מהו מאלף כלבים

תוכן עניינים

מאלף כלבים הוא אדם ובעל מקצוע שמתמחה באילוף כלבים, ובהכשרת כלבים לתפקידים ומשימות שונות, ולכן נקרא מאלף כלבים. ישנם שמות נוספים שמתקשרים למאלף כלבים כמו כלבן ומאמן כלבים.

תפקידו העיקרי של מאלף כלבים הוא ללמד את הכלבים פקודות בסיסיות פשוטות ומורכבות כאחד. וכמובן ללמד כלביםשונים, גם את התנהגות התואמת לסביבת המחיה שלהם (כלומר הבית).

מאלף כלבים צריך וחייב לדעת כיצד לעזור לכלבים ולפתור בעיות התנהגות קלות ומורכבות יחד. מאלפי כלבים עובדים עם בעלי הכלבים ומספקים להם ייעוץ והוראות לניהול התנהגות הכלבים שלהם, ולעיתים גם עוזרים באילוף כלבים עבור ארגונים וגורמים ציבוריים, כמו המשטרה, הצבא, וכלבי שירות לבעלי צרכים מיוחדים למשל.

ישנם מאלפי כלבים שעובדים במרכזי אילוף גדולים יותר ומספקים גם שירותי פנסיון לכלבים, בזמנים שבעליהם אינם יכולים להשקיע זמן ותשומת לב לטיפול בהם, כמו בזמן חופשה למשל, או בעיות התנהגות קשות וחריגות אשר מצריכות ודורשות את יציאת הכלב מהבית. וישנם מאלפים אחרים שמבצעים את האילוף בבתיהם של בעלי הכלבים.

יכולותיו של מאלף כלבים

מאלף כלבים יכול לספק מגוון שירותים ותמיכה לבעלי הכלבים שמגדלים אותם בביתם או בחצר. הנה מספר דוגמאות למה שמאלף כלבים יכול לעשות גם עבורכם –

 • אילוף בסיסי – מאלף יכול ללמד את הכלב פקודות בסיסיות , אשר מאפשרות גידול נעים ונכון יותר של הכלב אצלכם בבית. למשל – שב, ארצה, רגלי, אליי, למקום, הישאר, הליכה ברצועה רפויה בטיולים ועוד הרבה!

 • פתרון בעיות התנהגות בכלבים – אם לכלב יש בעיות התנהגות כמו פחד שגורם להתנהגות קיצונית, חוסר שקט בבית, נביחות על אורחים, הרס או צרכים בבית, תוקפנות ועוד הרבה דברים שיכולים להיות, מאלף כלבים יכול לעזור לבעליו של הכלב להבין את הסיבות להתנהגות הזו, ולספק כלים וטכניקות לטיפול בבעיות ההתנהגות, יחד עם הבעלים.

ישנם מקרים בהם תהיה המלצה לבעלים להוציא את הכלב מהבית לצורך עבודה ותרגול עם הכלב במקום סטרילי וללא הבעלים, כך שיהיה ניתן לטפל ולפתור את הבעיה. זה נקרא אילוף בתנאי פנסיון.

 • תקשורת נכונה בין הבעלים לבין הכלב – מאלף כלבים יכול להסביר לבעלי הכלב, כיצד ליצור קשר אמיתי וחיובי עם הכלב שלהם, לבנות תקשורת טובה יותר ולסייע להם להבין את צרכיו הטבעיים והרגשיים של הכלב. תקשורת בריאה ונכונה עם הכלב, מונעת בעיות התנהגות עתידיות, ומסייעת בפתירת בעיות התנהגות קיימות.

 • ייעוץ תזונתי (בהתאם לשלב התפתחותי) – אם יש לכם גור כלבים, כלב בוגר או כלב מבוגר, מאלף כלבים יכול לייעץ לכם בנושא התזונה שלו, ולספק המלצות בנוגע למזון המתאים לו. כמובן שההמלצה תהיה בהתאם לגיל, לגודל הגור או הכלב, ולרמות האנרגיה שלו.

חשוב לזכור שמאלף כלבים הוא אינו וטרינר או יועץ תזונתי לכלבים בהכשרתו, ואם יש לכם שלכם בעיה רפואית שאתם חושדים שהיא סביב המזון, תמיד היוועצו עם הווטרינר המטפל הקבוע של הכלב שלכם.

 • סדר יום לכלב – מאלף מסוגל להכווין את בעלי הכלבים בנוגע ליצירת הסביבה המתאימה לכלב, לשפר את איכות חיי הכלב על ידי תכנון פעילויות (כמו הליכות ומשחקים) ולספק גם המלצות לרכישת הציוד המתאים לכלב (כגון רצועות, צעצועים, מיטות וכד').

תפקיד המאלף כלבים הוא לספק כלים וטכניקות לבעלי הכלבים כדי לאמן, לחנך וליצור קשר חזק ותמיכה עם הכלב שלהם.

מאלף כלבים ותוכניות האילוף

ישנם מספר סוגים שונים של אילוף כלבים. הנה מספר מהסוגים הנפוצים –

 • האילוף הבסיסי – זהו אילוף המתמקד בלמד את הכלב פקודות בסיסיות כמו "שב", "לך", "ארצה" וכו'. כשהמטרה היא להקנות לכלב את היכולת להבין ולקיים פקודות פשוטות בצורה טובה ולהתאים אותו לחיים עם האנשים בבית.

 • אילוף מתקדם – זהו אילוף שמתקדם ברמתו מעבר לפקודות בסיסיות וכולל למידה של פקודות מורכבות מעט יותר מהאילוף הבסיסי. האילוף המתקדם מצריך מהכלב שימוש במוחו וביכולותיו ולא רק ציות פשוט לפקודות ומאפשר לכלב ולבעליו התמודדות עם מצבים רבים ושונים, שמורכבים יותר מהחיים בבית או מטיולים שלוש פעמים ביום. לרוב, אילוף מתקדם יהיה ללא רצועה כלל על הכלב, ותוך שימת לב גבוהה ומשמעת גבוהה מצד הכלב והבעלים.

 • אילוף לתפקידים מיוחדים ולמשימות מיוחדות – כלבים מאומנים לתפקידים מיוחדים כמו כלבי נחיה, כלבי גישוש ואיתור נעדרים, כלבי שירות לבעלי צרכים מיוחדים, כלבי הגנה ועוד. זהו אילוף מתקדם המתמקד בלימוד הכלב לבצע משימה מסוימת, באופן החד והטוב ביותר, ולהפוך אותו ליעיל ולמועיל בעבודתו.

 • אילוף כלבים טיפוליים לתקשורת – מאלף כלבים יכול להתקדם בתחום הכלבים, וללמוד את תחום הטיפול בעזרת כלבים, שנקרא גם כלבנות טיפולית. הכשרה מתמקדת בכלבף בבניית האימון וביטחון בכלב, ובפיתוח כלים לתקשורת טובה אנשים הסובלים ממגבלות נפשיות או פיזיות.

 • אילוף שמטרתו טיפול נקודתי בבעיות התנהגות של הכלב – כשישנן אצל הכלב בעיות התנהגות ספציפיות כמו חרדת נטישה או תוקפנות לסביבה כולה מאלף כלבים יכול לעזור באילוף ומתן ההוראות המתאימות, כדי לטפל בבעיות ההתנהגות ולשפר את התנהגותו של הכלב.

כל סוג של אילוף צריך להתאים לצרכיהם המיוחדים של הכלב ושל בעליו. היתרון עבור בעלי הכלב בעבודה עם מאלף כלבים, טמון בשיתוף פעולה שנוצר ביניהם, במתן אמון מלא במאלף שבו הם בחרו, וכמו גם בידע ובכלים שמקבלים בעליו של הכלב כחלק מתהליך האילוף.

אילוף כלבים לילדים

אילוף כלבים יכול להתאים את הכלב לחיים עם ילדים בבית, ולסייע שיהיה כלב מתאים לילדים. בעבודת האילוף, ניתן להכיר את הכלב לילדים וללמד אותו להתנהג בצורה המתאימה כשהוא בסביבתם. התהליך עשוי לכלול את הדרכת הילדים על ידי מאלף כלבים מנוסה, ועל הדרך להתנהג אל הכלב בצורה נכונה ובטוחה יותר מצד הילדים.

העבודה עם מאלף כלבים על האילוף כולל לימוד הכלב את הגבולות והחוקים הנוגעים לילדים ומקומם בהיררכיה המשפחתית. דרך האילוף, הכלב יוכל ללמוד את ההתנהגות הנכונה בקרב ילדים, להיות סבלני ורגוע, ולא להיבהל מתנועה ורעש פתאומיים של הילדים.

בנוסף, מאלף כלבים עשוי ללמד את הילדים כיצד להתנהג ולטפל בכלב בצורה נכונה ולשלבם בתהליך האילוף שלו. העבודה יכולה לכלול תרגול פקודות פשוטות עם הילדים, חשיבות הגברת החיוביות והמשחק ביחס עם הכלב, וכיצד לזהות סימנים של לחץ או תחושות לא נוחות שאותן מראה הכלב.

חשוב לציין, כי בכל מקרה, עליכם לשים דגש על בטיחות הילדים בקרבת הכלב, ולנהוג בזהירות ובאחריות שהן רבות אף יותר כאשר יש ילדים קטנים בבית.

מתי לקבוע עם מאלף כלבים

אם תחזרו לפסקה בה דיברנו מוקדם יותר במאמר זה על סוגי האילוף השונים, כעת, אתם בוודאי חכמים יותר וכבר מודעים לכך שכשמישהו אומר את המילה "אילוף" (או כאשר מישהו מציג את עצמו כ"מאלף כלבים"), יכולים להיות לכך לא מעט פירושים שונים, המשתרעים על הקשת שבין לימוד הכלב לבצע פקודות פשוטות כמו "שב" או "בוא" ועד להכנתו של הכלב לעבודה משותפת (למשל, כמו במקרים של אג'יליטי, הופעה ייצוגית בתחרויות כלבים וכד').

אם כן, מתי תהיו זקוקים לעזרתו של מאלף כלבים?

 • כשאין בידיכם את הידע או הזמן הנדרשים בכדי לאלף את כלבכם בעצמכם – בחלק גדול מהמקרים, אותו "אילוף" שאליו מתכוונים מרבית האנשים אינו "אילוף" במלוא מובן המילה, אלא פשוט התאמתו של הכלב לחיים המשותפים איתם בבית.

ללמד את הכלב בעזרת מאלף כלבים שלא לעלות על ספות, לשלוח אותו למקום כשמגיעים אורחים וכן הלאה, דברים בסיסיים ביותר, שלכאורה, כל אדם שקרא מעט ברשת מסוגל לעשות בעצמו.

יחד עם זאת, לא תמיד יש לנו את הזמן או הראש הפנוי ללמד את הכלב ולתרגל איתו את כל הדברים האלה, שכן, ברור לגמרי ש"לימוד" לכשעצמו לא שווה הרבה אם לא מתרגלים את הפקודה או את ההתנהגות עד שהיא הופכת לחלק אינטגרלי מההתנהגות של הכלב. במקרה הזה, אילוף בפנסיון או עבודה עם מאלף כלבים צמוד יכולה להשיג את התוצאות הרצויות.

 • כשמתעורר צורך נקודתי בידע ובניסיון שעומדים לרשותו של המאלף – כלבים, בדומה לבני אדם, עשויים לסבול מבעיות התנהגותיות שונות, שאת פתרון מרביתן – רצוי להעביר לידיו של מאלף כלבים מקצועי.

לא בגלל שהבעיות הללו אינן יכולות להיפתר גם על ידיכם, אלא בעיקר מכיוון שהידע שלכם (לפחות נכון לרגע זה) בפתרון בעיות התנהגות כלביות הוא מוגבל למדי, רכישת הידע המתאים תצריך זמן, ולפעמים, בזמן הזה, גם אתם סובלים וגם הכלב סובל…

דוגמה נוספת לצורך נקודתי בשירותיו של מאלף כלבים מקצועי יכולה להיות שינוי כלשהו שחל בחייכם – מעבר דירה, הכנה של הכלב לתינוק חדש (שיהיה במזל טוב), הצטרפותו של בן משפחה בוגר / קשיש למגורים איתכם (למשל, הורה שהתאלמן או סבתא קשישה) ועוד.

למרות, שלכאורה, מדובר באירועים שנראים כפחות משמעותיים  מבחינת הכלב, לכל שינוי בבית ישנה השפעה ישירה על הכלב, בדיוק כפי שישנה השפעה ישירה עליכם, על שגרת יומכם, על מצב רוחכם וכד'.

 • כשאתם מתכוונים להכניס כלב לחייכם, בין אם רכישה או אימוץ כלב מעמותה, ואתם זקוקים להכוונה בבחירת הכלב המתאים לכם ולמשפחתכם – כלבים, בדומה לבני אדם, אינם זהים זה לזה. לכל אחד מהם אופי והתנהגות משלו, שחלקם מבוססים על הגזע שלו (או הגזעים בהם הוא מעורב) וחלקם – סביבתיים ונרכשים.

הטעות הגדולה ביותר שעלול אדם לעשות, היא לרכוש או לאמץ כלב מגזע מסוים (או כלב שנראה בצורה מסוימת) רק כי לשכן יש כלב כזה, כי סרט שבו כיכב כלב כזה היה להיט שובר-קופות בקולנוע וכן הלאה.

כולנו זוכרים את גל אימוץ ורכישות של הגזע הדלמטי הגדול אחרי הסרט "101 דלמטים", את מפולת אימוץ ורכישות הסן-ברנרד אחרי הסרט "בטהובן", את ההתלהבות מכלבי הדוג דה בורדו אחרי הקרנת הסרט "טרנר והוץ'" ועוד… לא כל כלב מתאים לכל משפחה, וחבל, מראש, להכניס את עצמכם לסיטואציה שעלולה להסתיים בשברון לב לכל הצדדים. כיום, אגב, ה"להיט" החם ביותר הוא הרועים הגרמנים מקווי עבודה, הרועים הבלגיים והרועים ההולנדיים – שהם, חד וחלק, לא כלבים שכל אחד וכל משפחה מסוגלת לגדל!

מומלץ לקרוא את המדריך למאמץ שפרסמנו כאן בעבר, וגם את האפשרות של אימוץ כלב מאולף מחוות כלבים ידועה ומפורסמת בנושא הזה.

ואיזה כלב מתאים לילדים? קראו כאן!

בחירת מאלף הכלבים שלכם

כאשר אתם מחפשים מאלף כלבים מקצועי, ישנם מספר דברים שיכולים לעזור לכם בתהליך הבחירה. הנה רשימה של דברים שחשוב לבדוק –

 • רקע וניסיון – בדקו את הרקע של מאלף הכלבים שבחרתם לכם, את הניסיון שלו והתמחותו באילוף כלבים. בדקו האם הוא מצויד בתעודות או בהכשרה רלוונטית. חפשו אתר אינטרנט שיכול לתת מידע עליו, עמוד פייסבוק שבו הוא מפרסם את עבודותיו, אינסטגרם, והכי חשוב זה לקוחות ממליצים אמיתיים, ולא חברים ובני משפחה שלו.

 • המלצות – בקשו מהמאלף לספק המלצות מלקוחות קודמים. אתם יכולים ליצור קשר עם לקוחות אלה ולשאול אותם על חוויותיהם ועל התוצאות שהם קיבלו. חפשו את שם המאלף בגוגל, ובדקו ביקורות שרשמו לקוחות קודמים.

 • פילוסופיה וגישה – התעניינו ובדקו את הגישה בה של המאלף כלבים שבחרתם לכם. הגישה הטובה ביותר, היא הגישה שמשלבת בין כל הכלים והידע שיש לתחום הכלבנות להציע. כיום ישנו טרנד לגשת לאילוף אשר מתמקד בחיזוקים חיוביים בלבד, מה שאומר שתהליך האילוף לא יהיה שלם ומלא, אלא רק חלק מהדברים יפתרו במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב, ההתנגות הקשה תחמיר ותהיה קשה יותר. בדקו גם אם הגישה של מאלף הכלבים שלכם מתאימה לכם ולכלב שלכם, והיא הגישה השלמה בלבד. בדקו את בית הספר בו המאלף שבחרתם למד, ואת הגישה שבה בית הספר דוגל.

 • תוכנית האילוף – שאלו את המאלף על תוכנית האילוף שלו (למשל, אילוף בבית מול אילוף בפנסיון, אילוף כלבים קבוצתי מול אילוף פרטני אחד על אחד וכן הלאה).

בדקו האם התוכנית מתאימה לצרכים ולמטרות שלכם ואם היא מתאימה לכלב שלכם ולאורח חייכם.

 • טיפול ופתרון בעיות התנהגות – אם יש לכלב בעיות התנהגות מסוימות, ודאו שהמאלף מסוגל לטפל בבעיות אלה ולספק לכם כלים מתאימים לטיפול בהן. ודאו גם שהוא נתקל ופתר בעיה דומה לזו בעבר, וכי התהליך צלח. בקשו המלצות.

 • מקום האילוף – בדקו את המקום שבו פועל המאלף. האם המקום מסודר ונקי? האם יש מספיק מקום לאימונים פיזיים ולתרגול?

 • תקשורת – שוחחו עם המאלף ווודאו שיש תקשורת טובה ביניכם, ושתוכלו להתחבר ולשתף פעולה על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר. מאלף כלבים שמתקשר איתכם טוב, ויש כימיה, שווה הכל!!

 • מחיר ותשלומים – כן, אנחנו יודעים שכסף זה לא הכל, במיוחד כשמדובר במשהו שיעניק לכם ולכלבכם איכות חיים משותפים לשנים רבות. אבל נושא התשלום הוא עניין חשוב, אז בדקו את מחירי האילוף ואת תנאי התשלום. האם הם סבירים בעיניכם ונותנים לכם את הערך הטוב ביותר עבור השירות?

האם כל הכלבים מגיבים בצורה זהה לאילוף

לא כל הכלבים מגיבים באותה צורה לאילוף ולמאלף כלבים. ההבדלים בין כלב אחד לאחר עשויים להתבטא ברמת החכמה, ברמת הרגישות, ובאופן שבו הם מתרגלים ומשתנים בהתאם לתוכנית האילוף. הנה מספר דוגמאות להבדלים שעשויים להשפיע על תגובותיהם של כלבים שונים לאילוף –

 • רמות החכמה – כלבים שונים יכולים להציג רמות שונות של חכמה ויכולת לימוד. ישנם כלבים שמבינים מהר וקולטים הוראות במהירות, וישנם כלבים שזקוקים ליותר זמן וסבלנות כדי לשפר את ההתנהגות שלהם.

 • אופי ואנרגיה – כלבים שונים עשויים להיות בעלי אופי ורמות אנרגיה שונות. ישנם כלבים שהם יותר עקשניים ויותר עצמאיים שעשויים להיות מאתגרים מעט יותר בתהליך האילוף, וישנם כלבים רגועים ומאוזנים שיזרמו עם האילוף ועם מאלף כלבים, וישתלבו בתהליך האילוף בצורה פשוטה וקלה הרבה יותר.

האם כל הכלבים ניתנים לאילוף

ישנם כלבים שיכולים להיות קשים לאילוף, או, במקרים קיצוניים, השינוי יהיה קטן מאוד בהתנהגותם. אין כלבים שלא ניתן לאלף, ואין כלבים שלא יכולים ללמוד דבר או שניים חדשים. מאפיינים שונים עשויים להשפיע על יכולתו של הכלב להיות "מאולף", והם כוללים:

 • כלבים בעלי יצרים חריפים- כלבים שמתקשים להתמודד עם דחפים שמניעים אותם בצורה "רגילה" כמו כלבים בעלי יצרים נמוכים ובינוניים, ומציגים התנהגות יצרית וחריפה בתגובה, עשויים להיות מאתגרים לאילוף עבור הבעלים, ועבור חלק ממאלפי הכלבים.

זהו מצב שעלול להשפיע על יכולותיו של הכלב לקבל הוראות ולשפר את התנהגותו, באם לא יעבוד במקום סטרילי תחילה.

 • חושים חלשים או מוגבלים – כלבים שסובלים מבעיות בריאותיות (כמו בעיות ראיה או שמיעה חלשה), עשויים להיות מאתגרים לאילוף. חוסר היכולת לתקשר ביעילות עם הסביבה עשוי לגרום לקשיים בתהליך האילוף.

 • רגישות יתר – כלבים לא מאוזנים, כלבים שלא נחשפו היטב, או כלבים שבעליהם מגוננים ומפנקים אותם יתר על המידה. כלבים שאינם נחשפו היטב לאנשים או להתרחשויות מסויימות בסביבה, או קשיים בהתמודדות עם רמות גבוהות של חרדה עשויים להיות מאתגרים לאילוף. הם עשויים לצאת מפוקוס ומאיזון בקלות ויהיה קשה יותר להשיג מהם את התוצאות הרצויות בתהליך האילוף.

מאלף כלבים – נקודה אחרונה

בניגוד למה שנהוג לחשוב, הכלבים השייכים לגזעים המכונים בפקודת הכלבים המסוכנים "גזעים מסוכנים" אינם קשים יותר לאילוף או "מסוכנים" מרגע היוולדם. נהפוך הוא, הם קלים לאילוף, ומוכנים לרצות את בעליהם. כל אלו, הופכות את הכלבים האלו לכלבים נהיגים ויציבים מאוד. אך יחד עם זאת. כלבים אלו חייבים בעלים אסרטיביים, בעלים עם ניסיון בגידול כלבים חזקים שכאלו, ובעלים שמודעים באמת לגזע שהם מגדלים.

לסיכום

מאלף כלבים יכול לפתור כל בעיה, ולשנות כל התנהגות, כל עוד אתם הבעלים סומכים עליו במאה אחוז, ומאפשרים לו לבצע את עבודתו. כשמאלף הכלבים מגיע אליכם, אל תצפו לקסמים. באילוף כלבים ועבודה עם מאלף, הכל מתחיל בתהליך שלעיתים יכול להיות ארוך, אך עדיין הכל מתחיל בתהליך. חייבים לאפשר לתהליך העבודה להתקיים ולהגיע לסופו על מנת לראות את התוצאות אשר בגללם, קראתם למאלף הכלבים מלכתחילה.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן