עבודה עם קלפים טיפוליים

תוכן עניינים

בשנים האחרונות הפכה עבודה עם קלפים טיפוליים לכלי נפוץ, שימושי ויעיל במיוחד, ואנשי מקצוע רבים (ביניהם, מטפלים בכלבנות טיפולית) משתמשים בהם, ובזכותם – הם אף מצליחים להגיע לפריצות דרך ולהישגים מרשימים בתחום הטיפול. עבודה יחד קלפים יכולה לקצר את התהליך במקצת, או לגשר על הקושי אם ישנו. למשל, ידוע, שגם כאשר הפניה למטפל נעשית ביוזמתו של הפונה, נדרש זמן רב עד שאיש המקצוע (המטפל) מצליח לפצח ולהבין באמת את המטופל היושב מולו. ברור שלא קל, גם במקרה כזה, למטופל להיחשף, להיפתח, להתחבר לרגשותיו, ולרוב, נדרשים לכך לא מעט מפגשים.
עבודה עם קלפים טיפוליים נחשבת כמוצלחת במיוחד במקרים הללו, מכיוון שהיא יוצרת מרחב מוגן, בטוח ונטול גורמים חיצוניים (העלולים להיות מרתיעים) ומאפשרת למטופל להיפתח, הן בפני-עצמו, והן בפני איש המקצוע המלווה ומנחה אותו בתהליך. עניין זה תקף ונכון עבור כל מטופלים ברוב התחומים ובכל הגילאים – ילדים, בני נוער ואף מבוגרים.

עבודה עם קלפים טיפוליים – מה הם, בעצם, קלפים טיפוליים?

ישנם סוגים שונים של קלפים טיפוליים, וכתוצאה מכך, ישנם גם סוגים שונים של עבודה עם קלפים טיפוליים. אולם, ככלל, ניתן לומר כי המשותף לכל הקלפים וסוגי העבודה הוא כי העבודה באמצעותם מעניקה למטופלים תחושה מוגנת. כשהטיפול, האימון או הלמידה נעשים באמצעות משחק ויוצרים "חוויה", המטופלים חשים שהם נמצאים במסגרת שמנותקת מהמסגרת הטיפולית, ולכן, הם אף חשים בנוח לבטא את עצמם בצורה הרבה יותר משוחררת, חופשית ופתוחה. תחושה זו תורמת להתקדמות הטיפול והלימוד, ותוצאותיה מוכחות גם אצל אנשים בוגרים.
על אף שלא כל אדם מבוגר ייהנה "לשחק" (ואפילו במקרים שכן, לא תמיד הוא ישמח להודות בכך), כשמדובר בעבודה עם קלפים טיפוליים, המדובר, מלכתחילה, ב"משחק" שמטרותיו המוצהרות הן הטיפול או האימון ולאו דווקא משחק לשם הנאה (שלעיתים, בעיני אנשים מסוימים, עשוי להיתפש כבזבוז זמן). חשוב לזכור, כי גם בתוך האדם הבוגר שהגיע לטיפול חבוי הילד שנפגע בשלב מסוים בחייו, הדחיק ו"נסגר", והפך לבוגר שאינו מוצא את הדרך (או את הכוח) להתחבר אל רגשותיו החבויים בו. כך שבמקרה של עבודה עם קלפים טיפוליים למטרות טיפול נפשי ורגשי, הקלפים והמשחק (עבודה באמצעותם) מסוגלים לחבר את האדם הבוגר עם הילד שבתוכו ולסייע לו להתמקד במציאת הנקודות המדויקות במהלך חייו שבהן הדברים החלו להסתבך עבורו.

עבודה עם קלפים טיפוליים למטרות לימוד

בנוסף להיותם כלי מקצועי בידיהם של המטפלים, קלפים טיפוליים יכולים לשמש ככלי מקדם למידה, מעודד אינטראקציה ומפתח אינטליגנציה רגשית. הכל, כמובן תלוי בסוג הקלפים הטיפוליים וטיב המשחקים שניתן לשחק באמצעותם. לדוגמה, משחקי רביעיות או משחקי Go Fish (ללא תלות בסוג הקלפים שבהם הם משוחקים) מפתחים אצל המשחקים בהם, בנוסף לזיכרון ולתכנון האסטרטגי גם את כושר התקשורת הבינ-אישית, ולכן, הם עשויים להועיל לילדים, בני נוער ומבוגרים ביישניים וחששניים במיוחד. סדרות קלפים אחרות מלמדות את הילדים המתקשים בקריאה לקרוא מהר (ונכון) יותר, מלמדות את המתקשים את לוח הכפל ופעולות חשבון אחרות, מרחיבות את אופקיהם בזכות מידע ו/או תמונות המודפסים על הקלפים (מדינות בעולם, סוגי פרחים, גזעי כלבים וכן הלאה) וכד' – השמיים (והדמיון!) הם הגבול למה שניתן להשיג וללמד באמצעות עבודה עם קלפים טיפוליים.

עבודה עם קלפים טיפוליים – מה צריך לדעת לפני בחירת הקלפים?

התאמת הקלפים לגיל המשתמשים – על אף, שכפי שכתבנו קודם, משחק / עבודה עם קלפים טיפוליים אינם מוגבלים לילדים ולבני נוער, יש להתאים את הקלפים גם לגיל המשתמשים בהם, ולא רק למטרת השימוש. הכוונה היא, למשל, שבקלפים המיועדים לעבודה עם ילדים, הצבעים יהיו ססגוניים יותר והמסרים יהיו ברורים וגלויים, בעוד שעם בני נוער ומבוגרים הקלפים יכולים להכיל גם הומור מתוחכם, מסרים חצי-חבויים וכד'.
התאמת הקלפים למטרת המשחק בהם – כאמור, עבודה עם קלפים טיפוליים מכילה בתוכה לא מעט מטרות שונות (מקלפים השלכתיים העוסקים במודעות ובביטוי הרגשות ועד לקלפי גזעי כלבים המכילים מידע על גזעי הכלבים השונים). מיקוד המטרה יסייע לכם בבחירת חפיסת הקלפים המתאימה לצרכיכם.
בחירת המשחק (בהתאם לגיל המשחקים, סוג הקלפים ומטרת המשחק) – חלק מחפיסות הקלפים מגיעות כשעליהן הנחיות לדרך ספציפית שבה ניתן לשחק בקלפים, אחרות – מותירות את הבחירה בידי המשתמשים. גם כאן, חשוב להתאים את המשחק לקריטריונים שצוינו, על מנת להפיק את מרב התועלת מהמשחק. יתרה מכך, בניגוד לטאקי המיתולוגי, למשל, "כלליהם" ומטרותיהם של מרבית ה"משחקים" באמצעות קלפים טיפוליים מתגבשים במהלך הזמן, תוך כדי סבבי משחקים שונים, בהתאם לנוחותם ולהעדפותיהם של המשחקים. כך שחשוב להיות מודעים לכך, להיות קשובים וגמישים ולהתפתח בהתאם לצורך.

לסיכום

עבודה עם קלפים טיפוליים עשויה לשמש מנוף נהדר להתפתחות ולהתקדמות כמעט בכל תחום אפשרי, לא רק אצל ילדים ובני נוער, אלא גם אצל בוגרים.
אנחנו פיתחנו את חפיסת הקלפים "כל הכלבים כולם – מגדיר הכלבים העולמי" מתוך צורך, ומתוך הסיבה שלא היו קלפים טיפוליים שהם על כלבים בלבד.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן