פעילות עם כלבים בקייטנה

תוכן עניינים

הקיץ הגיע ואיתו גם החופש הגדול, ומה טוב יותר מאשר פעילות עם כלבים בקייטנה שלכם! זאת, מאחר ולא רק בקיץ, אלא כל ימות השנה, הכלבים הם מקור מעולה ללמוד ממנו ולהנות יחד איתם.

כמובן שכלבים מעניקים גם אהבה ונתינה אינסופית וללא תנאי, מה גורם לחיבור של כלל ילדי הקייטנה במהלך המפגש של פעילות עם כלבים בקייטנה.

למעשה, אם נהיה כנים, עבור ילד, בכלבים יש את כל מה שילד רוצה וזקוק לו (הקשבה, חיבוק, תשומת לב, יחס וכן הלאה) שלעיתים הוא לא תמיד יכול לקבל אותו מהסביבה המקיפה אותו, בטח לא בסביבה חדשה לחלוטין.

פעילות עם כלבים בקייטנה

בנוסף לפעילות עם כלבים המתבצעת במסגרות החינוכיות, כיום, פעילות עם כלבים בקייטנות הקיץ מציעה לילדים המשתתפים בקייטנות (בעיקר בגילאי הגן, בית הספר היסודי וחטיבת הביניים) חשיפה מבוקרת ללא מעט יכולות תקשורת אצלם.

למשל, במסגרת פעילויות עם כלבים במהלך הקייטנה המיועדת לילדי הגנים, מפגש שכזה עם הכלבים מאפשר התמודדות (ואף פרידה) מפחדים מסוימים, למידת יצירת הקשר והמגע הנכון עם הכלב, בניית תקשורת מבוססת אמון, שיפור היציבה הפיזית ועמידה מול התנגדות ו / או  משיכה של הכלב, קבלת אחריות והבנה בנוגע לזכויותיו של האחר, היכולת "לחלוק" את הזמן והבילוי עם הכלב עם ילדים אחרים וכן הלאה.

במסגרת פעילות עם כלבים בקייטנה נחשפים המשתתפים הצעירים לכלבים בגדלים שונים ומגזעים שונים, בחלק גדול מהמקרים, השיפור שיורגש לא יהיה מיידי, אלא יבנה עם הזמן – הילדים יתרגלו, אט אט לקרבתו של הכלב, והפחד או החשש שלהם ילך ויפחת, ויוחלף בהנאה גדולה עם חיוכים ושמחה.

ראוי לציין, כי לא תמיד קיים אצל ילדים בני הגיל הצעיר פחד מפני כלבים, אולם תמיד יש מקום לחשיפה מבוקרת וחיובית, ולהיכרות מסודרת עם כלב חדש ולא מוכר – הילד ילמד כיצד יש להתקרב לכלב שאינו מוכר לו, האם מותר ללטף אותו ומתי וכו'.

מאידך, ישנם ילדים שלא נחשפו לכלבים בעבר, ולכן, הם נרתעים, אינסטינקטיבית, מהאינטראקציה עם הכלב, פעילות עם כלבים בקייטנה מאפשרת להם להתגבר על פחדיהם אלה ומרגילה אותם לנוכחותם של הכלבים בסביבתם.

פעילות עם כלבים בקייטנה המיועדת לתלמידי בתי הספר היסודיים

כאן, לעומת הקייטנות המיועדות לילדים הצעירים יותר, ילדי הגן, יושם הדגש הרב יותר על יצירת תקשורת וקשר עם הכלבים המשתתפים בפעילות. פעולות תיאורטיות כמו היכרות עם מבנה גופו של הילד והבנת מחזור חייהם של הכלבים, בצד פעולות מעשיות כמו הברשה וטיפול בכלב, מאפשרים לתלמידי בית הספר היסודי להכיר את הכלבים טוב יותר ולעומק.

בגילאים האלה, סביר להניח כי, למעט מקרים נדירים, מרבית הילדים כבר נחשפו לכלבים (חלקם, אפילו מגדלים כלב אחד או יותר בביתם), ולכן, פעילויות עם כלבים בקייטנות השונות, המיועדת לגילאים אלה לא תתמקד בחשיפה וביצירת הקשר הראשוני אלא בהעמקת הקשר בין הילד לבין הכלב, כדוגמת למידת צורת החשיבה הכלבית, הנחת הבסיס ללימוד אילוף וכד'.

בדומה לפעילות עם כלבים במסגרת המוסד הלימודי, במסגרת המפגש עם כלבים בקייטנה, הילדים יעבדו בקבוצה, וייהנו מהאינטראקציה בינם לבין עצמם "בתיווך" של הכלב, שמהווה, פעמים רבות, זרז ליצירת חברויות וקשרים בין-אישיים בין הילדים המשתתפים בקייטנה.

פעילות עם כלבים בקייטנה המיועדת לתלמידי חטיבות הביניים

בקייטנות המיועדות לתלמידי חטיבות הביניים נהנים בני הנוער המשתתפים בקייטנה מלמידה תיאורטית בצד התנסות בפועל באילוף כלבים. בני הנוער מקבלים ידע תיאורטי המשולב בלמידה מקיפה ונוגע בתחומים כמו מחלות של כלבים, בעיות התנהגות שונות, הגשת עזרה ראשונה, תקשורת ושפת גוף של כלבים ואפילו – אילוף למשימות מקצועיות יותר (כדוגמת קפיצה באוויר לתפיסת פריסבי או כדור וחיפוש).

במסגרת פעילות מעמיקה מסוג זה, יכירו הילדים את גזעי הכלבים השונים, את תפקידיהם ואת המטרות שלשמן הם פותחו – גישוש, רעיית עדרים, ציד, הגנה, שמירה וכד' – מידע שיספק לבני הנוער את החוליה המקשרת בין ההבדלים הפיזיולוגיים הקיימים בין גזעי הכלבים השונים לסיבות שבגללן גזע כלבים מסוים נראה כך דווקא ולא אחרת.

בגילאי חטיבת הביניים מתעוררת סקרנותם של הילדים בנוגע לכלבים ולסיבות המניעות כלבים להתנהג בצורה ספציפית, ולכן, במסגרת פעילות עם כלבים בקייטנה המיועדת לבני הגילאים הללו, לרוב, יושם דגש על הפסיכולוגיה והמניעים להתנהגויות שונות אצל כלב, כמו גם על האופן שבו ניתן לרתום את המניעים האלה "לטובת" אילוף הכלב והרגלה שלו לחיים לצד בני אדם.

במאמר מוסגר נציין, כי בגיל זה מתגבשות ההחלטות על מה ירצה הילד לעשות כשיהיה גדול, ולכן, מרבית המאלפים, הווטרינרים והעוסקים בתחום הכלבנות, למעשה, החליטו על עתידם מתוך חוויה "כלבית" טובה שהייתה להם בגיל זה.

לסיכום

ישנן סוגי קייטנות שונים, וכל אחת מהקייטנות מציעה אטרקציות שונות ופעילויות שונות שמטרתן לגרום לילדים את ההנאה והעניין המקסימאליים מהקייטנה. אם הקייטנה שעל הפרק מציעה לילדיכם פעילות עם כלבים בקייטנה, חשוב מאד לברר מי מפעיל את הפעילות עם הכלבים בקייטנה, ובמידה ומפעיל הפעילות בקייטנה אינו מגיע מתחום הכלבנות, שווה לחשוב על הנושא שוב, ולבחון אפשרויות נוספות.

בדרך כלל, אנשי המקצוע אשר יתנו מענה ושירות לפעילויות בקייטנה, יהיו אנשים אשר עובדים בתחום כמו מאלף כלבים מנוסה או מדריך כלבנות טיפולית.

בכל אחד מהמקרים, האדם חייב לעבור הסמכה מסודרת של קורס להכשרת מאלפים או קורס להכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, את הידע והכלים הדרושים לכך מקבלים בבית ספר להכשרת כלבנים. כך למפעיל, יהיה את כל הידע והיכולות הנדרשות לסייע לילדים המשתתפים בפעילות עם הכלבים בקייטנה ובכך לנצח ולהתגבר על כל מכשול או קושי בדרך.

הכשרתו ומקצועיותו של המפעיל גם יבטיח שהכלבים אשר יבואו במגע עם הילדים ויגיעו לפעילות עם כלבים בקייטנה עם ילדי הקייטנה, יהיו מאומנים ומורגלים בעבודה עם זרים וילדים בפרט.

אם אתם רוצים לספק לילדיכם את החשיפה הנכונה והטובה ביותר לכלבים – רצוי מאד שהדבר ייעשה על ידי אדם מקצועי המתמחה בפעילות המשלבות ילדים וכלבים!

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן