למה כלבים אוכלים צואה

תוכן עניינים

קיימות סיבות מדוע כלבים אוכלים צואה ואת הקקי שלהם עצמם, בבית או בחוץ. אבל מעבר לסיבה למה זה קורה, יותר חשוב להבין כיצד מטפלים בזה נכון, ואיך אפשר למנוע מהכלב או הגור שלכם לאכול את הצואה של עצמו.

כן, כלבים אוכלים את הצואה של עצמם, זה לא בריא, מגעיל, ויכול לגרום גם לבעיות רפואיות רבות. מעבר לזה, הסיבה לכלב שאוכל את הצואה של עצמו, יכולה להיות התנהגותית ביסודה, ובלי שבכלל חשבנו על זה.

מהי אכילת צואה בקרב כלבים? למה גורים אוכלים קקי? למה כלבים אוכלים את הצואה שלהם?

את הכל נספר לכם כאן, במאמר הזה. אז נתחיל.

למה כלבים אוכלים קקי

אכילת צואה אצל כלבים זה דבר נפוץ. בשם המקצועי זה נקרא coprophagia וזו התנהגות נורמלית בקרב חיות רבות, וגם אצל כלבים.

בדרך כלל, נראה את ההתנהגות הזו אצל כלבות ממליטות ומניקות. אחד הדברים שהאמא עושה, זה לאכול את צואת הגורים, ובכך היא גם משאירה את אזור הרביצה שלה ושל הגורים נקים, וגם מסתירה את הריחות מפני טורפים אחרים שעלולים להגיע. בכל כלב ובכל חיית בית, יש בסיס חייתי, ולכל התנהגות יש הסבר קל ברור, שעליו הוא נשען.

זו הסיבה הראשונה לשאלה למה כלבים אוכלים צואה או למה כלבים אוכלים קקי

אכילת קקי אצל כלבים

אכילת קקי או אכילת צואה אצל כלבים לא אמורה להופיע כלל. אם התופעה נמצאת אצל הגור או הכלב שלכם, זה סימן שמשהו קרה, וחייב לטפל בזה. זה לא מפסיק לבד, זה לא חולף עם הגיל, וזה עלול לגרום למחלות בקרב כלבים. בסופו של דבר, קקי זו הפסולת של הגוף, ואף כלב או גור לא צריך לאכול את הפסולת שלו.

למה כלבים אוכלים צואה – הסיבות

ישנם כמה סיבות שיכולים להוביל כלב או גור כלבים לאכילת הצואה של עצמם.

לפני ניגש לפתרון, בואו ננסה להבין מה הסיבה, כדי שנוכל לוודא שהיא לא תחזור שוב בעוד זמן מה.

הסיבות יכולות להיות מזון באיכויות שונות, יסוד חייתי/זאבי לשמירה על היגיינה ואזור רביצה נקי, העלמת ראיות והפגת שעמום.

למה כלבים אוכלים צואה – איכות המזון

 • מזון לא מתאים – אחת הסיבות הנפוצות ביותר היא במזון של הכלבים שלנו. כלב שאוכל צואה יכול להיות סימן לזה שהמזון לא מספק דיו, ושהוא מנסה להחזיר לגוף ויטמינים ומינרלים שהוא זקוק להם.

 • כמות מזון לא מספיקה – לעיתים מה שקורה במזונות איכותיים מאוד, היא שכמות המנה היומית קטנה מאוד, בגלל איכות מזון גבוהה מידי. גורים וכלבים שאוכלים מזון איכותי מידי ובכמות קטנה מידי, עלולים להישאר רעבים, ובכך בעצם לנסות להחזיר מזון לגוף, על מנת להגיע לתחושת שובע.

 • מזון באיכות ירודה – כמו שיש מזון באיכות גבוהה מידי, כך גם יש מזון באיכות ירודה מידי. מזון באיכות נמוכה, יהיה בדרך כלל עם כמות האכלה גדולה מאוד. זאת אומרת, שהכמות מזון שנצטרך לתת לגור היא גדולה. אך האם זה מספיק? לא. מזון צריך להיות גם מזין, ולא רק גדול בכמות. תחשבו שאתם הייתם אוכלים כל יום מגש פיצה. בוודאות הייתם שבעים, אך לאחר זמן מה, הגוף יתחיל לשדר לכם שהמזון לא טוב עבורכם, וכי אין את כל ויטמינים והמינרלים שהגוף זקוק לו. אותו דבר אצל גורים וכלבים בוגרים, אשר אוכלים מזון באיכות ירודה.

ההמלצה שלנו תהיה לא להאכיל במזון איכותי מאוד, וכמובן לא במזון באיכות ירודה. תמיד, כמו בכל דבר בחיים, נשאף לאיזון בין הדברים. לכן, ההמללצה תהיה למצוא מזון באיכות טובה או בינונית אם נרצה, כמו שמספקת לגור או לכלב שלכם גם את כל מה שהגוף צריך מבחינת ויטמינים ומינרלים, וגם מבחינת כמות הגיונית.

למה כלבים אוכלים צואה – הגיינה

בזמן ההמלטה, בשגר, האמא מלמדת את הגורים את כל הדברים הכי חשובים והכי קריטיים שיש. בין הדברים האלו, היא גם מלמדת אותם הרגלי ניקיון בסיסיים ונחוצים. אז מה הקשר בין היגיינה של כלבים, לאכילת צואה אצל גורים או אכילת צואה בכלבים בוגרים אתם שואלים?

 • הרגלי ניקיון – אכילת צואה אצל גורים היא דבר שקורה יותר, ולרוב, מגיע מהאמא שמלדת אותם לחיות נקי. מה שקורה בדרך כלל, הוא שהם משמרים את ההתנהגות הזו גם באזור המחייה החדש שלהם.

 • כלוב אילוף וגדר גורים – כחלק מהעבודה בחינוך גורים, אנחנו רוצים ללמד אותם על טריטוריה נקייה וטריטוריה מלוכלכת. אחת לצרכים, ואחת לרביצה. לפעמים, ובלי כל כוונת זדון, בעלי גורים רבים משאירים את הגורים רק בגדר או רק בכלוב. בגדר הם שמים פד לצרכים, מיטה, מים ואוכל. כל הדברים האלו יחד, וערבוב הטריטוריות, גורמת לגור לבלבול רב בכך שהוא לא יודע ולא מבין מה הוא צריך לעשות. לכן, במקרים כאלו, גור אוכל את הקקי של עצמו בכדי להשאיר את אזור הרביצה נקי.

 • אזור רביצה נקי – השתדלו להשאיר לגור אזור לעשיית צרכים. במאמר של חינוך גורים – המדריך המלא אפשר לקרוא כיצד לעשות את הדברים בצורה נכונה, וכיצד לאפשר לגור שלנו להתרחק מהצרכים שלו. לעיתים, המקום שהוקצה לגור עמוס מאוד או קטן מאוד, שאין לו לאן להתרחק בעת עשיית הצרכים. כשיש צרכים באזור של הגור או הכלב, הוא יאכל אותם על מנת להשאיר את אזור הרביצה נקי.

למה גורים אוכלים קקי – העלמת ראיות

אחד הדברים הנפוצים ביותר באכילת צואה אצל גורים, הוא העלמת ראיות. הסיבה למה גורים אוכלים קקי היא בכלל אנחנו הבעלים, וברוב המקרים ללא כל ידיעה שזה מה שאנחנו עושים. למה גורים אוכלים קקי ואיך זה קשור אלינו? הסיבות לפניכם.

אחד הדברים הראשונים שבעלי גורים רוצים, זה ללמד את הגור להתאפק ולעשות צרכים בחוץ. תשאלו כל בעלים של כלב חדש או בעלים של גור כלבים חדש מה עושים שהכם עושים צרכים, והם יענו לכם מיד ובלי חשוב בכלל "נותנים פרס" או "מצ'פר בחטיף טעים" ויש גם "מה קרה לך, אני עושה חגיגה ברחוב". אבל… מה קורה כשהגור למד את זה שלעשות קקי מביא פרס, ואז הוא עושה גם בבית?

 • האם לכעוס על הגור בזמן עשיית צרכים? – השארנו אתכם עם השאלה, ועכשיו התשובה. מה שרוב בעלי הכלבים עושים בזמן שהכלב או הגור עושה צרכים בבית, זה להגיב בכעס, נזיפה קשה, צעקה חזקה שאומרת "ללאא", דפיקה על רהיט ועוד שלל דברים שיכולים להתפרש אצל הגור, למשהו לא נעים.

אבל אחרי שלימדנו את הגור שעל עשיית צרכים מקבלים פרס, מדוע בבית זה לא קורה?

 • גור מפחד מהבעלים – אז אחרי שהגור עשה צרכים בבית, ואחרי שנתנו לו עונש כל כך חמור (שלא בצדק!!), הגור מפחד מהבעלים שלו ובצדק. מה קורה הלאה? הגור שלכם למד שאם הוא עושה לידכם צרכים, הוא מקבל נזיפה קשה, עונש חמור, ומשהו לא נעים קורה. במקרה כזה, הגור יתאפק במהלך כל הטיול, יחזור הביתה, יעשה צרכים בצד, ופשוט יאכל אותם. וזה למה כלבים אוכלים צואה בגלל הבעלים.

 • העלמת ראיות – גור שאוכל קקי של עצמו, בגלל כעס של בעלים, יש שם, ואפילו די פשוט. העלמת ראיות. הגור לא רוצה שהבעלים שלו ידע שהוא עשה קקי, כדי שלא יכעס עליו. במקרה כזה, הוא פשוט אוכל אותם, ובמהירות רבה, מבלי שהבעלים ידע בכלל.

 • צרכים במקומות שונים – במקרים של כעס, או גור שמפחד מהבעלים ולא עושה לידו צרכים, יכולים להיות השפעות נוספות. אחת מהן והנפוצה ביותר, היא עשיית צרכים במקומות שונים כמו מקלחת, חדר קטן, חדרי כביסה, מחסן, מתחת למיטות או ספות בבית, ובכלל בכל מקום בו הבעלים לא נמצא באותו רגע.

כלב משחק עם הקקי שלו

לשאלה למה כלבים אוכלים צואה יש עוד סיבות. אחת מהן ונפוצה גם כן, היא הפגת השעמום.

לשעמום יכולות להיות תופעות רבות כמו כלב מתוסכל, אנרגטי מידי, כזה שלא מצליח להירגע, כלב שקופץ על כולם ולא רגוע בבית ועוד שלל בעיות התנהגות רבות.

אבל מה קורה, אם כלב כזה נמצא במקום סגור, כמו חדר או כלוב אילוף?

כלב אוכל קקי – שעמום

 • כלב משועמם – רוב בעלי הכלבים הינם אנשים עובדים ועסוקים בחיי היומיום שלהם, וזה די הגיוני. אך מה קורה עם הכלב? כלב ש"מבלה" את רוב הזמן שלו סגור בתיחום, עוד עלול למצוא את הקקי שלו מעניים מאוד, ואפילו לשחק איתו במקרים מסוימים.

 • חוסר מעש – סיבה נוספת שכלב משחק עם הקקי שלו, הוא פשוט חוסר מעש. גם כשהבעלים כבר נוכחים, הכלב או הגור עדיין נשאר בתיחום, כי לבעלים שלו אין זמן אליו, מה שגורם לכלב להיות מתוסכל בכלוב, ועלול להוביל לכלב שמשחק עם הקקי של עצמו.

אכילת צואה אצל כלבים

אחרי שקראנו והבנו את הסיבות למה כלבים אוכלים צואה, כדאי שנבין רגע איך לפתור אותם. את הבעיות שעלולות לגרום לאכילת צואה אצל כלבים אנחנו יודעים, ובכך נוכל להימנע מלחזור עליהם או לגרום לזה לקרות שוב.

איך פותרים אכילת קקי בכלבים

הגענו לשלב הפתרונות. האמת, שאין כאן קסמים. באילוף כלבים ובכלל בשאלה למה כלבים אוכלים צואה הפתרונות הם תהליכים שצריך לעשות עם הכלב הבוגר שלכם, או עם הגור שלכם. אז מה ניתן לעשות ואיך לפתור אכילת צואה בכלבים.

אננס לכלבים

אחד הדברים הנפוצים והיעילים ביותר, היא לתת לגור או לכלב לאכול אננס משימורים. אותו אננס שימורים שיש בסופר. את האננס צריך לחתוך (אם לא מגיע חתוך) ולערבב יחד עם המזון של הכלב. אל תפחדו מהכמות. חופן במקרה הזה, בהחלט יספיק. את מתן האננס במזון של הכלב, צריך להקפיד ולתת במשך כמה ארוחות או ימים רצופים מכמה סיבות.

 • אננס הופך את טעם של הקקי למר מאוד, ומגעיל מאוד. כשהכלב או הגור שלכם ינסה לאכול את הקקי שלו, הטעם והמרירות ירתיעו אותו.

 • חשוב מאוד להקפיד על כמה ארוחות או ימי האכלה רצופים עם אננס, בכדי שלקקי יהיה טעם מר ומגעיל במשך כמה ימים, ולא רק לפעם אחת, אלא לאורך זמן.

פתרונות אכילת צואה בכלבים – המשך

אחד הדברים שצריך ללמד את הכלב או הגור שלכם, זה דבר בסיסי מאוד. עשית קקי, תתרחק. הדרך הזו תפתור את בעיית אכילת הצואה אצל גורים וכלבים. אבל איך עושים את זה?

 • מתן ארוחות קבועות – תנו לכלב או לגור שלכם את האורחות בזמן קבוע! אל תשאירו מזון זמין תמיד. כשתתנו ארוחות קצובות ובזמן קבוע מראש, כך גם תוכלו לדעת פחות או יותר, מתי הכלב שלכם צריך לעשות קקי.

 • רצועה בבית – אחרי שנתנו אננס, ואחרי שיש ארוחות קבועות, הדבר שנשאר הוא להשאיר את הגור שלכם או את הכלב הבוגר שלכם, עם רצועה בבית. הרצועה שמחוברת לקולר של הכלב היא לא רק לטיולים. הרצועה של הכלב נועדה בכדי להניע את הכלב לעשות דבר, וזה אחד הכלים המרכזיים ביותר לתקשורת עם הכלב ועם גור חדש.

 • הרחקה – בזמן שהגור או הכלב שלכם עושים צרכים, הניחו להם ואל תפריעו. אך ברגע שהם סיימו, גשו בעדינות ובצורה איטית, אחזו ברצועה, ומשכו את הכלב שלכם אליכם תוך כדי מילים טובות, שבחים, ואפילו כדאי להציע פרס טעים.

 • הגעה אל הבעלים – כשהכלב או הגור עשה צרכים, עזב אותם והגיע אליכם, תנו לו שבחים ואפילו צ'פרו בממתק טעים. במקרה כזה, השאירו את הכלב לידכם ולטפו אותו בצורה נעימה. אל תאפשרו לו להגיע אל הצרכים, וגם אל תרימו אותם מיד. אנחנו רוצים שהוא יבין שזה בסדר שיש צרכים, לא צריך להעלים אותם, ואנחנו לא כועסים.

 • התמדה בתהליך – את הדברים האלו חייבים לעשות, והרבה. תהליך באילוף כלבים יכול להיות דבר אורך ומייגע. ברוב המקרים, גם נחווה רגרסיה בתהליך שזה דבר הגיוני. זכרו, המטרה שלכם היא לאפשר לכלב שלכם חיים בריאים, שלווים וטובים, נטולי סטרס ובעיות התנהגות. מעבר לזה, כלב ללא בעיות התנהגות, וכזה שכיף לחיות איתו, זה כלב שישאר אצלנו המון שנים, ויחייה איתנו בצורה מאושרת מאוד.

כלב אוכל קקי – פתרון רפואי

פתרון נוסף לבעיה, יכול להיות בעזרת כדורים נגד אכילת צואה, שגורמים לכלב להפסיק לאכול את הצואה שלו.
בכדורים נגד אכילת צואה ישנם חומרים שגורמים לכלב להפסיק באופן מהיר את התופעה של אכילת צואה. האם זה מאפשר המשכיות של התהליך? אנחנו לא בטוחים כל כך, אך יכול היות שעבור הכלב שלכם, תצמאו את זה יעיל מאוד.

הנוסחה של הכדורים מותאמת לגורי כלבים ולכלבים בוגרים כאחד, למרות שתופעת אכילת צואה נפוצה יותר בקרב גורים.

הכדורים מגיעים בצורה של טבליות לעיסה, מה שהופך את ההתעסקות איתם לפשוטה ונוחה. בכל מקרה, כדאי ומומלץ להתייעץ עם וטרינר ראשית, על מנת לבחון האם לתת כדורים נגד אכילת צואה בכלבים.

לסיכום – למה כלבים אוכלים צואה

לשאלה למה כלבים אוכלים צואה יכולים להיות עוד תשובות רבות, וסיבות נוספות. מה שבטוח וברור הוא, שזה אינו דבר שצריך להיות אצל גור חדש בבית או אצל הכלב הבוגר שלכם. אכילת צואה בכלבים זה דבר שדורש פתרון מידי, והתערבות שלנו. הזמן לא פותר הכל, בטח שלא בעיות התנהגות בכלבים. הזמן רק מחמיר אותם, והופך את בעיות ההתנהגות בכלבים שלנו לקשות יותר. עכשיו אתם יודעים למה כלבים אוכלים צואה והבעיות והסיבות תקפות לכולם, כולל גור שאוכל את הקקי של עצמו.

הגיבורים של יוגב

כל המידע שאנחנו מביאים לכם לכאן, וכל התוכן והמידע המקצועי שיש באתר שלנו, הוא חינמי לחלטין, ומובא אליכם מתוך שנים של ניסיון ועבודה מול בעלי כלבים, וכלבים בפרט. יש לנו המון ניסיון בפתרית בעיות התנהגות אצל כלבים בוגרים, גורים צעירים, ואפילו יש לנו ניסיון בפתירת בעיות התנהגות אצל בעלי כלבים.

אם מצאתם את המידע כאן מועיל, והוא עזר לכם אפילו בקצת, נשמח שתכתבו לנו ותשתפו אותנו עם חברים. אנחנו נעריך את זה מאוד!

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן