קולרים ורתמות – כלים באילוף כלבים

תוכן עניינים

כידוע לכולנו, קולר לכלב זה הוא הכלי העיקרי אשר מאפשר החזקה בכלב, וניהול נכון שלו.

קולר לכלב הוא לא רק פריט יפה ואופנתי, הוא חייב להיות בטיחותי, בגודל המתאים לכלב שעונד אותו על צווארו, ושיהיה בשימוש נכון של בעלי הכלב. היום אנחנו ניגע, נסביר ונדבר על סוגי קולרים לכלבים, השוני בניהם, התפקיד שכל אחד מהם ממלא בחיי הכלב, וננסה להבין כיצד לבחור קולר מתאים לכלב שלכם.

קולר לכלב על הצוואר

קולר יכול להיות עשוי מעור, קולר בד, קולר ניילון, קולר ממתכת וגם חבל שמונח נכון סביב צווארו של הכלב יכול לשמש כקולר עבורו. הקולר יושב על הצוואר של הכלב, שכן הצוואר של הכלבים שלנו הוא אחד האזורים החזקים ביותר בגופם.

כלבים בבסיסם הם חיה טורפת. כחיה טורפת, הצוואר הוא אזור חזק מאוד אשר נמצא בשימוש תכוף אצל חיות טורפות. כשחיה יוצאת לצוד, והיא תפסה את הציד שלה, היא אוחזת בו בפיה ובשיניים החזקות שלה. מה שמאפשר את כל זה, הוא צוואר חזק שנע מצד לצד בעזרת שרירים מפותחים שאחראיים להחזיק את החיה, ולנער אותה בעוצמה במקרה הצורך. בנוסף, הצוואר משמש גם לגרירת הטרף ונשיאתה באוויר בעת הצורף. כל הדברים האלו אינם יכולים להתקיים ללא צוואר חזק מאוד.

לכן, קולר יהיה על הצוואר של הכלב, וללא כל חשש לפגישה פיזית בכלב, לא פגיעה בקני נשימה, וההרגשה של הכלב תהיה אך טבעית ורגילה. בגורות, כאשר הגורים הם צעירים מאוד ועדיין נמצאים עם האמא ושאר האחים לשגר, הגורים והאמא מייצרים אינטראקציות של משחק. חלק גדול מן האינטראקציות האלו יהיו בדמות של תפיסה באזור הצוואר, מה שמדמה ציד ותפיסה של הטרף. לכן, לכלבים לא צריכה להיות בעיה לענוד קולר על צווארם.

חשיפה לקולר לכלב

לא כל הכלבים מגיבים נכון לקולר, ויש כאלו. הסיבה טמונה בגורות, בשלבי החשיפה.

כאשר גור נולד, הוא נמצא עם אחיו ואמו עד לגיל שבעה שבועות. בגיל הזה כבר אפשר ומומלץ להוציא את הגור מהשגר, ולהעבירו לביתו החדש. בבית החדש, אצל הבעלים שאמונים על גידול הכלב ישנם מספר רב של משימות, אשר רובם מסתכמות באילוף גורים ובחינוך גורים.

אך ישנו דבר אחד חשוב מאוד שעל כל בעלים של כל יד לעשות, וזה הרגלה לקולר לכלב והרגלה לרצועה. הרגלה לקולר ורצועה יבטיחו לנו גור וכלב בוגר, שאין לו בעיות כלל עם שימוש בקולר ורצועה.

סוגי קולרים לכלבים

כמו שאמרנו קודם, קולרים יכולים להיות עשויים מחומרים שונים, וכל אחד מהם יכול להראות אחרת.

אנחנו נמנה את סוגי הקולרים לכלבים הנפוצים ביותר שיש, והשימושיים ביותר שיש.

כמובן, שקיימים בשוק מאות אלפי צורות שונות וחברות שונות לכל קולר שמיוחד לכלבים, אך הכל מסתכם לקולרים העיקריים שכולנו מכירים.

קולר בד – קולר ניילון לכלב

הנפוץ מבין הקולרים לכלבים הינו קולר ניילון. מדובר על קולר פשוט ורגיל, בסיסי, וכזה שאמור לעשות את העבודה היטב. לקולר ניילון מחוברת טבעת, אשר מצופה בניקל חזק במיוחד, וכמעט בלתי שביר.

בנוסף, בחלק מהקולרים יהיה מקום לתג שם עבור פרטי הבעלים ושם הכלב.

שימו לב, כי ישנם סגירות שונות לקולרים. ישנם קולרים עם סגירות פלסטיק בעלות שיניים ומגרעת, כאשר השיניים נכנסות למגרעת ו"ננעלות" שם.

הסכנה בסוג הסגירה הזו, היא כשאר הכלב מושך חזק ברצועה, הסגירה פשוט נפתחת לחלוטין ולעיתים אפילו נשברת, מה שמשאיר לנו כלב משוחרר לגמרי. במקרים שמדבור בכלב שובב, המצב יכול להיות מצחיק ואפילו משהו לספר עליו לאחר מכן.

כאשר מדבור על כלב שמגלה תוקפנות כלפי כלבים אחרים, אנשים, ילדים או חיות אחרות שבגללן הוא משך בחוזקה ברצועה, מקרה כזה יכול להיות מלחיץ מאוד ואפיל להיגמר באסוף.

ההמלצה שלנו תהיה לרכוש קולר לכלב כאשר הסגירה שלו היא ממש כמו של חגורה שאנו שמים במכנסיים. לשונית מתכת שנכנסת לתוך חור ומאפשרת סגירה בטוחה ואחיזה חזקה. קולר שכזה גם לא יתרחב עם הזמן, ולא יפתח בזמן הטיולים.

קולר עם סגירה בטוחה
קולר עם סגירה לא בטוחה

קולר חצי חנק לכלב

קולר חצי חנק הוא בעצם קולר בד משולב שרשרת עם לולאה. המטרה עבורה נועד הקולר, הוא להתהדק במקרים שבהם ישנה משיכה ברצועה. ההמלצה לשימוש בקולר זה יהיה עבור כלבים אשר יודעים ומנוסים בהוצאת הראש מהקולר בד הרגיל.

איך זה עובד?

כאשר הכלב מנסה להוציא את הראש מהקולר, הוא הולך לאחור, ומפעיל מתח על הקולר, מה שמוציא את הקולר מהצוואר של הכלב. בקולר חצי חנק, כאשר הכלב יבצע את הפעולה של ההליכה לאחור וינסה להוציא את הראש מהקולר, מה שיקרה זה שהקולר יתהדק סביב צווארו של הכלב, ולא יאפשר הוצאה של הקולר מהראש.

אחת הדרכים החשובות ביותר בפתרון בעיות התנהגות, הוא ראשית למנוע את החזרתיות של הבעיה, ולכן קולר חצי חנק יהיה יעיל מול התנהגות של הוצאת הראש מהקולר של הכלב.

קולר חצי חנק

קולר חנק לכלב

קולר חנק לכלב הוא קולר לכלב עשוי שרשרת. השרשרת עשויה מטבעות שמוכנסות אחת לשניה שתיו וערב, ובסופן לולאות גדולות.

על מנת "להפוך" את הקולר חנק לקולר עגול (הוא נראה כמו חבל ברזל כאשר הוא פתוח), צריך לאחוז בלולאה אחת ולהכניס אליה את השרשרת. פעולה זו תיצור קולר לכלב שאותו ממש נענוד לכלב מהראש ועד שיחליק לצוואר.

חשוב לדעת – לקולר חנק יש צדדים. יש דרך לשים אותו עבור כלב שהולך רק בצד ימין, וישנה דרך לשים אותו לכלב שהולך רק בצד שמאל. לא ניתן להשתמש בקולר בבטחה, אם הכלב לא למד ללכת בצד אחד מסויים, והתאמתם את הקולר לצד הזה.

בשימוש נכון ומקצועי, קולר חנק לכלב יהיה רפוי על צווארו ולא ייצור שום חניקה. קולר חנק בשימוש נכון אינו חונק את הכלב!

בשימוש בקולר ללא הבנה וללא הכוונה, הקולר עלול להיות הדוק כל הזמן על צוואר הכלב וללא יכולת הרפיה כלל. לכן, חשוב ללמוד כיתד לשים אותו נכון, כיצד להתנהל איתו נכון, ורק לאחר מכן לבצע שימוש בקולר חנק.

קולר חנק לכלב

קולר דוקרנים לכלב

יש גם את הקולר לכלב שנקרא גם "קולר דוקרנים", והוא לא סתם בתוך מרחאות. קולר דוקרנים הוא ממש לא פשוטו כמשמעו והוא לא נועד לדקור את הכלב (בדיוק כמו שקולר חנק לא אמור לחנוק).

בקולר דוקרנים השיניים שבקצה החוליה בכלל עגולות וקהות, וממש לא יכולות לגרום לנזק פיזי כשלהו. באנגלית הקולר בכלל נקרא PRONG COLLAR  שזה קולר שיניים כמו שהזכרנו קודם.

קולר דוקרנים לכלב נקרא גם "קולר צובטנים" או "קולר שיניים" והוא אחד הכלים הבטיחותיים ביותר שיש.

קולר דוקרנים עשוי מברזל שאליו מחוברת שרשרת. כל חוליה בקולר ניתנת לפירוק מה שמאפשר שליטה בגודל הרצוי ובכמות החוליות והשיניים בקולר.

זהו הקולר בעל המנגנון הבטיחותי ביותר, שכן הוא מהווה פריסה של כל חוליות השיניים באופן שווה על צוואר הכלב, כך שבזמן שהקולר מתהדק הוא מייצר חלוקה מלאה על כל צוואר הכלב.

קולר בד למשל, במשיכה חזקה וחדה, יתן מכה רק באזור אחד של הצוואר של הכלב, מה שיכול להכאיב לו מאוד. לכן, קולר דוקרנים הוא בטיחותי יותר מכל קולר אחר שתוכלו למצוא עבור הכלב שלכם.

יתרון נוסף שיש לקולר הזה, הוא שהוא מתאים לכל הכלבים ולכל הבעלים. בדרך כלל ההמלצה להשתמש בקולר הזה תגיע כאשר יש בעלים חלש פיזית מול הכלב, והיכולת להשתלט על הכלב בזמן התנהגות לא רצויה (או בכלל) היא נמוכה מאוד, וכל הכוח נמצא אצל הכלב.

בשימוש נכון, הבעלים לא יצטרכו להשתמש בכוח כלל מול הכלב שלהם, ויהיה קל יותר ללמד אותו התנהגויות רצויות, שכן הכלב יכול להיות תחת שליטה של הבעלים במצבים שצריך.

קולר דוקרנים לכלב

קולר לכלב – האלטי

האלטי ידוע גם כרתמת ראש. ממש כמו ראשיה של סוסים, רק לכלב.

היתרון שיש בהאלטי הוא שבסופו של דבר, הוא כלי קסם. 

הוא עובד מהר על כלבים.

כלבים מגיבים אליו מאוד.

הבעלים משתמש במעט מאוד כוח מול הכלב (אם בכלל).

והוא נראה תמים ולא מזיק.

אבל… אל תתנו למראה התמים להטעות אתכם. מדובר על אחד הכלים הכי אוורסיביים לכלבים שקיים היום! זה כלי כל כך קשוח, שההרגלה שלו ארוכה, העבודה המקדימה סביב הרגלה לקולר יכולה לקחת ימים שלמים, ולכלבים קשה מאוד להבין את מה שקורה.

בעיה נוספת בקולר, היא שאנשים משתמשים בו ללא ליווי וללא הכוונה, מה שגם גורם נזק לכלב, וגם לא מאפשר לכל ה"קסם" שלו לקרות, ובכך בעצם ישנם כלבים עם התנהגויות מסוימות כמו משיכה ברצועה למשל, שפשוט לומדים כיצד להמשיך ולמשוך ברצועה רם עם האלטי.

סרטון הסבר על האלטי

אז איך עובד האלטי?

אם זה לא קולר לכלב, מה זה כן?

האלטי ממש יושב על האף של הכלב, כאשר יש לולאה מתחת לפיו של הכלב, ומשם יש עוד חבל קטן שהוא הסגר בטחון של ההאלטי שמתחבר לקולר.

הסגירה של ההאלטי היא מאחורי הראש והאוזניים.

ברגע שיש משיכה או מתח ברצועה, המטרה של ההאלטי היא לסגור את פיו של הכלב, ולסובב את הראש לכיוון המתיחה. ממש חיזוק שלילי לכל דבר ועניין.

אבל.. גם חיזוק שלילי כלב ובעלים צריכים ללמוד כיצד לשחרר.

ובנוסף לשחרור החיזוק השלילי, הבעלים של הכלב צריך להחליט איזה התנהגות הוא מלמד את הכלב לאחר מכן, כדי שתהיה ההתנהגות החלופית הרצויה, ולחזק אותה בחיזוק חיובי מתאים.

מסובך? אולי זה נראה ככה. בהדרכה נכונה זה יכול להיות נוח. ללא הדרכה, אסון גדול לכלב ולבעלים. האלטי הוא לא עוד סתם קולר לכלב והוא לא כלי שפשוט רוכשים ומתחילים לעבוד איתו. כאשר רוכשים קולר לכלב כדאי מאוד שזה יהיה בעקבות המלצה של מאלף כלבים מוסמך, וכזה דוגל ועובד בכל השיטות ולא רק בשיטת החיזוקים החיוביים בלבד.

הסבר על האלטי לכלב

קולר אלקטרוני או קולר חשמלי

בסופו של דבר מדובר על עוד קולר לכלבים. קולר אלקטרוני ידוע גם בשם "קולר חשמלי" רק שהוא לא בדיוק נועד לחשמל את הכלב. כמו שהבנו, ישנם קולרים לכלבים בצורות שונות ועם מטרות שונות, וכמו השאר גם הקולר האלקטרוני הוא כזה.

תחשבו על רצועה בשלט רחוק. אותה התנהגות של רצועה, אותה התנהלות של רצועה, ולעיתים רבות הקולר האלקטרוני יהיה עדין בהרבה יותר מאשר שימוש לא נכון ברצועת בד רגילה ופשוטה.

קולר אלקטרנוי הוא כלי מתקדם מאוד, והעבודה איתו צריכה להיות מדוייקת!

הרעיון בקולר אלקטרוני הוא לאכוף התנהגויות שהכלב יודע, בעזרת חיזוק שלילי.

למי מתאים קולר אלקטרוני

שימוש בקולר אלקטרוני בתור קולר לכלב בשימוש יומיומי, יהיה רק לאחר קיום התנאים הבאים –

  • גיל הכלב יהיה מעל שישה חודשים לפחות!
  • לכלב יש רמת משמעת מצוינת, ולבעלים יש שליטה מלאה בכלב.
  • כשלבעלים ולכלב יש מערכת יחסים חזקה, ברורה ונכונה מבחינת מעמדות הכלב והאדם בהיררכיה הלהקתית/ביתית
  • קולר אלקטרוני הוא אינו כלי למידתי ולא ניתן ללמד בעזרתו פקודות חדשות. קולר אלקטרוני הוא קולר לכלב שנועד לאכיפת התנהגויות שהכלב כבר יודע ומבצע.
  • חובה ליווי של מאלף על מנת לעבוד עם קולר אלקטרוני
  • לא להתפתות לרכוש קולרים פשוטים ממותג לא מוכר או ללא מותג כלל. שווה להשקיע בכלי אמין, שישירת אתכם לאורך שנים.
  • בשביל לעבור עם קולר בצורה הטובה ביותר שיש, על הכלב והבעלים להבין ושתהיה להם את היכולת ליישם את כל נושא החיזוקים והענישות.
  • קולר אלקטרוני יהיה בנוסף לקולר לכלב כלשהו. קולר בד, חנק, דוקרנים וכו'
קולר אלקטרוני E collar – Mini Educator

רתמות לכלב

אז הבנו שיש המון סוגי קולרים לכלב. בנוסף אליהם, ישנם לא מעט אנשים שבוחרים שרתמה על פני קולר לכלב. איזה רתמות קיימות? למה הן משמשות? מה היתרונות? מה החסרונות בשימוש ברתמה?

רתמה לכלב

אז יש את הרתמה הפשוטה, הסטנדרטית בה כולם משתמשים בה. ברתמות הפשוטות יש את רתמה שנראת כמו האות Y ויש רתמה שנראת כמו האות H.

ברתמות יש סגירה בצדדים, מאחור, מלפנים, וכמעט כל אפשרות שתבחרו בה. הרתמות המומלצות לכלב מבין כל סוגי הרתמות היא רתמת H של חברת ראפוואר – Ruffwear.

בנוסף לרתמות הולכה רגילות, ישנן רתמות שנועדו לעבודה מסויימת.

בכל אופן, רתמות להולכה נוכל לשים לכלב שלנו, רק לאחר שהוא יודע ללכת באופן רגוע, נעים, תוך התעלמות מגירויים, ושלכם הבעלים יש שליטה בסיסית בכלב.

רתמות גרירה, סחיבה, נשיאה, צבא, וגם רתמות נגד משיכות. בואו נדבר עליהם רגע.

סוגי רתמות לכלב

ראפוור פרונט ראנג' – Front range dog harness

הרתמה המומלצת וזו שאנחנו אוהבים היא הרתמה לכלב של ראפוואר פרונט ראנג' – Front range dog harness.

רתמה בצורת האות H, בעלת סגירה בגב הכלב, מרופדת ובעלת הגנה לכלב שזה יתרון משמעותי.

ברתמות פשוטות יותר (כמו רתמות Y) ברגע שתהיה משיכה ברצועה או לחץ ברצועה, מה שיקרה הוא שהלחץ יכווץ את הרגליים והחזה של הכלב וידחס אותם פנימה. ברתמה של ראפוואר מה שיקרה הוא שהלחץ יגיע לבית החזה, ולא יכאיב לכלב בגוף, ברגליים או בכתפיים.

Front Range Harness ראפוואר

רתמת גרירה לכלב – Omnijore jorimg System

רתמת ראפוור אומניז'ור מתאימה לספורט כלבנ, מה שאומר שזו רתמת עבודה לכל דבר, והיא אינה רתמה לטיולים יומיומיים.

הרתמה מתאימה לכלבים שרצים עם  הבעלים, מלפנים.

הרתמה מתאימה לכלבים שגוררים אופניים, סקייטבורד, סקי ועוד.

הערכה של הרתמה מגיעה עם רצועת גרירה בולמת זעזועים, בקבוק מים, רתמה לבעלים ורתמה לכלב.

רתמת גרירה OMNIJORE JORING SYSTEM

רתמת איזיווק / פרידום

איזיווק ופרידום אלו שמות של חברות אשר פיתחו ומוכרות רתמת לכלבים. הרתמות נועדו למנוע משיכות אצל כלבים, לפחות זה מה שניסו לעשות. הרתמות פועלות בצורה כזו שהרצועה של הכלב נמצאת בחזה, ובכל משיכה הרתמה מתהדקת וסוגרת את החזה של הכלב, ומקרבת בין הרגליים והכתפיים, מה שלא מאפשר משיכה ברצועה קדימה.

הפעולה הזו פשוט אכזרית ללב וכואבת מאוד ומדבור באחד מהכלים הקשים ביותר שיש.

לא מעט מחקרים מראים ששימוש תדיר ברתמות האלו, פוגעות ביכולות הפיזיות של הכלבים, ואפיל מעוותות לכלבים את מבנה השלד.

הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות, הוא לשים על הכלב שלכם רתמות מזיקות כמו אלו.

רתמה נגד משיכות לכלבים

לסיכום –

בחירת קולר ושינוי קולר לאחד כזה שאתם לא הכי מכירים, חייב להעשות בליווי של איש מקצוע, ולעשות אותו נכון. קולר בשימוש לא נכון (ואפילו הקולר הפשוט ביותר) יכול לגרום לנזק אדיר.

קולרים לכלבים יש בשפע! אל תרכשו את כולם, ואל תנו את כולם על הכלב שלכם, אין סיבה לזה.

לגבי סוגי רתמות לכלב שלכם, גם כאן יש מבחר עצום וענק שאינו נגמר. יש רתמות בטיחות לרכב, רתמות לטיפוס, רתמות למסעות ומשאות ונשיאה של ציוד ועוד הרבה.

בדקו איזה סוג קולר אתם צריכים, ואיזה רתמה תהיה טובה לכם ולכלבכם בצורה הנכונה ביותר.

כל המידע כאן מובא אליכם מתוך הידע האישי שנו, שנצבר במהלך השנים. המאמר אינו ממומן על ידי שום גורם, ורק אנחנו בלבד החלטנו לכתוב ולהכין אותו עבורכם.

תודה רבה שקראתם 🙂

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן