבעלים שלהם.

האילוף מתבצע על ידי מאלפים מקצועיים או ארגונים המתמחים באילוף כלבי שירות. עם זאת, חלק מהותי מהתהליך כרוך בהשתתפות פעילה ביחד עם הבעלים. בעלים חייבים ללמוד לתקשר היטב עם כלבי השירות שלהם. על הבעלים לחזק את האילוף, ולבנות קשר חזק המבוסס על אמון וכבוד לצד מתן פקודות.

משימות וסיוע של כלב שירות

המשימות שכלבי השירות מבצעים מגוונות, ממש כמו המוגבלויות שבהן הם מטפלים. עבור אנשים עם קשיי ניידות, כלבים אלה יכולים לסייע באיתור והבאת חפצים, דחיפת כיסאות גלגלים ואפילו מתן תמיכה כשהבעלים הולך או אפילו עומד. רמת סיוע כזאת משפרת באופן משמעותי את עצמאותו של הבעלים ואת יכולתו להסתדר היטב בחיי היום יום.

כלבי התראה רפואיים מציגים יכולת מדהימה לזהות שינויים במדדי בריאות הבעלים. כלבים אלה מאומנים לזהות ריחות ספציפיים הקשורים למצבים רפואיים, רמות סוכר נמוכות בדם, תחילת התקף אפליפסיה, התקפי לב ועוד. כאשר הם מזהים ריחות או סימנים אחרים, הם מתריעים בפני בעליהם. כך הם מאפשרים להם לנקוט באמצעי הזהירות הדרושים או לפנות מיד לטיפול רפואי.

כלבי נחייה מציעים ערך עצום ללקויי ראייה. הם מדריכים את בעליהם היכן אפשר לעבור, היכן יש  מכשולים. מאתרים ומסמנים נתיבים בטוחים לחצות כבישים. זה מספק תחושת ביטחון בסביבות לא מוכרות. הקשר בין כלב נחייה לבעלים שלו בנוי על אמון והבנה, עם מערכת מורכבת של רמזים ופקודות המאפשרים הליכה משותפת בבטחה.

כלבי שירות פסיכיאטריים ממלאים תפקיד עצום בתמיכה באנשים עם התמודדות במצבים נפשיים מאתגרים. הם מאומנים לזהות סימני מצוקה רגשיים או חרדה ולהציע עידוד ותמיכה. באמצעות טיפול בלחץ ותמיכה קשובה במצבים צפופים או עמוסים, כלבים אלה מספקים תחושת ביטחון, ומאפשרים לבעליהם לנהל טוב יותר את שגרת החיים שכוללת לפעמים לחץ או חרדה לא צפויים.

זכאות לקבל כלב שירות

קבלת כלב שירות כרוכה בתהליך מתאים. זאת כדי לוודא שגם הכלב וגם הבעלים מתאימים היטב זה לזה. בראש ובראשונה, אנשים חייבים להיות בעלי מוגבלות מוכרת, עם חוות דעת של גורם רפואי או גורמי סעד ותמיכה. על פי המלצת גורם מתאים שמאמת כי יש ליקוי או הפרעה המשפיעה באופן משמעותי על חיי היומיום, אפשר להמשיך בתהליך. הנכות צריכה להיות כזו שניתן להקל עליה באמצעות סיוע של כלב שירות מאומן.

לאחר אישור הזכאות, השלב הבא הוא יצירת קשר עם ארגון לאספקת כלבי שירות בעל מוניטין. ארגונים אלה ממלאים תפקיד רב ערך בהתאמת הכלב המתאים לאדם האינדיבידואלי. הם גם אחראים בדרך כלל על במתן הכשרה ותמיכה מקיפים. הבעלים יכולים לעיתים לבחור במסלול ייחודי של אילוף כלבי שירות משלהם. נתיב זה לא מתאים לכל אחד וגם דורש הבנה רחבה מאוד בבעלי חיים ובטכניקות אילוף כלבים. זו התחייבות משמעותית לפרק זמן של הכשרה.

חשוב לציין שכלבי שירות דורשים טיפול, וזו לא רק עזרה אלא גם אחריות. אילוף ותשומת לב שוטפים נחוצים כדי לשמר את כישוריהם ובריאותם. על הבעלים להיות מוכנים להשקיע זמן ומאמץ, תוך טיפוח שותפות אמיתית ומתגמלת.

זכויות וכללי התנהגות נאותים

חשוב לשים דגש על זכויותיהם של בעלים המלווים בכלבי שירות. על החברה בכללותה להקפיד על כללי התנהגות נאותים, בכל מפגש עם בעל מוגבלות שמלווה בכלב שירות. ככלל, כלבי שירות מורשים ללוות את בעליהם כמעט בכל המרחב הציבורי שניתן להעלות על הדעת. כלומר יש להתיר להם כניסה גם למקורות שבהם לא מקובל להביא בעלי חיים. כך למשל מסעדות, חנויות, בתי מלון, תחבורה ציבורית ועוד ועוד. חשוב לציין כי אין לגבות תשלום נוסף עבור כניסה של כלבי שירות.

אם את או אתה נתקלים בכלב שירות המלווה אדם בעל צרכים מיוחדים, להלן כמה כללים עקרוניים:

 • אל תסיחו את הדעת – כלבי שירות מאומנים להישאר ממוקדים בצרכי המטפל. לצד זאת, הימנעו מליטופים, דיבורים כלפיהם או תנועות פתאומיות חדות ליד כלב שירות.

 • בקשו רשות בנימוס – אם ברצונכם לדבר או ללטף, תמיד שאלו את הבעלים. כבדו את החלטתם, ולא משנה מהי.

 • אל תתנו מזון או חטיף – לעולם אל תציעו דבר מאכל לכלב שירות ללא רשות הבעלים.

 • רצועה – כלבי שירות מוחזקים בדרך כלל ברצועה או רתמה ייעודית. אין להתקרב, לגעת או לנסות לתפוס ברצועה של הכלב.

 • מרחב ופרטיות – זיכרו תמיד לתת לכלבי השירות ולבעליהם מרחב ופרטיות. תשומת לב מוגזמת עלולה להפריע לכלב או ליצור חרדה לבעלים.

מעבר ליכולות ולמשימות רבות הערך, החוויה של כלב השירות טמונה בקשר העמוק עם הבעלים.  שותפות זו היא הרבה מעבר לערך הפרקטי. זהו קשר הבנוי על אמון, הבנה הדדית ותמיכה בלתי מסויגת, מסביב לשעון. כלבי שירות הם בני לוויה ובני משפחה. הם מקנים תחושת ביטחון, חברה, ידידות ועוד הרבה הרבה יותר. קשר זה נבנה על תהליך האילוף, אבל ממשיך לאורך חיים משותפים, ממש כמו משפחה אוהבת.

גזע מתאים להכשרה עבור כלב שירות

נאמר באופן זהיר, שאין גזע אחד ספציפי שיכול להתאים למשימה. בטח שאין כלב שיכול להתאים כלב המשימות שיש, ובעיקר מהסיבה שכל כלב נועד, פותח והושבח למטרה מסוימת. לכן, כאשר אדם מבקש להסתייע בכלב שירות, צריך להבין מה נדרש לביצוע מהכלב, ובכך להתאים גזע מסוים, לפי גודל, יכולות פיזיות, קוגנטיביות, תכונות אופי ועוד..

גזעים עבור כלב שירות

 • פודל בכל גדליו
 • לברדור רטריבר
 • גולדן רטריבר
 • בורדר קולי
 • רועה אוסטלי
 • ברנר זננהונד (ברניז כלב הרים שווייצרי)
 • ביגל
 • סאן ברנרד
 • רועה גרמני
 • צ'יוואווה

לסיכום –

אנו ממליצים לבחון ולבדוק היטב את תחום כלבי השירות בישראל. ישנם מאמנים ומקומות מקצועיים פחות, וישנם מאמני כלבי שירות מיומנים מאוד שיוכלו לתת מענה לכל סוג של כלב ואתגר.

עלות הכשרת כלב שירות בארץ היא גבוה מאוד ביחס למדינות אחרות. אנו ממליצים לערוך סקר, ולבחון את נושא העלות ואופן אפשרויות התשלום. כל ארגון וכל מאמן כלבי שירות ראשי ויכול לגבות ככל העולה על רוחו, ולפי דעתו. אך אנו אומרים שאין שום סיבה לשלם ביוקר, כאשר ישנם חלופות מקצועיות מאוד ובעלות הגיונית.

ממליצים להיכנס להרמוניה – בית ספר להכשרת כלבנים | מרכז לכלבי שירות על מנת לבחון התאמה לכלב שירות.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן