קלפים טיפוליים –
מה זה בכלל?

תוכן עניינים

קלפים טיפוליים הם קלפים הכוללים איורים, תמונות או מילים שנועדו לעורר אסוציאציות והשלכות של המשתתפים והמשתמשים בהם, ובכך בעצם לשמש כאמצעי לרגש של עצמם, ובמיוחד כאמצעי לקידום תהליכים רגשיים בזמן מפגש פרטני או בהנחיית קבוצות.

קלפים טיפוליים מאפשרים למשתתפים התנסות חווייתית, לימודית וטיפולית על בסיס תהליכי השלכה של עולמם הפנימי, על הדמויות, התמונות או המילים שמופיעים בהם. התמונות והדימויים שבקלפים נועדו לשמש כשפה בלתי מילולית, העוקפת את החשיבה המודעת, ומקדמת הבנה של רגשות ומחשבות שהן עמוקות ופחות מודעות.

בטיפול פרטני או קבוצתי עשוי להיווצר באמצעות הקלפים משחק מובנה בהנחיית המטפל, או שמתאפשר למשתתפים חופש בעיצוב המשחק כראות עיניהם, וכך ניתן לעודד פיתוח עצמאות ויצירתיות, שימוש בדמיון ובמטפורות.

קלפים טיפוליים מאפשרים גשר מתווך לעבודה מעמיקה, ומסייעים לילדים ולמבוגרים להיפתח, לשוחח ולגעת בתכנים מורכבים. הקלפים טיפוליים והמשחקים הטיפוליים הם ארגז כלים עשיר למטפלים מגישות שונות ואנשי מקצוע מתחומים שונים. הקלפים הטיפוליים מומלצים לפסיכולוגים, עובדים סוציאלים, כלבים טיפוליים ומטפלים שונים.

ישנם מטופלים שעולמם הפנימי נגיש, ברור ומובן להם והם מצליחים להמשיג בקלות יחסית את תחושותיהם, מחשבותיהם, את האתגרים אתם הם מתמודדים. לעומתם יש את אלו המתקשים להגיע לתהליך עבודה של התבוננות פנימית, של חוייה רגשית. עבודתו של המטפל אתם דורשת סבלנות, זמן רב. מקור ייחודם של הקלפים הטיפוליים באים לידי ביטוי בדיוק במקום הזה. משמעותם של קלפים אלו היא בעצם השימוש בדימויים ובמטאפורות, היכולת להשאיל מושג אחד כדי להסביר בעזרתו מושג אחר.

במה אפשר לעבוד עם קלפים טיפוליים

קלפי טיפול מסייעים לאבחון קשיים ומקלים בגישה אל תכנים מהלא מודע. ניתן בקלות יחסית להתעמק ולעבור מרמת שיח גלויה ומודעת לזו שנמצאת מתחת לפני השטח ואינה מודעת, לזהות קשיים שונים, להתבונן על תהליכים ולהיות שרויים בעבודה טיפולית.

קלפים טיפוליים מומלצים לעבודה קבוצתית, טיפולית וחברתית.

קלפי הכלבים "כל הכלבים כולם – מגדיר הכלבים העולמי" הינם קלפים טיפוליים המהווים כלי ייחודי לטיפול רגשי. הקלפים פותחו במשך שנים של ניסיון בעבודה בתחום הכלבנות הטיפולית, מתוך עבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית עם מגוון גילאים. כלי זה נועד לסייע לילדים, מתבגרים ומבוגרים במסע החברתי שלהם, לשפר את המודעות העצמית והמודעות לסביבה, לשפר יכולות קריאה ולעיתים קריאה בקול רם מול קהל ואנשים נוספים, לחזק את היכולת החברתית ואת היכולת לוויסות רגשי והתנהגותי.

בנוסף, הקלפים שלנו הינם כלי למידה חוויתי, כך שתוך כדי הטיפול, המשתמשים בקלפים לומדים דברים חשובים מאוד, אודות עולם הכלבים המופלא והגדול.

קלפים טיפוליים מומלצים המסייעים בדיבור על רגשות, ביכולת לעקוף הגנות ולשתף בתכנים רגשיים מורכבים.

מה יש בחפיסה?

קלפי הכלבים "כל הכלבים כולם – מגדיר הכלבים העולמי" מתאימים מאוד למטפלים העובדים עם ילדים, בני נוער ומבוגרים. למטפלים משפחתיים, מנחי קבוצות, חוגים של אחר הצהריים ומפגשים פרטניים. הקלפים מסייעים בהעשרת השיח המשפחתי בין הורים לילדיהם, ובשיפור התקשורת הרגשית בין בני הבית, ובין המטופל למטפל.

כל חבילת קלפים כוללת 50 קלפים המשלבים מילים עם תמונה ייחודית של גזע מסוייים, בכל קלף יש מידע אודות הגזע – מדינת מוצא, ייעוד הגזע, גודל הגזע ותוחלת החיים הממוצעת. בנוסף, בכל קלף יש קטע מידע אשר מסביר את תכונות האופי של הגזע, יצרים בולטים, סגנון תפקידו והייעוד, וסיפור קצרצר אודותיו. בכל גב קלף, ישנה שאלה שהתשובה אליה נמצאת בקטע המידע של אותו הגזע, מה שמאפשר משחק, שיח על הגזע, ומעודד את קריאת קטע המידע.

קטעי הקריאה הינם בשפה פשוטה, ברורה, וכזו שכל אחד יכול לקרוא ולהקריא. התגובות של כל מי שהשתמש בקלפים הטיפוליים של קלפי הכלבים מדהימות, ומספרים שלמדו והכירו עולם שלם של אפשרויות נוספות לטיפול בעזרת למידה חוויתית. אתם מוזמנים לנסות אותם ולהתרשם מכל הפעילויות הייחודיות שניתן לעשות בעזרתם.

מה ניתן להשיג בעבודה עם קלפים טיפוליים

בעזרת העבודה עם הקלפים ניתן להבין טוב יותר את עולמו הרגשי של המטופל, את התחושות שלו ואת הבעיות המטרידות אותו אשר בהן הוא עסוק ואיתן הוא מתמודד . לילדים כמו למבוגרים קל יותר לדבר "על הכלב בקלף" מאשר לדבר על עצמם ישירות . לדוגמא : "הכלב בקלף עצוב מאד" או " אני עצוב מאד". דוגמא נוספת "הכלב בקלף נראה לבד" משמע "אני מרגיש לבד" בחלק מהמקרים. 

לרוב, דברים יתעוררו ויצופו בזמן קריאת קטעי המידע. השיחה בעזרת הקלפים יוצרת חיבור בין מציאות חייו של המטופל לבין עולמו הפנימי העמוק.

מומלץ לעבוד עם הקלפים באווירה מעודדת ,חמה ותומכת , על מנת לאפשר הבעת רגשות מגוונים ,אין חובה לדבר ישירות על תחושותיו של המטופל שאיתו עובדים. אפשר בהחלט לשוחח ולעבד את הנושא בהתייחס לכלב המופיע בקלף, כלומר באופן השלכתי .כאשר יש צורך לדבר על/אל המטופל ישירות ,כדאי להמתין לעיתוי המתאים המאפשר לעבור מהמוטיב של הכלב בקלף לשיחה ישירה על המטופל, רגשותיו ומצבו.

בשלב יותר מתקדם חשובה יכולת הרפלקציה כלומר : לשקף למטופל את רגשותיו ומצבו.

למי מתאימים הקלפים שלנו

הקלפים שלנו מתאימים לעבודה עם ילדים מגיל 3 והלאה ובכל גיל שישתפו פעולה. וכן, גם עם מבוגרים אשר זקוקים לכך באוכלוסיות השונות. ניתן לעבוד גם עם הורים במפגשים איתם, תוך שהורה מדבר על ילדו באמצעות הקלפים וכן לעבוד עם אנשי מקצוע המטפלים בילדים ורוצים לעבד קושי או דילמה מקצועית.

הקלפים נוצרו מתוך צורך, וככלי עזר לעבודתם של אנשי טיפול וחינוך: פסיכולוגים , מטפלים בהבעה ויצירה , עובדים סוצייאלים , יועצות חינוכיות , מורים , גננות , אחיות ובאותה מידה עבור הורים לילדים אשר הם מתעניינים, קשובים ורוצים לגעת ברגש, ובאינסוף הפרושים שאפשר לתת לכל אחת מהגזעים אשר נמצאים בקלפים. 

חשוב לנו לציין, כי אנחנו הראשונים בארץ לייצר קלפים טיפוליים שקשורים לכלבים, ולטיפול בעזרת כלבים עם קלפים.

מאז ועד היום, אנשים רבים ראו את הפוטנציאל הגלום שבזה, ויצאו קלפים נוספים וחפיסות נוספות במקומות שונים.

מה שמבדל אותנו מהאחרים הוא שראשית היינו חלוצים, והשקענו בזה המון זמן וללא לחצים של "להוציא לאור כמה שיותר מהר" ומבלי לתכנן ולייצר מחשבה ושיח עמוק סביב הנושא הזה.

הקלפים שלנו פותחו בסיוע של אנשי מקצוע נוספים בתחומי טיפול שונים, על מנת להתאים אותם ככל האפשר לתחום הטיפול בעזרת כלבים, ובכלל.

התמונות, המידע, המלל וכל היצירה הזו היא מקורית ושייכת לנו בלבד.

חודשים ארוכים של הכנות, חקר, למידה, צילום הכלבים וארגון הדברים, הם שהובילו אותנו לייצר את הדבר המופלא הזה שנותן מענה לעל כך הרבה מטופלים, ילדים ואנשים בוגרים.

"כל הכלבים כולם – מגדיר הכלבים העולמי" זו הגאווה שלנו, הבייבי שלנו, וזה נוצר מתוך צורך.

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן