למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה

תוכן עניינים

למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה

למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה, בזה נעסוק במאמר הקרוב שלנו.

נתחיל מזה שכלבים הם בני משפחה לכל דבר ועניין. ולא סתם בני משפחה, אלא כאלה שמפגינים רגשות עזים, במיוחד כאשר בעליהם חוזרים הביתה. אם תמיד סיקרן אתכם לדעת למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה, אתם במקום הנכון.

למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה
למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה

נהג בו ככלב, אהוב אותו כבן משפחה

כדי לגדל כלב בצורה נכונה, צריך לזכור שהוא פשוט כלב, ולא בן אדם. התרגשות זו היא למעשה שילוב של חיבה, קשר חברתי והתנהגות אינסטינקטיבית ממש כמו של בן משפחה. כלבים הם הרי חיות להקה, ולכן חשוב להם נושא החברות והם מפתחים קשרים חזקים עם בעליהם. כשאת או אתה עוזבים את הבית, זה יוצר אצל הכלב תחושה או הרגשה של פירוק הלהקה הביתית. לכן, חזרתכם היא רגע של איחוד הלהקה, והשמחה גדולה.

אך, האם זה כך באמת?

בואו נבין את ההתנהגות, ונפרש אותה בצורה כלבית.

התרגשות לפי המדע

מבחינה מדעית, המוח הכלבי משחרר חומרים טבעיים בתגובה לגירויים חיוביים, כמו למשל בזמן שהם רואים את בעליהם חוזרים הביתה. למשל דופמין שמופרש הוא הורמון שיוצר הרגשה טובה, הוא משתחרר במוח בתגובה להנאה. מדענים מסבירים שזה מה שהופך את ההתרגשות של הכלב לתגובה כימית לאושר. ההתרגשות הזו היא לא רק רגשית אלא גם חלק מאינסטינקט ההישרדות שלהם. הסיבה היא שלהיות חלק מלהקה זה מקנה בטיחות והגנה משותפת.

התרגשות לפי התנהגות הכלב

אם נעזוב רגע את המדע, ונתסכל ונבין את הכלב שלנו ככלב, נבין שיש כאן חיזוקים והתניות.

הרי, ישנם לא מעט כלבים, שכאשר בעליהם חוזרים הביתה, הם מסתתרים מתחת לשולחן, הולכים למקום, מסירים מבט ובעצם מציעים את כל ההתנהגויות שהן הפוכות לגמרי מאשר כלב ששמח שהבעלים חזרו הביתה.

כלב שלא מתרגש מהבעלים

למה כלב מתרגש כשאנחנו חוזרים הביתה

אז התשובה האמיתית היא, כי לימדנו אותו את זה.

כלב הוא חייה של למידה. הוא מסוגל לקשר בין סיבה לתוצאה.

בין התנהגות או גירוי, לתוצאה.

אם הכלב שמח כשאתם חוזרים הביתה אז זה אומר שהכלב שלכם קישר, הבין ולמד שהחזרה שלכם, היא בעצם גירוי נעים עבורו.

ליטופים, קפיצות, אנרגיות גבוהות מצד הבעלים ושלל דברים נעימים, הם אלו שאפשרו את הלמידה הזו אצל הכלב.

הידעתם?

כלבים יכולים לזהות את הריח של בעליהם ממרחק רב, ולכן הם מתרגשים עוד לפני שאתם נכנסים פנימה. מעבר לזה, הכלבים שלנו יכולים לשמוע ולזהות את הרכב שלכם מתקרב ממרחק, וכבר אז להתחיל ולהתרגש. כן, הם יודעים איך נשמע רעש המנוע שלכם, או אפילו את שער הבית שנפתח. זאת אומרת, שישנה התניה מסדר שני.

אם נרצה לפרק את זה, אז הכלב למד לזהות את הסימנים המקדימים לפני ההגעה שלכם, כמה שלבים קודם, וכבר שם להתחיל להתרגש. מגניב נכון?!?!?

מלבד זאת, כלבים עשויים להתרגש גם בגלל הציפייה לפעילויות של שגרה קבועה עם הבעלים, כמו משחק יחד או טיול משותף. כי איזה כלב לא מגיב למילה "טיול".

איך מתבטאת "התרגשות כלבית"

ביטויי ההתרגשות של הכלב יכולים להיות מגוונים. בדרך כלל, נבחין בתגובות כגון כשכוש בזנב, קפיצה, ליקוק הבעלים או נביחות שובבות. התנהגויות אלה הן דרכי ביטוי של חיבה ודרך לשחרר אנרגיה. הכלב המכשכש בזנב למשל, גם מביע עבורכם בסוג של תקשורת שהוא שמח ומאושר שחזרתם.

כלבים עשויים להביא צעצועים או פריטים שהם אוהבים כ"מתנה". זו דרך להראות לכם שהם חברי להקה שווים וטובים, וכי יש צייד בפה שלהם. בחלק מהגזעים, ההתנהגות הזו תהיה גם כתוצאה של פריקת הלחץ או ההתרגשות סביב הגעת הבעלים.

קולות כמו נביחות או יבבות עשויים להיות חלק מההתרגשות שהכלב מציע, וזה תקין לחלוטין. חשוב לזכור שלכל כלב יש תכונות אופי יחודיות לו, והדרך שלו להביע התרגשות יכולה להיות שונה מעט ממה שציינו.

האם ההתרגשות של הכלב כשאתם חוזרים היא סיבה לדאגה?

התרגשות מוגזמת אצל כלבים איננה בהכרח סיבה לדאגה, אך יש מצבים שחשוב לגלות ערנות. כדאי להבין כיצד מאבחנים בעיית התנהגות בכלבים. תגובה מוגזמת יכולה להביע לפעמים בעיות רגשיות או התנהגותיות. למשל בעיה חמורה כמו חרדת נטישה.

הכלב שחרד מרגיש לחץ עצום כאשר הוא נשאר לבד. זה יכול להתבטא בהתנהגות הרסנית כגון נשיכת רהיטים, נביחות מוגזמות, או אפילו פגיעה עצמית כגון גירוד עד זוב דם.

סיבה נוספת להתרגשות מוגזמת שאיננה רצויה מראה על חוסר בפעילות גופנית. כלבים מגזעים בעלי אנרגיה גבוהה, זקוקים לגירוי פיזי ונפשי, אחרת הם צוברים תסכול שמתבטא בהתרגשות יתר כשאתם חוזרים. חשוב להתבונן בהתנהגות הכלב שלכם. אם ההתרגשות נראית בלתי נשלטת, מובילה להתנהגות שלילית, אם הכלב נראה חרד או לחוץ כשאתם לא בבית, ייתכן שכדאי לטפל בבעיה. ניתן לבדוק את התנהגותם כשאתם לא בבית, באמצעות מצלמה.

במקרה הצורך, כדאי לבקש ולקבל ליווי של מאלף כלבים מקצועי או להכניס את הכלב לקורס אילוף כלבים מקצועי.

במקרה הצורך, ניתן גם להעזר בשרותיו של פנסיון כלבים מומלץ על מנת לסייע בתהליך האילוף במקרים של חרדת נטישה., או כשירות של פנסיון יום לכלבים.

טיפים לאיזון התרגשות מוגזמת אצל כלבים

רוצים לאזן את התנהגותו של הכלב?

רוצים להוריד מעט את ההתרגשות שלו כאשר אתם חוזרים הביתה?

תוכלו לנסות את הדברים הבאים:

  • שגרה קבועה וסדר יום יכולים לעזור בהפחתת התרגשות. כלבים מרגישים בנוח יותר כשהם יודעים למה לצפות. לכן, נסו לביים יציאות וחזרות רבות מהבית ככל האפשר, על מנת להוריד תא ההתרגשות. בנוסף, שגרה של טיולים, זמן משחק וארוחות יכולה לספק תחושה טובה ובטוחה.

אפשר לראות סדר יום לדוגמא, במדריך המלא לחינוך גורים.

  • כשאתם חוזרים, מומלץ להגיב לכלב בצורה מאוזנת ונכונה לכם ולא, ובטח שלא בצורה מוגזמת ולא הגיונית. במקום ללטף ולשמוח מיד על ההתרגשות של הכלב, חכו מעט עד שהוא יהיה רגוע יותר, לפני שתלטפו אותו או תגיבו לו. זה מה שיאפשר לכלב שלכם ללמוד, שהתנהגות רגועה מתוגמלת בתשומת לב חיובית ונעימה מהצד שלנו, בסמוך להתנהגות הטובה שלו.

  • ספקו לכלב הרבה תרגילים וגירוי מנטלי. למשל טיולים ארוכים, צעצועים או מפגשי אימון עם מאלף מקצועי. כלב מסופק הוא בדרך כלל רגוע יותר ויכול להתמודד עם צאתכם מהבית בקלות רבה יותר. כדאי להצטרף לספורט כלבני שיספק לכלב שלכם ולכם הנאה מיטבית.

  • אילוף ופקודות בסיסיות יכולים להעניק תחושה של שליטה עצמית לכלבים. פקודות כמו 'שב' או 'הישאר' יכולות לעזור לכם בכך שתוכלו לומר לכלב שלכם מה לעשות הזמן ההתרגשות. למשל, כאשר אתם נכנסים הביתה, אמרו לכלב את הפקודה 'למקום', שילך לשם, ורק כאשר הוא במקום שלו, ורגוע, לטפו אותו והעניקו לו יחס.

  • ודאו שלכלב שלכם יש אזור נוח ובטוח בבית. הרגלה לכלוב אילוף במקרים כאלו, היא חיונית ולעיתים אף הכרחית לתהליך שכזה. הכלוב מאפשר מקום בטוח, שקט, נוח, וכזה שמונע מבעיות התנהגות לקרות.

  • אפשר לנסות להרגיל את הכלב להיות לבדו בצורה הדרגתית. לאחר שיש הרגלה ושהייה רגועה בכלוב אילוף, יהיה צורך בביום מצבים בהם הכלב נשאר בבית, כאשר אתם בעבודה. במשך הזמן, ובליווי של מאלף, תוכלו גם לבצע תהליך של גמילה מכלוב אילוף.

לסיכום –

כעת, כאשר אתם יודעים יותר למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה, תוכלו ליצור עבורו סביבה מאוזנת ורגועה יותר, בין אם אתם בקרבתו ובין אם אתם יוצאים מהבית והוא נשאר לבדו.

לא תמיד כלב שמח הוא כלב בעייתי, או שזה מהווה מטרד.

בחלק מן המקרים, מדבור על משהו חמוד מאוד, שאפילו לא מצריך טיפול התנהגותי.

אך במקרים שכן, מומלץ מאוד להעזר ולטפל.

למה הכלב מתרגש כשאתם חוזרים הביתה
גור מגזע בסנג'י חותם לנו את המאמר!

עוסק בתחום משנת 2015, ומעביר קורסים להכשרת מאלפי כלבים, הכשרת מדריכי כלבנות טיפולית, קבוצות וסדנאות בנושא אילוף כלבים לקהל הרחב, פעילויות ותכנים לימודיים בבתי ספר לחינוך מיוחדים וחינוך רגיל.

תחומי פעילות:
אילוף כלבים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, אילוף כלבים בפנסיון, אילוף כלבים בקבוצה, פנסיון מפנק לכלבים, הרצאות בנושא התנהגות כלבים, התאמת כלבים למשפחות, כלבנות טיפולית במגזר הפרטי והמוסדי, ועוד…

נשמח לקבל מכם ביקור!

אם התוכן תרם לכם, ואתם מרגשים שקיבלתם ערך מקצועי, נשמח שתעזרו לנו לקדם ולהפיץ אותו הלאה.

יחד עם זאת, אנחנו נשמח מאוד אם תעניקו לנו ביקורת חיובית על האתר שלנו. רוצים לעזור לנו? הקליקו על כפתור הזהב, ועזרו לנו להתקדם

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן »

מוזמנים להוסיף את דעתכם למאמר לטובת דיון מעשיר

אולי יעניין אתכם גם

לכל שאלה מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אלכם בהקדם

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן