עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית

תוכן עניינים

לפני שנדבר על עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית, בואו רגע אחד נסביר מה זה כלבנות טיפולית. הכלבנות הטיפולית הוא תחום טיפולי שצמח והתפתח מתחום הטיפול באמצעות בעלי חיים, והוא מבוסס על התובנה כי לכלבים, ספציפית, ישנו מקום מיוחד ותפקיד חיובי בחייהם ולצידם של בני האדם. זאת, מאחר והקשר ההדדי שבין האדם לכלב צופן בקרבו יכולות ייחודיות לו, כדוגמת הנאה, אהבה ללא תנאי, תקשורת וכן הלאה. בשל היותו של הכלב יצור מעורר אמפטיה, הוא מעודד יצירת תקשורת עימו ומתגמל את המעניק לו אהבה במתן אהבה מצידו ללא תנאי. הוא אף מסוגל, באמצעות תכונותיו אלו לעודד מוטיבציה ללמידה ולעשייה, לשינוי ולטיפול בבעיות, בלקויות ובמגבלות לא מעטות.
איך עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית יכולה לסייע?
מיד נסביר.

קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית

סוגי הפתרונות שאותם מציעה הכלבנות הטיפולית ממוקמים על מנעד רחב מאד של צרכים – מתרגולים לשיפור המיומנויות המוטוריות והחושיות, דרך טיפול ועבודה קוגניטיביים, תרגול והפנמת מיומנויות התנהגותיות, ועד להתמודדויות רגשיות עם תחושות שונות ופחדים. כל אלו ניתנים לטיפול באמצעות עבודת כלבנות טיפולית המתבצעת על ידי כלבן טיפולי או כלבנית טיפולית מנוסים, שמשתמשים בכלים הנכונים והמתאימים למטופל הספציפי ולבעיותיו.


כלבנות טיפולית, מעצם טיבה, גמישה ומשתרעת על טווח מטופלים נרחב, מתאימה לבני כל הגילאים ולמבחר מגוון של אוכלוסיות ובעיות. למשל, ילדים ובני נוער המתמודדים עם אתגרים נפשיים, רגשיים או קשיים התנהגותיים, ילדים ובני נוער המצויים בסיכון, ילדים ומבוגרים על הספקטרום האוטיסטי, בני ובנות הגיל השלישי, ילדים ובוגרים המתמודדים עם בעיות בוויסות חושי, בעלי מגבלות מוטוריות שונות וכן הלאה.


מאחר וטיפול בכלבנות טיפולית יכול להיעשות הן במסגרת הפרטנית של אחד על אחד או במסגרת קבוצתית, ניתן לשלב אותו בתוכנית הטיפולים הכוללת, המותאמת, ספציפית, לכל מטופל בהתאם לצרכיו.
כך לדוגמה, תוכנית טיפול עם אדם שהופנה בשל חרדה בלתי נשלטת מכלבים, כפי הנראה, תתחיל בסדרת מפגשי חשיפה פרטניים של המטופל לכלב, בכדי שניתן יהיה להקדיש את מלוא תשומת ליבו של הכלבן המטפל למטופל ולפחד שלו (דבר, שמן הסתם, באופן טבעי, קשה יותר ליישם במפגשי הטיפול הקבוצתיים).

בהמשך, לאחר השגת ההתקדמות, אפשר יהיה לשקול את העבודה בקבוצה בת מספר משתתפים. מאידך, עבור ילדים ובני נוער המופנים לטיפול בכלבנות טיפולית בגין קושי בתחום החברתי, נכון יותר יהיה לקיים את הטיפול בקבוצה, שתאפשר תרגול המיומנויות החברתיות. קריטריונים נוספים לבחירה בין תוכנית הטיפול הפרטנית לבין זו הקבוצתית עשויים להיות השיקולים הכלכליים, הגיאוגרפיים, שיקולי זמינות של קבוצות טיפול לגיל מסוים וכן הלאה.
אחד מכלי העזר החשובים ביותר בתחום הטיפול הרגשי והמוטורי הוא עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית.

עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית

האבחון והטיפול באמצעות קלפים טיפוליים נחשבים כיום לגישת טיפול רווחת בתחומי הטיפול השונים, ומשכך, גם עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית הינה שכיחה ומניבה תוצאות טובות. כמובן, שחלק גדול מהצלחתו של טיפול כזה כרוכה בבחירת סוג קלפי הטיפול וה"משחק" המפעיל את המטופל. למשל, חפיסות קלפי כלבים טיפוליות יכולות להכיל מידע ותמונות של גזעי כלבים שונים, ומטרת המשחקים בו יכולה להיות לאסוף אליהם את קלפי הכלבים לפי קריטריונים שונים שעליהם יחליטו – גודלם, צבעם, מדינת מוצאם וכן הלאה. דרך נוספת של טיפול בחפיסת קלפים מסוג זה עשויה להיות שכל אחד מהמשחקים בוחר לעצמו מספר קלפי כלבים, ומספר לקבוצה מדוע בחר דווקא אותם, במה הוא "דומה" לכלבים שבחר, במה הוא שונה מהם וכד'.

עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית יכולה להתבצע גם בחפיסות קלפים אחרות, מהסוג המכיל רביעיות של חפצים, פרחים, בעלי חיים בכלל או כלבים במיוחד, וכן הלאה.
רוצים לקרוא עוד על מה זה קלפים טיפוליים, ועבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית? לחצו כאן

גמישותה של תוכנית הטיפול

כל תוכנית טיפול (ובכללה – עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית) נבנית בהתאם לנתוני המטופלים המשתתפים בה, מטרותיו של הטיפול ופרמטרים נוספים שעשויים להיות רלוונטיים. על אף שהמסגרות הכוללות של התוכנית נבנות ומתוכננות מראש, התוכניות עצמן דינמיות וגמישות ועשויות להשתנות בהתאם לדינאמיקה הנבנית במהלך המפגשים ובהתאם לתכנים ולצרכים המתעוררים במהלכם. כלבן טיפולי טוב, בדומה לכל מטפל טוב מסוג אחר, מסוגל לזהות שינויים בהתהוותם, מגלה יצירתיות ומגמיש את התוכנית והמפגשים בהתאם לכך.

לסיכום:

כלבנות טיפולית הינה סוג טיפול ייחודי, הרותם את יכולותיו של חברו הטוב ביותר של האדם לטובת מתן טיפול בקשת רחבה של בעיות – פיזיות, מנטאליות והתנהגותיות. למרות, שלכאורה, גם לכלב הפרטי שלכם בבית יש תכונות מקדמות-טיפול, הכלבים שאותם מפעיל כלבן טיפולי מנוסה ומקצועי הם כלבים שנבחרו לכך בקפידה, ועברו הכשרה ארוכה על מנת שיתאימו ככל האפשר למגוון רחב של מטופלים, והפעולה במסגרת תוכנית טיפול מסודרת, פרטנית, קבוצתית או בשילוב בין שני הסוגים, והבחירה באמצעי הטיפול הספציפיים (כדוגמת עבודה עם קלפים טיפוליים בכלבנות טיפולית) מאפשרת לכלבן הטיפולי "לתפור" עבור כל מטופל ומטופלת בדיוק את הטיפולים הנדרשים להם.

לקריאה נוספת אודות כלבנות טיפולית, לחצו כאן

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן